KUSTBATTERIJ DEN HOORN 1939-1940 Uit de Te«else Courant uan 24 December 1919 Ingezonden stukken. Kerstfeest te Oosterend. Na afloop van de Kerstfeestvie ring met de kinderen der Zondags school hoorde ik voorheen meestal klagen over de verstoring der ge wijde stemming, veroorzaakt door jongelui, die zich in het kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente niet thuis schijnen te gevoelen_ althans niet weten, hoe zich in dat bede huis te moeten gedragen. Om zulks voortaan te voorkomen, heb ik het volgende besluit ge nomen Zij, die geen lid zijn der Ned. Herv. Gem. hebben alleen toe gang op vertoon van een t o e- gangskaarh Deze kaarten zijn strikt persoonlijk, men kan er geen ander op laten gaan. Wie de feest viering wenschen bij te wonen kunnen ze bij mij aanvragen tot uiterlijk Woensdag 24 Dec.doch ik behoud mij hel recht voor, naar eigen goedvinden, dus zonder ver antwoording te doen, te geven of te weigeren Jongelui als bovenge noemd behoeven er niet om te komen. Ouderen, van wie ik be langstelling mag veronderstellen, zullen zeer zeker niet worden te leurgesteld. In de kerk (niet aan de kerk) zal men verplicht zijn, zich van een programma Ie voorzien, dat tegen 15 cent wordt aangeboden. Derhalve hebben toegang te, Leden der Ned. Herv, Gem. 2e. Kinderen tot 10 jaar. 3e. Houders van een toegangskaart Met dank aan de Redactie. Ds. VAN GRASSTEK. Leefbaarheid in 1903 Twee jaar geleden kregen Ben van Leersum en Gerrit Gerrits uit Den Burg van het Koninklijk Nederlands Leger- en Wapenmuseum te Delft op dracht om een samengesteld schaalmodel te maken van de gebouwen van de 2e Batterij 15L35, die in het zuidelijk duingebied van Texel verspreid liggen. De 8-delige maquette is nu voltooid en werd, alvorens naar Delft te verhuizen, op Maandag 12 November j.1. aan betrokkenen en geïnteresseerden getoond. Na de bezichtiging van de gedetailleerde fraai afge werkte modellen, (schaal 1:35) gaf de heer Gerrits een interessante uiteenzetting over de geschiedenis van deze nederlandse "kazematten". ("B unkers" is m inder j uist, omdat dit een duits woord is Veel gegevens zijn boven water gekomen, maar ook veel is nog in nevelen gehuld. Wellicht zijn er - vooral in en rond Den Hoorn - nog mensen die ooggetuigen waren bij b.v. de bouw van deze kaze matten. Voor informatie en verhalen gaarne contact opne men met: Gerrit Gerrits De Zes 2a DEN BURG- Texel. (tel: 02220- 12169.) (N.B. Geïnteresseerden wijzen we op de nieuwe aanwinst in onze verenigingsbibliotheek" "Historische verdedigingswerken in Noord- Holland 1915-1940", waarin veel foto's en een beschrijving van deze kazematten welke tot monument zijn verklaard.) COMMANDOPOST 2e Batterij 15L35 op het "Loodsmansduin" (gebouwd 1939-1940) (foto G. Gerrits.) Buiten verantwoording van de Redactie). (Uit de Tex. Courant 1903) "In de Nieuwstraat is het rustig woonen zou men denken, maar jawel, de schoolkinderen tieren en schreeuwen, en aan vechten geen gebrek. Dikwerf wordt hier een bewooner der straat lastigge vallen

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1990 | | pagina 7