Tot ziens op Texel EEN BOEK OVER JOHANNES LUDOVICUS bruiloft in datzelfde "Zonne- weelde" De contacten met Terschelling bleven en dat was maar goed ook, alhoewel heel wat liederen op Texel gevonden werden, waren deze vaak incompleet en was de Terschellinger kennis nodig om dit mankement te verhelpen. Uit vloeisel van al die aktiviteiten werd aldus een gezamenlijke zan gavond in een bomvol "Zonne- weelde". Vele liederen konden inderdaad gezamenlijk gezongen worden, al verschilt de melodie soms en heeft de versie van het ene eiland een paar coupletten meer dan die van het andere. Als het verschil te groot bleek, maak ten we er een beurtzang van. Afwisselend brachten Terschel- lingers en -Texelaars liederen ten gehore die specifiek tot het eigen territorium behoren. Ernstige en komische nummers volgden el kaar op en werden zelfs aange vuld met voordrachten in oude stijl. Tussen de bedrijven door vertel de de heer Stienstra over het wel en wee van de volkszang op Ter schelling en hetenthousiasme wat daar in brede kring aanwezig is, terwijl ondergetekende deTexel- se belevenis op dit gebied memo reerde. Een cadeau bleef niet achterwege, een foto van een oer- Texclse schapenboet, werd over handigd alsblij vende herinnering aan ons bezoek. Het is voor alle aanwezigen een gedenkwaardige avond geworden. Een avond waarop veel gezongen, veel gela chen en gepraat, maar waar ook de ernst en de historische waarde van menig lied bewust doorleefd werd. Een avond, die voorbij vloog en die ons all maal geleerd heeft, dat het oude volkslied niet dood, maar springlevend is. De trip kon niet meer stuk, zeker niet als we hier bij optellen een voorspoedige reis, het uitsteken de onderkomen in de volkshoge school "Schylgerlan", de bossen in herfsttinten, het mooie weer en tot slot een interessante rondrit per bus over het eiland. Deze gebeurtenis moet zeker een voortzetting hebben en daarom alvast: W.J.Kikkert. de Texelse Als leden van de Nederlandsche Genealogische Vereniging stel- rs op Terschelling len wij momenteel een boek samen over een bekend en geden kwaardig figuur uit Texel. Johannes Ludovicus Kikkert, gedoopt in Den Burg op 17 Janua ri (louwmaand) 1810, zoon van Abraham Kikkert en Hendrina 3 Romans was een opmerkelijk en vooruitstrevend Texelaar. T)i fcerJ.L. Kikkert In het familie archief Kikkert, komt o.a. een brief voor van de Commissarissen over het Vader lands fonds ter aanmoediging van 's Lands Zeedienst te Amsterdam waarin zij verklaren, dat de jon geling Johannes Ludovicus Kik kert op 10 October 1923 aange nomen is en vorderingen in de na vigatie heeft gemaakt. Kennelijk is de jonge Kikkert op de Zeevaartschool geweest. Op 31 Augustus 1825 verzocht zijn vader echter om ontslag voor zijn zoon. Kon Johannes Ludovi cus niet aarden in Amsterdam? Een gedrukte brochure getiteld "De kust in gevaar," met zijn kaart van Vlieland en Texel uit 1873 verscheen in 1878 in Haarlem. Het bevat opmerkingen "nopens de zeegaten en stranden van Texel, Vlieland en Terschelling in verband met de doorgraving van Holland op zijn smalst." Johannes Ludovicus bepleit daar in o.a. de afdamming van het zeegat Eijerland-Vlieland. Als notaris (hij woonde in het schoutshuis van Den Burg, toen Binnenburg 4) had hij daarmee via actes van verkopingen van o.a. scheepswrakken en strand goed veel bemoeiingen.

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1990 | | pagina 5