naar Texel te gaan; ik was toen 7 jaar en ik had twee jongere zusjes; Erena (Reina) en Leonarda (Narda) en een broertje Anton. Op Texel zijn nog drie kinderen geboren: Raymundus, (Rumon) Orfa en Duvera (Vera) Mijn vader had hoeve "Holland"gekocht van Leen- dert Timmermans, een broer van mijn moeder. "Holland" had 120 ha. land; 20 ha. werd verkocht aan baron van Tuyll van Serooskerken voor de jacht. Dat was dat gedeelte tegenover Sir Robert Peel, aan de uitloper van de Roggesloot. De ove rige 100 ha. werd gedeeld door mijn vader en zijn zwager Timmermans. Die liet toen "Labora": bou- Familie de Grave plm. 1913 V.l.n.r. Frangois, vader Victor, Rumon, Anton, Reina, Narda en moeder Anna met Orfa. Vera was nog niet geboren. Herinnert Zl zich, nog iets van de verhuizing uit Zeeland hierheen ZDat moet in die tijd toch een hete onderneming geweest zijn. 9~toe ging dat We gingen met de eerste boot van Breskens naar Vlissingen en verder per trein naar Den Helder. Ik meen dat we wel 4 keer moesten overstappen. De spullen maar dat zal wel niet veel geweest zijn, want er was boelhuis gehouden. Melde laatste boot kwamen we in Oudeschild aan. Daar stond onze eigen wagen ons op te wachten. Die was denk ik ook per beurtschipper opgestuurd. Wc reden over Den Burg en moeder deed nog wat boodschappen in de win kel van Schumaker. Verder herinner ik me weinig van dat gebeuren. Zl ging in de Cochsdorp naar schoot. Was Zl een goede teerling Nou, ik kan wel zeggen dat ik altijd bij de besten was. Meester Toet vond dat ik door moest leren, maar ja, je weet wel hoe dat vroeger ging: ik kwam op 1 Maart van school en 2 Maart, 's morgens om 6 uur stond Bles aan de ring al klaaf en moest ik met het "spiekereggie" achter de zaaiers aan, die al om 5 uur begonnen waren. D'er zat geen dag tussen. En dan te bedenken dat ik pas 11 jaar was Vond Zl het zvet leuh werh Leuk Dat woord moest toen nog uitgevonden worden .Daar werd niet naar gevraagd 'Wat deed Zl zoal na het zverll Veel vrije tijd had je niet, maar ik ging wel 's avonds na het werk achter de Volharding te bottrappen met Maarten van Piet (Boon) die bij ons in de bieten werkte. Op een keer, ik zal zo'n jaar of dertien geweest zijn, zag Maarteneen zalm van zo'n 50 cm. en vloog er opaf. Hebbes "Die lust ons soort men sen niet, dat is te duur, die verkoop ik aan mevr.v.d. Kloot!": zei Maarten. Het gebeurde maar zelden dat er een zalm was. Ik vond er trouwens niet veel aan, dat bottrappen; je ving zoveel, dat was me teveel gesjouw. Ik moest overdag al hard genoeg sjouwen waren met de beurtschipper opgestuurd, Frangois leerde ploegen van Frans van Sambeek. Louwtje Bakker die toevallig passeerde, maakte deze foto, (plm. 1914) 17 wen.

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1990 | | pagina 19