Bibliotheeknieuws Reakties I Reakties II Van het bestuur De laatste maanden is er weer heel wat materiaal binnengekomen in onze verenigingsbibliotheek. Alle ge vers nogmaals hartelijk dank. Van K. Uitgeest: Huishoudelijk reg lement v.d. Vereniging „Vooruitgang is ons doel" Den Burg 1893, en Strandingen en reddingen rond het eiland Vlieland, door Jan Houter.; Van W. Kikkert-duinker: Feestgids voor het zangconcours 1938-1947-1948-1949, en „De Speel wagen" 1949 en 1947, behalve de nr. juni '46, sept. '46, mrt. '47.; Van G. Jansen: „Antiekwereld" le t/m 5e jrg. en „Antiek" 15e t/m 20e jrg, en Van demonen en ander gedon derjaag, door Martin Vlaming en Femmy Witte.; Van K. van Empel: Register 1846-70 Dagboek Ds. J. Huizinga.; Van F. Lavaleije: Handlei ding voor de beoefening van lokale en regionale Geschiedenis, door prof. dr. W. Jappe Alberts en A. G. van der Steur.; Van D. Lemstra: 2 Foto's van het huis van de fam. Dijt in de Weverstraat.; Van J. Schraag: Napoleon Bonaparte, door P. Vergers (met o.a. bezoek aan Ik), Het Ko ningrijk der Nederlanden, door J. L. Terwen, naar oorspronkelijke uitga ve van 1858 (met o.a. beschrijving van Tx), Shell Journaal v. Ned. Scheepvaart, door Dr. J. M. Fuchs en W. J. Simons, Shell Journaal van Ned. stadspoorten, door voorgaande schrijvers, Shell Journaal van oude en nieuwe wegen, door Dr. J. M. Fuchs (waarin reisverslag van P. van Cuyck|, kopieën van Domeinreke- Van de heer C. de Jager te Utrecht ontvingen we de volgende reaktie, waarvoor onze hartelijke dank: ,,In het zeer intereassante artikel van de heer Palm over de oorsprong van De waal in uitgave nr 13 van de Historische Vereinging wordt de ,,Sommeltjesberg" genoemd, en wordt verwezen naar de vermoede lijke romeinse oorsprong. Het zou inderdaad interessant zijn wanneer samenhang met de Romeinen kon worden vastgesteld. Voor zover ik weet zijn de Romeinen zover noor delijk als Texel nooit gekomen maar zoals gezegd, het zou het graf kunnen zijn van iemand die ooit in Romeinse dienst geweest is, of van een hoofdman uit die tijd. Als de Romeinse samenhang juist is dan toont het bestaan van de Sommelt- jesberg het voorkomen van Romein se invloeden aan. Daarom is het misschien van belang er op te wij zen dat die samenhang met de Ro meinse tijd ook uit de naam blijkt. Volgens mij is .Sommeltjes" een verbastering van het romeinse woord tumulus" wat grafheuvel betekent. Voor wie zou denken dat ningen van Adriaan Stalpart 1543 - 1552 en tiendverpachtingen op Tx 1357 t/m 1361.; Van Vereniging Vrienden van het Zuiderzeemuseum het jaarboek 1989 over „Barre tij den, crisis en Soc. politiek rondom de Zuiderzee 1650-1850".; Aange schaft door de vereniging: Archeolo- gica, door Frans Diederik, en Muiterij aan het Marsdiep, door J. A. C. Bartels.; Gedopieerd uit het archief van P. Eelman: Voorwaarden en perceelsbeschrijving van de Openbare Verpachting bij inschrij ving van De Jacht en Konijnen vangst in de Staatsduin en Mientgronden van het eiland Ik. 1897, Aanvulling der Jachtwet 1955 (o.a. jacht op zeehonden), Feestwij zer t.g.v. Landbouwtentoonstelling 1908, Texel's verlossing in 1813, hist. rom. verhaal uitgave 1913, Texelsche Almanak 1899, Wetens waardigheden uit de almanak voor Helder, Texel, Vlieland en Terschel ling 1878. Nogmaals wil ik u er op wijzen, dat de vereniging in het bezit is van ko pieën van de doop-, trouw- en be- graafboeken van alle kerken op Texel. Tevens zijn er impost (be lasting) boeken van trouwen en be graven. Dit beslaat de periode t/m 1811. Alles ligt voor leden ter inza ge op elke vierde dinsdag van de maand in 'd Ouwe Ulo. Heeft u nog boeken, tijdschrijften, bidprentjes, foto's, ansichten, oude kranten etc. Betreffende Texel, wij komen ze graag ophalen. M. Bakker-Zijm, telefoon 12113 Keesomlaan 20, Den Burg het verband tussen deze twee woor den wat ver gezocht lijkt, is het wel licht interessant te weten dat in de gemeente Mortselt (bij Antwerpen, BelgieJ zich een ,,Tommeltlaan" be vindt, genoemd naar een zich daar bevindende Romeinse grafheuvel. De overgang, in de loop van de eeu wen, van „tumulus" naar dom melt" naar sommelten sommeltjeslijkt me niet moeilijk. In vele talen komt de overgang van ,,s" naar ,,t" en omgekeerd vaak Met vriendelijke groeten, C. de Jager Bij het artikel over de kaart van De Waal 1889 (blz. 12 van nummer 13) werd vermeld dat waarschijnlijk het hele gezin in de tachtiger jaren naar Amerika vertrok. In de Texelse Cou rant van 28 maart 1889 (als frag ment opgenomen in de Texelse courant van 4 april 1986) werd ver meld: „Door tussenkomst van Ko ning en Co vertrekken 30 maart 1889 met het S.S. ,,P. Calland" Cor- nelis D. Mantje met vrouw en vier kinderen." CJR VERVOLG VAN PAGINA 1 zigd en op dit moment kent de Historische Vereniging de volgende werkgroepen: a. stamboomonderzoek of genealogie b. dialekt in woord en geschrift c. de zanggroep (oude en/of Texelse liedjes) d. interviewgroep oudere Texelaars e. de verzamelaars Ook willen we niet onvermeld laten het vele werk dat verricht wordt aan de opbouw van onze eigen bi bliotheek. Veel mensen stelden boe ken, tijdschriften en verdere dokumentatie belangeloos ter be schikking. Hierbij komt een uitbreiding in de breedte aan het licht, wat echter niet inhoudt dat dit ten koste van de kwaliteit zou gaan. Via ons vere nigingsblad komt datgene waar men mee bezig is naar buiten. Individue le bijdragen komen uit de vroegere leden van de toenmalige groepen ar cheologie en historisch archiefon derzoek. Al met al een levende en daarom ook veranderende vereni ging, die het begin van 1990 mocht ingaan met een sterke ledentoena me. Over iedere werkgroep zou een verhaal apart zijn te schrijven maar dat voert hier echter te ver. Als bestuur hopen wij iedere Texe laar (en wie zich dat voelt) een ge noegen te verschaffen met dit dubbeldikke nummer ter gelegen heid van het feit dat Texel op 26 maart 1414 (oude tijd) stadsrechten verkreeg. Hierover vindt u in dit blad uitgebreide informatie. Onze dank gaat uit naar het Ge meentebestuur van Texel die deze uitgave financieel mogelijk maakt en allen die meewerkten aan de tot stand koming hiervan. Moge deze bijdrage van de Histori sche Vereniging een vreugdevol her kennen zijn van onze plaatselijke cultuur en wanneer u nog geen lid bent en dit alsnog wilt worden, kunt u zich opgeven bij onze secre taris, de heer A. van Opstal. Namens het bestuur, Gelein Jansen, voorzitter Het bestuur van de vereniging bestaat uit de volgende personen: Voorzitter: De heer G. Jansen, Haf- felderweg la, 1791 AS Den Burg. Secretaris/penningmeester: De heer A. A. van Opstal, Meester Kraai- straat 4, 1791 Den Burg. Bibliothecaresse: Mevr. M. Bakker, Keesomlaan 20, 1791 DC Den Burg. Mevr. M. Kikkert, Rommelpot 11, 1797 RN Den Hoorn. De heer H. Kuiter, Oosterweg 31, 1794 GK Oosterend. De heer K. Uitgeest, Maaikeduin- weg 8, 1796 MN De Koog. 2

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1990 | | pagina 4