Van de redaktie Van het bestuur Inhoudsopgave colofoon Met deze uitgave zijn we gekomen aan nummet 14 van ons blad. Zo u gemerkt hebt is dit een extra dikke uitgave, en dat houdt verband met de viering van 575 jaar stad. Dien tengevolge wordt dit blad met me dewerking van de gemeente, huis aan huis op Texel verspreid. De le den en andere geinteresseerden aan HET VERLEDEN LEEFT! Mede dankzij het nu bijna vijfjarig bestaan van de Historische Vereni ging Texel kunnen velen op een ge makkelijke manier feiten uit een langer tot kort verleden tot zich ne men. Enthousiaste leden, die zich meer dan gemiddeld inzetten voor de vereniging, laten op een breed tetrein van onderwerpen anderen meedelen in hetgeen ze uit oude boeken of geschriften boven water halen. Dit gebeurt primair door arti kelen aan te leveren aan de redaktie van ons verenigingsblad, dat vier maal per jaar verschijnt. Ieder lid krijgt dit thuisbezorgd. Ons goed ogende blad dankt z'n gedegen in formatieve artikelen niet in de minste plaats aan een zeer hardwer kend team: onze redaktie. Het bestuur wil hierbij u als redaktie hartelijk bedanken voor hetgeen u tot nu toe heeft gepresteerd! Daar naast werken verschillende leden op allerlei fronten aan dorpsblaadjes, kranten en de lokale omroep mee om hun hobby meer inhoud te ge ven. Dit geeft een prima wisselwer king met de inwoners van Texel, hetgeen blijkt uit de vele positieve reakties. Dat er op Texel fanatieke hobyisten -en met name uit onze vereniging- wonen, blijkt ook uit de verschillende uitgaven van boeken, kaarten, foto's en kalenders, die zeer regelmatig het daglicht zien. We zijn dan ook blij dat in oktober 1984 het initiatief is genomen tot de vaste wal krijgen het blad op de gebruikelijke wijze toegezonden. We hebben getracht deze uitgave zo sa men te stellen dat iedereen aan zijn/haar trekken komt, en hopenlijk zijn we daarin geslaagd. Voor de le zers die nog geen lid van onze vere niging zijn en dat willen worden, is een aanmeldingsformulier elders in dit blad opgenomen. Het is zó ge daan dat het blad niet beschadigd hoeft te worden. Hopenlijk maken vele lezers hier gebruik van, wat de redaktie dan misschien nog meer kopy oplevert, wat in dank zal wor den aanvaard. Kopy voor het vol gende nummer, dat gewijd zal zijn aan De Koog, zien wij graag zo spoedig mogelijk tegemoet, zo moge lijk vóór 15 mei. Schroomt u niet om de pen ter hand te nemen. Mocht u foto's of iets dergelijks hebben waarmee we het blad kun nen verluchtigen, dan houden we ons graag aanbevolen. Als u wilt reageren op de inhoud van het blad, dan vindt u de adressen van de redaktie-leden voorin het blad. We hopen dat dit nummer u veel leesplezier zal verschaffen. De redaktie oprichting van de Historische Vere niging. We willen in dit verband de naam van de helaas overleden heer G. A. Oskam in uw herinnering roe pen. Een half jaar later was de vere niging officieel een feit toen op 17 mei 1985 de statuten bij de notaris werden gepasseerd. De vereniging was toen onderverdeeld in vier werkgroepen, te weten: a. historisch archiefonderzoek b. stamboomonderzoek of genealogie c. dialekt d. archeologie Van de redaktie 1 Van het bestuur 1 Bibliotheeknieuws 2 Reakties 1 en 2 2 De dialectgroep 3 De zanggroep 4 Stamboomonderzoek 5 Document stadsrecht van Texel 6 De deportatie van ongeveer 700 Texelaars naar Assen in november 1944 8 Mensen in de Warmoesstraat 10 Op zoek naar de doden 11 „Tessels prate" 12 1 Uitgave van de Historische Vereniging Texel Statuten goedgekeurd 17-05-1985 Nummer 14 Maart 1990 Adres secretaris/penningmeester: A. A. van Opstal Meester Kraaistraat 4 1791 VB Den Burg. Telefoon: 02220 - 13019 Lidmaatschap/abonnement f 25,— per jaar. Losse nummers 3,50 verkrijgbaar bij alle Texelse boek handels en musea. Het blad verschijnt 4x per jaar. De redaktie wordt gevormd door: Mevr. G. E. Dros, Schilderend 25, 1791 BA Den Burg. De heer N. Huysman, Ruyslaan 69, 1796 AC De Koog. De heer A. A. van Opstal, Meester Kraaistraat 4, 1791 VB Den Burg. Mevr. M. C. A. Palm, Schoudieck 61, 1791 WE Den Burg. De heer C. J. Reij, Warmoesstraat 18, 1791 CR Den Burg. In de afgelopen jaren kwamen de leden van de werkgroepen regelma tig bij elkaar, hoewel geconstateerd moet worden dat sommige onderde len zich in de praktijk niet zo goed leenden of weinig mogelijkheden boden om dit in teamverband te be oefenen. Anno 1990 is er het een en ander in de opbouw van de vereniging gewij- LEES VERDER PAGINA 2 Bezoekers van Texel en de rede na de zeeslag in 1781 13 Bredero en Tessel(tje) 14 Alle klokken luiden 15 Texel en de Wiermaaierij 19 Het koninklijk bezoek aan Texel in 1842 25 Tesselse blindedarmoperatie in 1911 27 Bloemrijke jeugdherinneringen 28 Een brief van 1781 29 Elke foto heeft wel een verhaal 30 Aan de lezers van dit blad 31

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1990 | | pagina 3