wat blijkt uit een tekening uit 1659, waarop de toren een spits draagt. Op een tekening van 1733 zien we de tegenwoordige massieve toren af gebeeld. In een oud, ongedateerd handschrift, dat zich in het gemeen tearchief van Hoorn bevindt, wordt een overzicht gegeven van „Luid- klokken in Nederland en elders". Deze lijst is jammer genoeg niet vol ledig, maar hij vermeldt wel het volgende: Oosterend op 't Eijland Texel. Maria is mijn naam, mijn ge- luijd sij Godt bequaem. Gerardus de Vison me Fecit 1503". Echter, de klok die heden ten dage in de toren van Oosterend hanet is van 1598, Kaartfragment 115531 toegeschreven aan Jan v. Scorel. oorlog zwaar werd beschadigd. Hij is 1952 omgesmolten en opnieuw gegoten in Enschede. Hij heeft een middellijn van maar liefst 125 cm, en draagt het randschrift: ,,Soli Deo Gloria, Coenradus Splinter me fecit. Anno Domini 1649. Enchusia(Al leen God de eer, Coenradus Splinter maakte mij. Het jaar onzes Heeren 1649. Enkhuizen. Op de plaats van het 11e eeuwse Romaanse tufstenen zaalkerkje, dat al vóór 1539 was afgebroken, werd in 1470 begonnen met de bouw van het koor van de nieuwe kerk in Go tische stijl. In 1481 werd de kerk in gewijd. In 1539 viel de spits van de toren en werd niet hersteld. Jaren lang werd de kerk afgebeeld zonder spits! Ook deze kerk heeft in 1572 erg geleden van de Watergeuzen, die o.a. het koor vernielden. De kerk werd „op last van 't Lant op stutten gestelt". Pas na 1593 werd met een gedeeltelijke subsidie van het Gemeneland, begonnen met her stel. In 1604 kreeg de toren zijn nieuwe achtkantige spits en in 1649 komt dus de grote nieuwe klok, die toch zeer waarschijnlijk een oude verving. Een bizonderheid: De klok kwam van dezelfde gieterij als het bronzen kanon in 't Maritiem Mu seum van Oudeschild. Dit kanon is wèl 20 jaar ouder, en zal dus door een broer of de vader van Coenra dus gegoten zijn! OUDESCHILD het „zeemanskerkje", zoals het altijd wordt aangeduid, werd gebouwd in 1647-1648 met geld van de Gecom mitteerde Raden, „bequaem ge maakt tot de oeffeninge van de ware Godsdienst". In augustus 1782 werd aan Jan Seest, meester klokke- gieter te Amsterdam, een oude klok ingeleverd, en daarvoor werd een bedrag van 197 gulden en 8 stuivers ontvangen. Is deze oude klok wel licht omgesmolten ten behoeve van een nieuwe? Want, eveneens in augustus 1782 werd betaald: „aan J. Seest, Meesterklokkegieter in Am sterdam voor een nieuwe klok Swaar 530 pond 13 stuivers per pond met klepel riem gesp en ver- dre onkoste f355,—" Deze klok werd in 1943 door de Duitsers ge vorderd en is nooit teruggekomen. De huidige klok, middellijn 77 cm, draagt het volgende randschrift: ,,In 1948 verving ik de klok, die in 1782 werd gegoten en in 1943 is ge roofd." Op 18 oktober 1948 werd door J. Wiltvliet Azn. deze klok op gehangen, volgens nota voor f 7,45! OOSTEREND In de late Middeleeuwen is de oor spronkelijke Romaanse tufstenen kerk verbouwd en uitgebreid in Go tische stijl. De toren was niet altijd zo massief als hij tegenwoordig is, gemaakt door Hendrik Wegewart uit Kampen. Deze forse klok met een middellijn van 1 meter was eigenlijk bestemd voor „Luttekebroek" (Lut jebroek). Hoe deze klok in Ooster end terechtkwam is onbekend. Hebben de Watergeuzen de oude klok wellicht gemold? (Ze hebben daar immers ook flink geraasd!) En wat is er in „Luttekebroek" voorge vallen? Wie het weet mag het zeggen! 17

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1990 | | pagina 19