Ruïne van de kerk in De Westen. 1728. Rijksarchief Haarlem. eveneens de opdracht de klok uit de toren te halen en te verkopen om daarmee de herstelkosten te finan cieren. Dat is toen echter niet door gegaan! Pas in 1773, op 16 november van dat jaar, verant woordde 's Lands Opziener Leen- dert den Berger f 4,— voor het vervoer van de klok naar Hoorn. In 1780 bezocht van Cuyck de Westen. Het dorp was toen geheel vervallen. Slechts de grote toren stond nog overeind. ,,ln den toren, zegt men, hangt nog een klokje, maar niemand durft het te wagen om langs een zeer oud laddertje te klimmen naar een nog ouder zoldertje, alwaar dit klokje hangt." Echter, in 1846 was de toren nog steeds te beklimmen: Ds. Huizinga -doopsgezind predi kant- en zijn zoon Dirk klommen er nog op blijkens een dagboek aante kening van 31 juli 1846. In 1859 werd de toren gesloopt door Klaas Grauw, het puin werd ge bruikt voor het verharden van de Hoornderweg. En waar zou nu dat kleine klokje beland zijn? En de gro te klok Nicolaas? (Heel toepasselijk genoemd naat St. Nicolaas, de be schermheilige van de zeelieden!) Wel, het gemeentearchief van Hoorn deelde ons desgevraagd mee, dat in eerste instantie van deze klok in Hoorn geen spoor is te vinden....! Tekening van C. Pronk. In 1409 was de houten kapel van Den Hoorn gesloopt. In 1425 kwam de stenen kapel gereed, die kerke lijk nog ressorteerde onder De Wes ten. Vijfentwintig jaar later werd de toren eraan gebouwd, een teken van de groeiende welvaart van Den Hoorn. Pas 11 jaar na de bouw van de toren werd de klok gegoten. De veronderstelling dat er daarvóór een andere klok was, lijkt mij niet onre delijk, maar moeilijk te achterhalen. Wie weet was het de klok van Oude Hoorn! In 1514 werd de kapel tot zelfstandige parochiekerk verhe ven, gewijd aan St. Jacob. Ook in Den Hoorn hielden in 1572 de Wa tergeuzen huis, en nog vele rampen en oorlogen kwamen over het land, maar nog steeds luidt dezelfde klok over dorp, duinen en weilanden! DEN BURG De luidklok van Den Burg is een precieze replica van de oude klok van 1649, die in de tweede wereld- DEN HOORN De oudste luidklok van Texel hangt in de toren van Den Hoorn. Hij heeft een middellijn van 74 cm en het randschrijft luidt: (,Ave Maria Gratia Plena Dominus Fecum Ry- cout Butendiik me fecit 1461". (Ge groet Maria, vol genade, de Heer is met U, Rycout Butendiik maakte mij. 1461) wellicht was deze Rycout de vader van Willem, die de klok van de Westen goot. De klok van Den Hoorn. Uit: Verhaal van een oud kerkje" f ii.kjwp-v ~tl 16

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1990 | | pagina 18