Mensen in De Warmoesstraat pampus op straat. Verschillende Texelaars vallen ook flauw van de doorgestane ellende. Op het station is kennelijk niet op de Texelaars ge rekend. Alles is op slot en stikdon ker. Door het inslaan van een paar ruiten in de deuren van de wachtka mers verschaft men zich toegang en is men binnen. Het wordt op de grond slapen, meer comfort is er niet, maar velen hebben niet eens meer het besef waar ze liggen, zo vermoeid zijn ze. De eerste groep vertrekt op de vol gende morgen al vroeg uit Witmar- sum, uitgewuifd door de bevolking die vaderlandse liederen zingt. Dit grijpt ons toch wel aan. Het is vre selijk weer. Het waait en het regent erg en het begint nog te sneeuwen ook. Allen zijn nog erg vermoeid van de tocht van gisteren en het tempo ligt dan ook niet hoog. Het is af en toe meer sukkelen danlopen. We passeren Achlum om 11 uur en lopen dan naar Franeker. Het tempo is inmiddels zo laag geworden dat de bagagewagens in Franeker een tijd op ons moeten wachten. Het gaat steeds harder sneeuwen en we worden steeds vermoeider, natter en kouder. En Leeuwarden is nog zo ver. Het is eigenlijk onmenselijk wat hier gebeurt. Een paar kilome ter voor Leeuwarden lopen een paar jongens, die geen notitie meer heb ben waar ze zijn, pardoes een sloot in die langs de kant van de weg ligt. Eindelijk komen we bedekt met een laag sneeuw totaal uitgeput en ont redderd op het station van Leeuwar den aan. We hebben dan zowat 40 kilometer gelopen. We worden me teen door de andere Texelaars van droge kleren voorzien. Een aantal dat flauwgevallen is wordt met cog nac bijgebracht. Wat een toestand. Zeven jongens belanden in Leeuwar den in het ziekenhuis. Als we net weer wat op verhaal gekomen zijn, moeten we een gereedstaande trein in. Alle ruiten zijn er uit en het is er steenkoud, veel jongens hebben een deken omgeslagen om het toch maar iets warmer te hebben. Na lang wachten gaat de trein eindelijk rijden, het is inmiddels acht uur ge worden. We worden dus niet in Leeuwarden geïnterneerd, maar waar gaan we dan wel heen. We zijn erg bang dat we in Duitsland terecht zullen komen. Uren staan we in de buurt van Groningen stil. Eindelijk gaat de trein weer rijden en als we stilstaan zijn we in Assen. Daar is het meteen weer paniek. De Duitsers weten hier ook niet dat we zouden komen en na veel heen en weer gepraat gaan we eindelijk in groepen de stad in. Het is stikdon ker en we verdwalen prompt. Als we eindelijk op onze bestemming komen is het vijf uur. We zijn dus vanaf Leeuwarden zeven uur onder weg geweest. Onze groep is in de Dr. de Visserschool beland in de Oosterhoutstraat. De andere Texe laars zitten in Ons Huis, de U.L.O., Landbouwschool en kleuterschool. In alle lokalen ligt stro op de grond. Het enige wat we nog willen is de natte kleren uil en slapen. Iedereen is totaal uitgeput. De volgende razzia op Texel komt uitgerekend in de nacht van 5 op 6 december. Het gaat deze keer om oudere mensen, volgens de bezetter „staatsgevaarlijken". Die nacht wor den er 130 mensen opgehaald en naar het weeshuis gebracht. De vol gende morgen ook weer lopend naar Oudeschild en aan boord van de „Marsdiep". Op het laatste mo ment worden er nog 35 van boord gehaald, die of te oud of te gebrek kig zijn om mee te gaan. De ande ren gaan naar Harlingen en vandaar met bussen naar het vliegveld Leeu warden, waar ze in barakken ge huisvest worden. De volgende dag weer met bussen richting Vries. De aankomsttijden daar lopen sterk uit een, want de ene bus doet het nog slechter dan de andere. In Vries wordt een gedeelte in een boerderij ondergebracht, 42 man, en de rest gaat naar Assen en komt in „Port natal' terecht. De 35 man die niet mee hoefden worden in Den Burg gevangen gezet in de „bezirksver- waltung" in de Hogerstraat. Daar worden ze goed verzorgd. De fami lie brengt eten en de mensen van buiten Den Burg krijgen eten uit hotel „De Lindeboom". Na ruim een week mag een gedeelte weer naar huis en een ander deel wordt zon der plichtplegingen van het eiland gezet en mag daar niet meer terug keren. De meesten komen in de Wieringermeer in Slootdorp en Mid- denmeer terecht. (wordt vervolgd) Dick Lemstra. Het oude station van Assen Alle gegevens over inwoners, eige naren, panden en andere stukken voor een verzameling over en van de Warmoesstraat zijn bij mij zeer REISVERGHNïïUiG welkom. In bruikleen ontvangen stukken zend ik —na copiëren— omgaand terug. Bij voorbaat harte lijk dank. C. J. Reij Warmoesstraat 18 1791 CR Den Burg - Texel Telefoon 02220 - 12955 Celdigheidsduur 14 dagen na dagteekening Houder «uz-s van plan een reis te ondernemen u PB no. naar Betrokkene heeft mij aangetoond dat het inderdaad gev/enscht is dat dxeze reis plaats vindt, terwijl mij niet bekend is dat hij als zv/arte handelaar aangemerkt moet worden en bovendien volgens mij op politiek gebied niets ten nadeele van hem bekend is. Texel, 7T' DE ViïID.EURGEiEESTDR VJH TEXEL,

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1990 | | pagina 12