1916. Pieternel Jonker op de stoep van haar moeders winkel. Op straat haar zuster Knelie. Aan de overkant de bakkerij van Al- bert Bruin. Mevr. Slegh, in de meer dan 80 jaar dat u in Den Hoorn woonde, hebt u vast heel wat winkels zien komen en gaan. Wilt u daar iets over vertellen? Nou inderdaad, er waren toen ik zo'n meisje was heel wat winkels in Den Hoorn. De meeste verkochten van alles, van grutterswaren tot sa jet, tabak en klompen. Om te begin nen hadden mijn ouders, Augustijn Dekker en Jacoba Krijnen, zo'n win kel op Klif, waar nu mijn neef Guus Dekker woont. Die winkel hadden ze overgenomen van een oude tante, die we Nele-peet noemden. In 1930 is mijn moeder overleden, en een tijdje later is de winkel opgedoekt. Mijn vader deed toen nog wel in brandstoffen, voor Pauw Vos van Oudeschild. Nou, en dan had je op 't eind van Klif het winkeltje van Mietje Hol. Haar dochter, Duwie de Jager, zette het later voort. De winkel van Dirk en Geertje Pool. (Dirk Pool was eerder kaasmaker van de Onderneming). Ja! Duwie de Jager! Die herinner ik me ook nog! Met een grote zeildoe ken boodschappentas bracht ze de bestelde boodschappen rond, ze liep met van die grote stappen. En als je bij Duwie stroop haalde in zo'n wit- stenen stroopkan, dan maakte ze de weegschaal in balans met van die ronde keien. Ik zie het nog voor me! En tegenover het Hoogewerfie had je de winkel van de wed. Jonker, die verkocht ook van alles. Later, toen ik zo'n meisje was, zat haar dochter, Knelie Jonker van Kees Lap, erin. Snoep verkochten ze toen ook, ik mocht daar soms een ,,cent verkópeen ik moest er vaak siga retten halen voor m'n vader. Jans, de dochter van Knelie Jonker, heeft ook nog een tijdje die winkel gehad toch? Toen is de winkel opge doekt en 't huis verbouwd. Weet jij nog dat Saar Thomassen van Piet Lap een winkeltje had? Dat was in 't huis waar later Dirk Pool een melk zaak begon. Nou zit er geloof ik een winkeltje in met allerlei rommeltjes. Saar Thomassen verkocht behalve grutterswaren ook manufacturen; lapjes en schorten en zo. Nee, dat was voor mijn tijd, maar ik herinner me wel, dat er in dat huis een lege winkelruimte was met een houten toonbank en planken langs de muur. Het werd altijd als berg ruimte gebruikt, voor fietsen en zo. Pool begon pas veel later, en na Pool hebben hun schoonzoon en dochter de zaak nog gehad. In 't café Loodsmanswelvaren, bij Kuiper had je heel vroeger ook nog een winkeltje met van alles en nog wat. En in dat huisje tussen het café en Slegtenhorst woonden Aai Burger en Tante Tïijn. Aai Burger ventte met peterolie en ze hadden in de gang een snoeptafel. Daar gingen we als kinderen onze „sundagcenten" besteden. Nou en dan natuurlijk de winkel van de wed. Wilner, Mina Abbenes, op het Hoekie. Dat was de grootste winkel, vooral toen later haar dochter Jane Wilner van Jaap Duinker de winkel had. Ze hadden van alles, ook bv. peterolie en klom pen en touw. O ja, daar stond zo'n mooie grote koffiemolen met zo'n draaislinger, dat herinner ik me nog goed. je haalde daar b.v. een pond groene zeep, zo'n klodder op een stuk grauw papier, dat dan netjes werd dichtgevouwen. En stopflessen met zuurtjes voor het raam. Je zou de winkel van Jane wel de eerste super markt van Den Hoorn kunnen noemen! Ja, zeker! Maar zelfbediening was er niet bij, want bijna alles werd los verkocht, en moest eerst afgewogen en ingepakt worden. Je moest wel de tijd nemen voor je boodschappen, maar 't was wel gezellig hoor, er was altijd tijd voor een praatje! Er was vroeger geen slager in Den Hoorn. Nee, de meeste mensen slachtten zelf en verder kwam slager Visser van Den Burg bestellingen opnemen en later rondbrengen. Ik herinner me nog vaag de bouw van de slagerij van Minne Goënga en ik weet ook dat hij met de Paas- koe, versierd met strikken door Den Hoorn kwam! Goënga is denk ik de enige winkel die niet „verdwenen" is! De oude bakkerij van Willem Bruin, later van Dros, in de He renstraat, lafgebroken in 1927) met Piet, Nies en Janny Dros. 1925. 15

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1989 | | pagina 17