(®if lEi Texelsche berichten 1903 Grenssteenen Walenstraat 170 in Den Burg. beslote se toch mar 't mit sien twieë tegeliek te doên. Om 't uur wos d'r oflossing en dot wos wel nodig ok mit die koud! Mot sow foor de lieste zorrege mit de name fon de ploegies en de vrouwe die koffie sow we brenge. 't Wos de évend foor Korst. Om hollef acht gong de eerste ploeg na de Witte Punt. Jaap Mol en Kees de Klapper se stinge same te ferreke fon de koud, mar se deeë of se geweun wot stinge te prate mit een segaar in 't hóófd, zó- dréé d'r een oto ankwam, wont deer kon best iemand fon de Burreg of de Wéél insitte. De nacht gong ferskrikkelek langsaam om. Ellek uur kwamme twie nuwwe monne over de diek en loste de are of, die skurrekend in de klere na huus gon- ge. De diek brak niet deur. De eerste Korsnacht gong forbee. De monne sotte kleumereg en krochend bee de Korsbóóm en dochte ol som ber on de follegende nacht. De eerste Korsnacht brak de diek niet deur. De twiede Korsnacht, de nacht fon de dróóm brak on. De monne lette ekstra goéd op. Zenuwachtig liepe se heen en weer. Se gonge ok niet mitiên na huus toe, se bleve mit mekaar wachte op 't mement fon de ramp. Se wiste nou allgaar dot de diek sow deurbreke. 't Sow zeker beure. Langsaam kroop de nacht om. Hollef zes sloeg de toreklok. Deer klonke stappe bee de diek. le mend kwam onrenne. Wos de diek orreges aars deurbroke? Een onge luk komt nooit olliên. Een donkere skim in een bonkertjeheee... dot leek wel... néé, et wos Piet fon de Kale. Dóódstil wachtte de monne fon Skil mit bange foorgevoeles. Piet wos bee de Witte onkomme... hee opende sien mond... ,,Ik hèèuw net dróómd dot de diek hillegaar niet deurbreekt". Et wos eerst stil. ,,Wot sei je deer?" ,,Ik hèèuw dróómd dot de diek niet deur zal breke. Ik dróómde dot jullie hier ollegaar stinge en stinge, en de diek brak niet deur; ik dróómde dot se seie: „Piet het dróómd dot de diek sow breke", en ik sting d'r bee en seide: „Die dróóm wos bedrog; de diek bluuft héél; die breekt nooit deur". Mit moeite hiewwe de monne d'r eige in. „Mar dot fon die brond wos toch mar waar", see Piet haastig. „Een mééns ken sien eige fergisse. Sèège jullie nou zellef. 't Spiet me. Ga mar na huus, ik weet héél zeker, die diek, die breekt niet. Nou.... don gaan ik mar weerderes op huus on. Se gonge na huus; wot moste se aars? Se konne Piet wel dóódslaan, mar die kon d'r ok niks on doên. Hee hod zellef ok waakt. Se sliepe die nacht niet meer. (Messkien fer- trouwde se de eerste dróóm meer don de twiede|. Mar de diek bleef héél in ellek gevööl. Doe wos de Korst foorbee. Et wos een witte Korst weest, dot wel Hordstikke wit. Imme Dros, dec. 1969. Oosterend. Heden vertrokken van hier de familie B en de jongeling V tezamen 10 personen naar Amerika. Een voorspoedige ries en welvaart in het vreemde land zij hun deel. In den Zandkuil bij Doolhof viel Zondagmiddag een jongetje op den grond met zijn arm onder het li chaam. Wit als een doek en met een gekneusden arm werd het knaapje bij zijn ouders woonenden aan Den Burg thuisgebracht. Hedenmorge waren de kinderen reeds vroeg uit den veeren om op de gebruikelijke wijze luilak te vie ren. 't Was alleraardigst om te zien hoe zij zich uitsloofden om getuige nis te geven dat zij geen luilakken waren. Bloemen inplaats van vuil zooals voorheen werden hier en daar aan ramen en deuren opgehan gen, papiertjes met het woord „Lui lak" werden aangeplakt zonder iemand leed of hinder te ver oorzaken. De trouwlustigen is dit jaar bijzon der groot geweest. Gedurende April en Mei zijn minder dan 23 paartjes in het huwelijk getreden, grooten- deels van den Katholieken gods dienst. In de Nieuwstraat is het rustig woo- nen zou men denken, maar jawel, de schoolkinderen tieren en schreeuwen en vechten geen gebrek Dikwerf wordt hier een bewoner der straat lastiggevallen. Voor de Katholieken van deze paro chie was het Donderdag een rouw dag. Een plechtige uitvaartdienst werd gehouden voor Z.H. den Paus Leo XI11. Van vele wooningen. Salarisverhoging. De directeur gene raal der Posterijen en Telegraphie heeft bepaald dat aan beambten tij delijk bij die diensten werkzaam, voortaan ƒ1,80 per dag inplaats van ƒ1,50 zal worden uitgekeerd. De invoering van de goedkope boot des Zondags gedurende de zomer maanden zou, naar men hoopte het vreemdelingenverkeer sterk bevor deren. Texel profiteert er weinig van, zeer weinig zelfs, zij voert al leen wat maar reizigers uit. Het re clamemaken voor dit schone eiland door geschrift en beeld (de Gids en ansichtkaarten) heeft eveneens wei nig resultaat gehad, maar nu zal het komen. Texel viert weldra feest, we hebben het oog op de aanstaande landbouwtentoonstelling. Dan zullen de mensen van heinde en ver ko men om te bewonderen Texelsch schoone veestapel, de beste eigen schappen van ons wolvee enz. enz. (Fragment uit een redactioneel artikel). Ik tref deze mooie afbeelding aan in „Noordhollandsche Oudheden" van G. van Arkel en A. W. Weismann, Amsterdam 1900, blz. 79. Je denkt direct waar heb ik je meer gezien? Inderdaad, de rechtse steen staat trots voor de Oudheidskamer in de Kogerstraat van Den Burg. Maar nu de linkse stenen zuil. Deze lijkt op t)- de tekening groter en vooral mooier bewerkt. De vraag rijst dus of ie mand zich omtrent deze zuil iets kan herinneren. De schrijver spreekt van Walenstraat B 170, doch op grond van de nummering in 1899 zou nummer B 170 op de hoek Kogerstraat en Stenenplaats moeten zijn. Inlichtingen hieromtrent zie ik met belangstelling tegemoet waar voor reeds bij voorbaat dank. N. Huysman Rzn. Grenssteenen Walensiraat 170 in Den Burg. Walenstraat I! 170 ziet men twee Laat-Gothisclie grenssteenen. 5

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1988 | | pagina 7