WSWÊ <r Telefoonaansluitingen Elemert of lelmert ONTVANGEN m $6. i2;,/ w-P- /m Nu het nieuwe telefoonboek PTT oktober 1988 is uitgekomen, wordt Texel weer totaal bijeen genomen op bladzijden 182 t/m 242. Op die zestig pagina's staan ongeveer 6000 aansluitingen. Daarin komt de naam Bakker 180 voor (3%) en Witte wordt ruim 160 maal vermeld [2Vz%), terwijl de andere bekende namen op Texel niet meer dan 1% halen. De eerste particuliere aan sluiting is van 2 juli 1912. Het ge meentehuis werd na 5 februari 1913 aangesloten. 8. H. W. Keesom. 9. J. Bruijn. 10. M. A. Kuijper. 11. Langeveld en De Rooij. 12. S. C. Eelman. 13. E. S. Boekei. 14. Not. Dikkers. 15. Kikkert Zonen. 16. Dr. Wagcmaker. 17. S. J. Koning. 18. W. C. Reij. 19. Tli. Schraag. 20. Pli. Vlessing. De eerste twintig aansluitingen van juli 1912. Texel is sinds eenigen tijd te lefonisch verbonden met den vasten wal. Openbare spreekcellen zijn gevestigd in het Post- en Tele graafkantoor te Den Burg. Diensturen (Werkdagen) 8,v.m. tol 3,30 n,m. 6,— n.m. tot 7,30 n.m. Zon- en Feestdagen. v.m. 8 tot 9 n.m. 1 lot 2 uur. De Koog. Diensturen (Werkdagen). 8,v.m. tot 1,n.m. 2,n in. tot 3,30 n.m. 6,tot 7,30 Zon- en Feestdagen 8 tot 9 uur v.m. Oudeschild. Diensturen als te De Koog. Aan den Burg zijn 20 particulieren aansluitingen met welke interlocale en internationale gesprekken mogen worden aangevraagd. No. I. Jacob Kikkert Nz. 2. Wed. Vlessing. 3. Gebr. Dros. 4. Keijser Co. - 5. Dros Co. 6. Duinker Co. 7. S. Vlessing. TEXEL. TELEFOON. Met oog op het eerstdaags ter beschikking stellen der rcchtstreek- sche aansluitingen, brengt de direc teur van het p. en t. kantoor het volgende onder de aandacht van be langhebbenden A. Men wenscht een persoon el ders op te roepen. Na het krukje éénige inalen vlug omgedraaid te hebben, wordt de telefoon van den toestel genomen en aan het oor gebracht. Wanneer men daarna verneemt: „Hier rijks- telefoon, wat blieft u beantwoordt men dit met„Hier No. 1. 2 of 3 ik wenschte aansluiting met no te..." Hierop herhaalt de telefonist het aangevraagde nummer en ook de plaats, zegt vervolgens„ik zal u oproepen". Waarna de aanvrager de telefoon weder aan den toestel hangt (of daarop legt bij tafeltoe stellen), totdat hij (zij) weder wordt gebeld om het gesprek te doen aan vangen. B. Men wordt opgeroepen Nadat de bel is overgegaan neme men zoo spoedig mogelijk de tele foon aan het oor en zegt„Hier no. waarop het aangevraagde gesprek kan beginnen. Na afloop van een gesprek wordt de telefoon weder aan den haak gehangen (of op den toestel gelegd) en draaie men het krukje weder eenige malen snel om (afbellen). N.B. Stipte opvolging dezer aan wijzingen wordt dringend aanbe volen omdat afwijking ervan steeds hinderlijke gevolgen heeft. Bijv. het niet ophangen van de telefoon aan den haak of het neerleggen op den toestel maakt, dat de nalatige niet kan worden opgebeld. Het niet dui delijk afbellen doet een verbinding langer staan dan noodig is, waar door de gesprekkosten onnoodig te hoog worden, enz. De Directeur voornoemd, RENIER. Den Burg, Texel, 10 Juli 1912. Men weet, dat Texel telefonisch met den vasten wal is verbonden, sinds eenigen tijd kan men voor telefoongesprekken op het Post- en Telegraafkantoor terecht, ook kun nen particulieren zich aansluiten die dan in huis of kantoor gesprekken kunnen voeren en daarvoor niet naar het postkantoor behoeven te gaan. Voor het grootste deel is het plan al te uitvoer gebracht (de irabel is door den Burg gelegd) voor een ander deel (de particuliere aansluitingen) wordt er aan het ten uitvoer brengen flink gewerkt. Gisteren werd onze verbinding in ordegebracht, het toestel bevestigd en werd ons welwillend toegestaan om eens met iemand in het post kantoor een kort gesprek te houden, we stonden verbaasd, dat zelfs bijna fluisterend gesproken, alles zeer duidelijk verstaanbaar was. Publicatie van het gébruik van de Rijkstelefoon. Als je leest in de dagboeken van Dominee Huizinga blijkt dat hij gaat kijken naar zijn kinderen die 'op de lelmert schaatsen. Als de zeer accurate notaris Dikkers op 24 september 1896 de naam „lelmert" blijkt te gebruiken, vraag je je af waarom Texel nu Elemert gebruikt. No- de, Sotu vaTV i 1 b :ASV?

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1988 | | pagina 13