Sundaskoolkerstfeest an de Hoore rond de jare dertig Advertenties 1903 Advertenties 1904 Het begon allegaar mit het hale fan de bóóm. Het bestuur fan 't sun- dagskool gong mit peerd en wage naar de Denne en haalde deer een gróóte den. Néé, gien spar, een den, mit fan die lange néélde. Ze moste het fanzellef wel eerst effe anfrage bee de Staat. Op de éévend foor de kerst wier de bóóm in de kerk over- end set, op de floer foor het orgel. Dat kon, want de ingang was foor de resterasie niet onder de tore, maar deur een gang naast de kerke- kamer. Mit touw en iezerdrééd wier ie vastzet. Nou, dat hield héél wat! Mit lange lodders wazze ze in de weer, en as ie stond moste de bólle, de klokkies en de slingers derin. En de keerse fanzellef! Dat wazze fan die dikke witte keerse, die minstens twie uur brandde moste. In het bo- veste puntje fan elleke keers wier een kurrefie maakt, en dan wiere ze allegaar mit de pit in de pieterolie dóópt, dat was speciaal Ome Biem Lap sien werk, en dan in een keer- seknieper in de bóóm set. Hillegaar in de top kwam een soort plankie mit drie fan die keerse. Dan keam de sweerste klus: alle keerse moste fan benede naar bove mit sietketoen ferbonde worre, mit een lussie om de pit! Twiede kerstdag, om vijf uur was het kerstféést. Hééle huusou- wes mit gróóte en kleine kiender, ommoes en oppaas, hervormd en doopsgezind, en mense die aars nooit in de kerk kwamme, uut de Hoore, de Prins en de Denne, alle gaar kappiekant, stroomde de kerk in. De kiender fan 't sundagskool zatte in een halleve kring om de bóóm an lange tafels mit wit kaspe- pier. Midde in de kerk sting een kokkerd fan een sallemanerkachel mit een ferskrikkelijk lange piêp, hillegaar de nok fan de kerk uut. En op die kachel stonde de ketels mit sukelaad. Je most je eige koppie meeneme. (Ik sien me eige nag zitte mit me oranje emalje koppie). Het orgel speulde achter mekaar alle gaar kerstversies, en as het tiêd was, begon de dommenee mit sien wel komswoordje en een gebed. We son- ge fan „Komt allen tezamen", en dan wier het gróóte licht uutdeen, en dan steeg de spanning, want, mit een lucifertje wier dan het onderste endje fan het skietketoen anstoke en.... deer gong de vlam, fan de iê- ne keers naar de are! Hee rólde deur de bóóm fan links naar rechs en trug, en naar bove, tot de drie keerse hillegaar in de top ok brand de! Het was een pracht! Skitterend! Om nooit te fergete! Natuurlijk wier goed in de gate houwe, dat er niks mis gong. Jan Troost was altóós pa raat mit een emmer water en een lange stok mit een dotje natte lappe. Zó 'n kerstféést kon ure dure! We songe de bekende versies en de nuwwe die we leerd hadde, et fer- haal uut de bijbel wier ferteld, we krege tusse deur twie keer sukelaad mit wat erbee, en natuurlijk wier d'r ok nag een aar ferhaal ferteld; het was foor een kiend een hééle zit! An het end fan het féést krege alle sundagskoolkiender een boek, dat foor iederiên ampart uutsocht was. (ik hèw er altoos nag een paar in de kas!) Ok krege de ouwste kiender fan ellek huusouwe nag een skeurklender. Een plechtig óógeblik was het, as de gróóte kiender, die fan 't sundagskool af gonge, iên oor iên naar fore most komme om het afskeidskado een bijbel, in ontfangst te neme. De dommenee reikte de bijbels uut en las de tekst foor, die d'r in skreve was. Dat was wel effe wat! Na het dankgebed wiere alle registers fan her orgel opetrokke en songe we uut volle borst het „Ere zij God". Bee de deur krege alle kiender nag een appelesien en dan gong iederiên de donkert weer in. Maar dat ansteke fan de bóóm, die gróóte vlam die deur die hóóge den naar bove danste, dat fergeet ik fan me leve niet! („Overgenomen uit het boekje dat verscheen in september van dit jaar, tergelegenheid van het 100-jarig bestaan van de Hoornder Zondags school"). Tanglefoot Klevend vliegenpapier. Houdt de vlieg en tevens bacillen en gifstoo- fen vast. Geen doode vliegen vallen neer. Voorhanden bij: W. C. Rey. Slijters flink rabat. Verloren een wandelstok waar schijnlijk tusschen Den Hoorn en Burg. Die dezelve gevonden heeft wordt verzocht die te willen bezor gen in het Café den Burg zal daar voor beloond worden.. Een aardig artikel is; Sportlucifer- doos met stompe ruimte 32x10 mm. Bevat behalve ruimte voor lucifers een stempel een sigarenpuntafsnij- der compasje en centmetermaat. Prijs ƒ2,70. W. C. Rey. Gedurende de lammerenmarkten gelegenheid tot het stallen van paar den in de tuin van Hotel „Texel" a 15 cent. Wegens grooten voorraad verkoo- pers gevraagd voor kropsla. J. Rijk Jr. Thinier. Voor Hotels Café's en huishoudelijk gebruik Closetpapier per rol (144 biljetten) 10 cent voorhanden: Boek handel W. C. Rey. Wie kan elke week zomer en winter 1000 versche eieren leveren. Adres: Hotel „Lindeboom". 9

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1988 | | pagina 11