Werkgroep genealogie We beginnen in september weer hoewel ze druk in de weer zijn met „censuur-uitspraken", oftewel het verbod aan de ongehuwde moeder deel te nemen aan het Avondmaal. Zeden en gebruiken van de verschil lende streken doen hun invloed sterker gelden. Op Texel bijvoor beeld was zeker al een eeuw het „kweesten" gebruikelijk. Om Pieter van Cuyck te citeren (Brieven over Texel, blz. 107): „Het is niets anders dan de vrijerij der boeren, welke bij nacht geschiedt: een jonge kerel die verlieft is, gaat menigmaal zonder wind of weder te ontzien, anderhalf uur ver naar zijn meisje: de vrijer wacht hem in den beginne alleen aan het open venster; maar de ge meenzaamheid, de natuur en de nacht brengen hem wel haast in het huis en op het bed; en is het met deze zaak niet eveneens gelegen in hutten als in paleisen? Ook maakten de ouders geen zwaarigheid om de jonge lieden te laten begaan, verze kert zijnde, dat indien er enige ge volgen ontstaan, het huwelijk de geschiedenis ter vreyaadje besluiten zal". Dit in tegenstelling tot bijvoor beeld het eiland Marken, waar het volgens Le Franq van Berkhey, een tijdgenoot van Pieter van Cuyck, heel anders toeging: De Markers „De Markers waren zeer kuisch en gansch niet driftig op 't stuk der Liefde, misschien wel de koelsten onzer Landgenoten". Marken zit dan ook tussen de 1,5 en de 2,5% on wettige geboorten in die hoogtij- jaren in de eerste helft van de vori ge eeuw. Op Texel waren alle voor waarden voor een hoog niveau van „onegte" geboorten aanwezig; de seksuele moraal, agrarische bedrij vigheid met veel (boeren) huis houdsters, losse Na het gereedkomen van de stam bomen van Heerwaarden, Hopman, Maas en Zijm vlak na elkaar, lijkt het nu rustig rond de afdeling Stam boomonderzoek. Maar er wordt hard gewerkt. Het uitzoeken van het geslacht Hoogerheide nadert z'n vol tooiing, van de familie Langeveld staat al heel veel op papier, maar voor beide geldt: het geslacht is veel uitgebreider dan eerst werd ver wacht. Verder wordt er gewerkt aan de geslachten: Bremer, Koopman, Dijker, Stark, Vermeulen, v/d Vis, Hin en Witte. Anderen zijn bezig met hun kwartierstaat. Ook wordt een diepgaand onderzoek verricht naar de bewoners en geschiedenis van de Warmoesstraat. De bidprent jes die de vereniging heeft gekregen zijn keurig op alfabet in klappers arbeid(st)ers/dalo(o)n(st)ers en inpol deringen, Eierland waar veel men sen werkten die uit hun oude omgeving, dus ook uit de sociale controle waren weggetrokken, die dicht opelkaar in keten woonden en weinig vooruitzichten hadden, bij de dag leefden en zich om een huwe lijk niet bekommerden. Van sommi ge ouders wordt in de akten vermeld:" wonende in een keet- schuyt synde ambulant, als varende daarmede uyt de Eene Gemeente na den Anderen". Desondanks was het niet normaal dat kinderen buiten het huwelijk werden geboren in de eerste helft van de negentiende eeuw, want de onwettige geboorte golf was maar 3,8% van het totaal aantal geboorten in die tijd. M.C.A. Palm •VAVA» ••••••••«•••••••••••'••I U wilt 4 keer per jaar wel meewer ken aan de verspreiding van ons blad? We verwachten graag een tele foontje onder nummer 3019. Leden van onze vereniging kunnen altijd van dit blad gebruik maken om één of andere advertentie te plaatsen waarin zij nadere informa tie vragen met betrekking tot be paalde onderwerpen. gedaan. Bidprentjes blijven natuur lijk altijd welkom. Advertenties uit de Texelse Courant van geboorte, huwelijk en overlijden worden uit geknipt en alfabetisch opgeborgen. Vanaf maart 1981 zijn deze adver tenties compleet. Wie heeft er al van voor deze datum advertenties uit de krant geknipt die we eventu eel mogen copieëren? Misschien heeft u één of meer lessen Genealo gie op de televisie gezien en bent u daardoor zo enthousisast geworden dat u zelf ook graag aan de slag wilt gaan. Elke 2e dinsdag in de maand houdt de groep stambomen in d' Ouwe ULO een bijeenkomst, en daar bent u van harte welkom. (We beginnen weer in september). Mocht u al een stamboom of een gedeelte daarvan hebben over uw familie (ook al is het niet zo uitge breid), wilt u het ons dan even laten weten? Reacties naar: Mary Bakker- Zijm, Keesomlaan 20, Den Burg, te lefoon 2113. Voor alle leden van de Historische Vereniging is de bibliotheek be doeld, die ondergebracht is in d' Ouwe ULO. Iedere 4e dinsdag van de maand is hij geopend vanaf 19.30 uur. Kom eens langs en kijk zelf wat er inmiddels voor boeken, naslagwerken, tijdschriften, krantek nipsels, bidprentjes enz. zoal aanwe zig zijn. In de ruime zaal kunt u gaan zitten lezen, gegevens over schrijven, informaite vragen enz. Ook een boek voor een maand le nen tegen een geringe vergoeding is mogelijk. Het is echt de moeite waard! M. Bakker-Zijm HET BOSCH JE. 4 Heerlijk boschje op de hoogte Liev'lingsplek op Texel» grond. Lusthof, waar zoo menig wand'laar In de schaduw rustplaats vond. OO Wgd vermaard door zijns schoonheid, Door 't gezicht in land en zee, En het uitzicht op de schepen Liggende op Texels ree. oo Iedereen, die daar 'in 't lommer Van de boomen rustplaats vond, Zal het vrij gezicht wis roemen. Dat men daar heeft in het rond. oo Dankbaar zet een elk zich neder Op de banken, -die daar staan Om eens heerlijk te genieten, Na vermoeid te zijn van 't gaan. oo Men ziet daar de oude eiken, En de beuk- en olmenkruin, Fier zich in, de lucht verheffen Hooger nog dan menig duin. oo Heerlijk ruischt van tak en twijgen, 't Liefelijke boschkoraal, Fluit het rijsje, zingt de lijster, Ook de vink en nachtegaaL oo Waar, waar vindt men schooner boschje. Met zoo schoon en ruim gezicht, Daa op Texel, als men d' oogen. Over zee en velden" richt? oo Hoe is men er toe gekomen Vraag 'k mij zelve oikwijls af Dat men 't oord, zoo schoon en prachtig Eens den naam van DOOLHOF" gaf? oo Niemand toch zal daar gaan dolen, Elk kiest wis het goede pad. Laat ons nadienaam maar schrappen 'theoft die [lang genoeg gehad, oo 't Zal gewis veel schooner klinken, als de plek zoo [hoog geroemd, Niet meer „DOOLHOF*' wordt geheeten. maar [een „LUSTHOF" wordt genoemd. Texel. K. t r- i-f WWA^AAAAAAAAAAA^W 5

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1988 | | pagina 7