„Tessels prate" De nachtwacht i m X,X,X<<,X'X,X-X"X<-X"X*X#X*X<"X,X->X#X*X->X4X,X<*X-X-X,>X,I&X*i>X<*X<<<<<;X',X,X,X<* W.V/.V.V.VANVAVAV.VANVAVAV.V.VAVAVAVAV.V.V.V.V.V.V.VAV.V.V.V.V.V.V.V.V.V Is het u wel eens opgevallen, dat er in het Tessels dialekt heel wat „sèg- gies" ontleend zijn aan de vogelwe reld? Deze bijvoorbeeld: ,,Hee hèt de feugel over 't net late vliege". Dat wordt gezegd als iemand een goeie kans voorbij laat gaan. En komt iemand te laat om nog iets te as een reiger". Heeft iemand een fraaie zangstem, dan ,,singt-ie as een liester". Dit spreekt voor zichzelf: „Lööpe as een kiewiet" en „vechte as een kragemaker". Geestig is ook: ,,D'r benne mènse en kat-ule, maar kat-ule et méést!" Dat wordt ver zucht als men op iemands eigenaar digheden stuit! Heel fraai is het spreekwoord: „Foor feugels die slecht vliêge, skiep God léége (lage) krijgen, dan komt hij „op 't lege nest". Is iemand behoorlijk aan geslagen, dan is hij „puur kneppel- feugel", zoals een vermoeide vogel, die zich gemakkelijk laat doodknup pelen. Als het zoel, warm weer is, heet het „(h) eendekukeltjesweer", en iemand die zich behagelijk voelt, „sit as een lieuwerikkie in 't zeurer- sontje". „Een keel as een kok meeuw" heeft diegene, die z'n eten naar binnen schrokt, en niet zo par lementair, maar wel raak, is „speeë takke". Maar het klapstuk vind ik toch de verzuchting van een Oude schilder garnalenvisser, na een ma gere vangst: „De garne benne fan't jaar zö suneg as pappegaaie in et Bossie!" G.E. Dros Uit Noordholland 1984. N. Huysman Met verwijzing naar dit artikel in ons blad nummer zeven van april 1988 vond ik in de Tex. Almanak van 1891 nog de namen van de na volgende nachtwachten: Den Burg J. Roeper en S. Smit, Oudeschild C. Visman, Den Hoorn A. Jonker, Oosterend S. Mossel en De Cocksdorp J. Kalis. Als reactie op dit artikel ontvingen wij van dhr. Jac. Zijm, Den Burg, Molenstraat nog enige namen t.w. Den Burg: Jan Jacobsz. Verberne enn Hendrik Mense, omroepers, Den Hoorn: Albert R Bakker, om roeper, Oosterend: Jan Jacobsz. Brouwer, nachtwacht, blijkens de volkstelling van 1830 en Den Burg: Ariën Maartensz. Brou wer, omroeper, Den Hoorn: Klaas Boon, nachtom roeper, blijkens Huijdecooper-archief in 1752/56 en voorts Den Burg: Aris Brouwer, eene Roper, Oudeschild: Jan Jacobsz. Bruijn, om roeper, Den Hoorn: G.H. Slot, omroeper en De Coogh: Former Dirksen, om roeper. Blijkens Huijdecooper-archief in 1742. Bedankt Zijm. Lezers, reageer met aanvullingen en/of kritiek, want gezamenlijk komen we verder. N. Huysman Rzn. Ook dit is de Historische Vereniging Texel! Dit vrolijk gezelschap is de Zanggroep Oude Liedjes, die het 25-jarig huwelijksfeest opluisterde van de initiatiefnemers Willem en Maatje Kikkert. De groep komt va naf september weer samen, éénmaal per veertien dagen op maandaga vond in de Doopsgezinde kerk. Nieuwe zangers en zangeressen zijn altijd welkom! (foto Kees Nan Dogger) Kopij voor het volgende nummer graag vóór 1 november inzenden aan het adres van de redactie. 16

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1988 | | pagina 18