"Smakken en Kuiven" Vier eeuwen loodsdienst van en naar Amsterdam H.A. Boekwijt Uitgever: Vereniging Loodsensociëteit "Recht door Zee" Kanaaldijk 242 1975 AJ IJmuiden Postrekening 193889 Voorintekenprijs 37,50 Verschijningsdatum najaar 1988 Dit 300 pagina's tellend boekwerk is rijk geïllustreerd "Smakken" was het werpen van dobbelstenen op de loodsboot voor Dungeness waardoor de aanwezige loodsen hun toerbeurt bepaalden. "Kuiven" waren platbodems van het type schokker die op Vlieland voor de loodsdienst werden gebruikt. Vijftien november 1988 zal het feit herdacht worden dat de loodsenvereniging "Recht door Zee" honderd jaar geleden te Den Helder werd opgericht. Ter gelegenheid van dit eeuwfeest zal een boek worden uitgegeven waarin de loodsdienst van en op Amsterdam van de vroegste tijden tot op heden wordt belicht. Tevens wordt ruime aandacht geschonken aan het wel en wee van de haven van Amsterdam en haar strijd om de ekonomische macht tegen mededingers vanaf Kampen tot Rotterdam. Aan de Waddeneilanden, het Nieuwe Diep, IJmuiden, de Zuiderzee, het Groot-Noordhollandsch kanaal en het Noordzeekanaal wordt in samenhang met de ontwikkeling van de loodsdienst op de daarvoor meest geëigende plaats uitvoerig aandacht geschonken. Rederijen, waldiensten en instanties waarmee de loodsdienst nauwe banden onderhield zijn daarbij niet vergeten. Door langdurig onderzoek en bestudering van beschikbare bronnen is een zeer lezenswaardig verhaal tot stand gekomen dat zeer positief beoordeeld is door o.a. de afdeling Maritieme Historie van de Marinestaf. De auteur is oud-rijksloods te IJmuiden. Een boekwerk dat naar onze mening niet mag ontbreken inde boekenkast van een ieder die zich interesseert voor ons maritiem verleden in het algemeen en voor die van de loodsdienst in het bijzonder. Haringpakkerstoren mei Lootsmans Comptoir Kantoor van de binnenloodsen 2e helft 18e eeuw. Ik/ Wij verzoek(en) u te leveren exemplaren "Smakken en Kuiven" Naam: Adres: Postcode/ Woonplaats: Handtekening: I Deze bon uitknippen en zenden aan de uitgever. 9

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1988 | | pagina 11