Tiptoppies dan zouden zich nog veel meer van die zwarte dieren, die meer hun voedsel op den grond, dan in de hoornen zoeken, verhangen. Broeden doet de Befl ijs tors maar zeer zelden bij ons. Op den trek kan hij wel eens zeer veelvuldig voorkomen, doch in sommige jaren ziet men er maar weinige, zoo- Grote Lijster dat het trekken klaarblijkelijk niet ieder jaar langs de zelfde wegen plaats heeft, wat trouwens met meer vogel soorten het geval is. Bij geen enkele vogelsoort komt zeker zooveel gedeel- .tplijk albinisme voor, als bij de Beflijsters. Soms bestaat het in maar enkele witte veertjes, en ook ziet men ze met groote witte vlekken. Slechts eenmaal is er in ons land gevangen een exem plaar van Turdus obscurus Gmel of Vale lijster, aldus genaamd naar het vederkleed, en wel in 1848. Die soort kunnen we dus eigenlijk niet tot onze avifauna rekenen. Zij behoort thuis in Oost-Si berië, waar ze ook hare broed plaatsen heeft. En hiermede zeggen we den vogelvanger dank voor de geboden gelegenheid. Voor de lieve lijsters is het wel te wenschen, dat de nieuwe vogelwet spoedig in het Staatsblad komt. Want dan zal het vermoorden van lijsters op groote schaal wel wat verminderen, zoo niet geheel ophouden. Op de Tesselse Skeurklender 1988 van 9 en 10 juni lees ik op de ach terzijde: Er bestond vroeger een for maat foto met een hele dikke rand erom heen, die men (niet alleen op Tessel) tiptoppies noemde. Toen de dames Rey in de fotozaak gingen wonen waar ook deze soort foto's verkocht werden, kregen zij later de bijnaam de Tiptoppies... Omdat door die tekst heel wat Texelaars op het verkeerde been worden gezet, wil ik daarop hier reageren en enige aanvullingen geven. Tiptoppies wa ren geen foto's met een dikke rand, maar portretjes van drie bij vier centimeter met aan de bovenkant een nummer een letter en (op Texel) de vermelding Warmoesstraat 512 (zijnde het huisnummer toen en nu 40. De fotograaf C. Dekker opende op 15 november 1913 zijn zaak, die hij „American Automatic Foto Com- pany Tip Top" noemde (12 foto's a 25 cent). Hij huurde het pand van de familie H. Dalmeijer, die daar naast op 38 woonde. Op de kermis in 1913 was er al een voorganger met tiptoppies geweest. Die mijn heer heette P. Jonker, kwam uit Eg- mond aan Zee en werkte drie dagen in Hotel Texel voor dezelfe prijzen, verkocht ook ansichtkaarten (10 voor een gulden). Dekker voerde in tensief reklame, waarbij hij onder andere 1000 portretten cadeau gaf. Alle dagen was hij geopend van 's morgens 9 tot 's avonds 10 uur. Hij was ook aan huis te ontbieden en kwam tot in Eierland en De Cocks- dorp voor foto's van groepen en hui zen. Er onstond zelfs het werkwoord „tiptoppen". Bijna iede reen liet zich tiptoppen en het was „dikwijls een reuze toer om een beurt te krijgen". Op 5 april 1914 sloot hij de zaak en vertrok weer van Texel. Op 2 oktober 1914 open de hij in Den Helder weer een zaak. In die tijd zette Dr. A. Wagemaker zich volledig in voor de oprichting van de Wijkverpleging op Texel. In de vergadering van 13 maart 1914 kon hij niet nalaten te zeggen: „Geld is er wel, nodig of onnodig wordt veel geld uitgegeven. Men doet zijn best om, als men getiptopt wordt er op zijn mooist uit te zien. Een tevreden mens ziet er op het mooist uit en tevreden is men, als men een goede daad verricht en dat doet door blijk te geven van naaste liefde. Laat ons mooi zijn! De dames Reij hebben nooit in die fotozaak gewoond, maar woonden hun hele leven op Warmoesstraat 18. Marie Reij (1885-1963) was boekhandelares en de eerste Texelse journaliste, waarbij ze uitblonk in het maken van verslagen b.v. van de raadsver gaderingen. Anna C. Reij (1894-1982) was piano-lerares met meer dan 300 Texelse leerlingen. Zij verbleef de laatste jaren in het Rust huis St. Jan. Op Warmoesstraat 40 vestigde zich op 25 april 1914 de ge zusters Smit, die zich „costumières" noemden en de bijnaam de Tiptop pies kregen. Dora trouwde in 1920 met Niek Slot (hoeve Rotter- dam/Bouwvoor). Duw trouwde in 1922 met Rikus Reij. Marie zette daarna met haar andere zusters de zaak voort op Warmoesstraat 44 tot dat zij een verpleegster-opleiding el ders ging volgen. Het gezin Reij ver huisde in april 1926 naar Weststraat 10. Als je op 512 geboren bent en het een en ander verzamelt, wil je wel even iets kwijt en daarbij inspi reert de kalander je. Re;j 122 «tfv »4 tmmw 8

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1988 | | pagina 10