Het vergaan van de TX 122 op 6 oktober 1904 „Er gebeurt wat met Toon" De geschiedenis heeft zich herhaald Van oktober 1904 gaan we terug naar 27 maart 1896: .ongeveer 10 uur voor middag brak er geheel on verwachts een zwaren storm los met slagregens uit het noorden. Een ge deelte van de uitgevaren visschers- vloot van Den Helder, Texel en Wie- ringen was al buiten de haaksgron- den. Ieder voor zich trachte de kust of een haven te bereiken. 28 maart 1896: „Naar het gerucht gaat zou den tussen Den Helder en Callant- soog 7 visschersvaartuigen zijn gestrand. Van Terschelling wordt ge- Piet Eelman vertelde in het eerste) deel over de schooljaren en zijn ouders die hem graag voor huls schilder hadden willen laten le ren. Maar de drang om visser te worden was voor Piet niet te weerstaan, hij werd „derdeman netje" voor f1,50— vast geld per week, aan boord van de TX 122, bij Klaas Mossel en z'n broer Toon Eelman. Piet: „dat was de ge woonte toen, alles voer de meesten kwajongens van 12/13 jaar gingen mee naar zee". Het dagelijks leven aan boord was keihard, werkdagen van 12 uur of meer waren eerder regel als uit zondering. Het beviel Piet prima aan boord van de TX 122 maar op aandrang van z'n vader, die het te gevaarlijk daar vond werd hij wadvisser op het blazertje van z'n vader; Hein Eelman. In het ge zellige huiskamertje in Jan Dirksz- oord te Den Burg vervolgt de 93 jarige oud visser zijn levensverhaal. Van Noordzeevisser werd Piet wad visser bij vader Hein Eelman. Piet: „we visten dan op (alie) krukkels en rog, en als de tijd er was op zee wier. Bij slecht weer docht ik veul aan Toon, zitten ze nog op zee of zullen ze al in de haven wezen?. „We schrijven 6 oktober 1904 als vader Hein en Piet een veilig heen komen in de haven zoeken. Piet: Het was noodweer, ik zei tegen va der toen we veilig in de haven la gen: er gebeurt wat met Toon, het is niet goed..." Helaas kwam zijn voor gevoel uit. Na een korte stilte vervolgt Piet, duidelijk ontroerd zijn verhaal en met vochtige ogen beleeft hij weer iets dat zich 78 jaar geleden afspeel de... Piet: Dat vergeet ik nooit meer met Toon en Klaas, toen we thuis kwamen was er bericht gekomen dat ze vergaan waren op het Pette- mer strand. Een dag erna ben ik met m'n broer Jaap en ome Kees Slik lopend naar Petten gegaan. De schuit zat op het strand en was zwaar beschadigd, hij is ook nooit meer in de vaart gekomen. M'n broer Toon zat dood in het vooron der, hij had waarschijnlijk ergens een klap van gehad, want hij had een plek aan z'n hoofd. Dat herin ner ik me nog as de dag van guster". 11 oktober 1904: „Gisteren werd het lijk van de visschersknecht T. Eel man (oud 27 jaar) te Oosterend be graven. Een groot aantal visschers ging mede naar het kerkhof waar de Wel-Eerw. heer Ds. M. Rooseboom eene toespraak hield die diepen in druk maakte". Het lijk van Klaas Mossel is niet gevonden en de bla zer TX 122 werd als verloren be schouwd en voor ƒ40— te Petten verkocht. Sept. 1929. Overgrootvader Hein Eelman op de wierwagen. 2

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1987 | | pagina 4