dekking hiervan zou men gemeente subsidie vragen en lijsten laten rondgaan voor bijdragen in eens en toezeggingen t.b.v. het te stichten Waarborgfonds. De nodige commis sies werden genoemd. In december 1907 stelde men de data vast, t.w. 9, 10, 11, 12 en 13 september 1908. Toen de afdeling Texel en Eijerland op 1 augustus 1908 vergaderden was reeds 7.000— ontvangen en het Waarborgfonds beschikte al over ƒ4.000— De feestcommissie was ƒ2.000— toegezegd en commissie voor huisvesting meende voor 450 gasten bijna ƒ4.000— nodig te hebben. De bouw van de grote restauratietent was gegund aan Gebr. Smit voor 790— en de al leenverkoop van eet- en drinkwaren aan de firma Geus en Vlessing te Den Burg en Liemeins en Jongers uit Purmerend. Voorts werd de bouw van de poort, omheining en tribune opgedragen aan C. Boon voor 475— Zo ontstond een enorm feest met o.m. kermis, café-chantant in de feesttent en bal-champêtre op het terrein. Zaterdag en zondag resp. groot vuurwerk op de Lijn baan en verlichting van het park. Ruimte voor de pers was er ook in de regentenkamer van het weeshuis. Jammer was dat het weer zo tegen zat. Harde wind en soms regen noopten de feestcommissie soms tot afgelasting of verschuiving van en kele programma-onderdelen. Deson danks was het feest geslaagd en Texel meer bekend. In december 1908 bleek het Waarborgfonds slechts 60— tekort te komen. Voorts wil ik van deze zeer oude en tot op heden toch steeds belangrijke organisatie het ontstaan in herinne ring roepen. De Holl. Mij. van Landbouw werd opgericht in 1847 maar reeds in 1852 trad Texel toe met de afdeling Eijerland. Tijdens de vergadering van 13 maart 1860, gehouden ten huize van J. List, De Cocksdorp, doet J. L. Kikkert het voorstel de naam van de afdeling Eijerland te wijzigen in: afdeling Texel, Vlieland en Terschelling en voortaan beurtelings te vergaderen in Den Burg en De Cocksdorp. Het zou de afdeling groter en krachtiger maken. Met betrekking tot de naamwijziging werd het voorstel aangenomen. Op 13 april 1861 ten huize van G. Dros, De Waal, werd echter weer besloten om de naam weer te wijzigen en wel in de Afde ling Texel. Van de andere eilanden waren toch geen leden toegetreden en het vergaderen zou toch erg lastig zijn. Op 7 januari 1863 bij J. Slijboom, Den Burg, laat de presi dent weten dat er te De Cocksdorp een afdeling van de H.M.v.L. zal worden opgericht en dat daardoor enkele leden bedankt hebben. Onge veer acht jaar later in 1871 geven enkele leden van de afdeling Texel en van de zusterafdeling Eijerland te kennen weer één geheel te willen vormen. Het idee viel bij de afde ling Texel wel in goede aarde. Voor noemde leden hadden zich echter ook tot de afdeling Eijerland ge wend met het verzoek om een reac tie. Deze reactie kwam niet direct want eerst in de vergadering van ja nuari 1875 werd het antwoord van de afdeling Eijerland op het voorstel tot samengaan, medegedeeld t.w. „voorstel is daar met meerderheid van stemmen verzorpen". Ze waren niet bereid zich aan de afdeling Texel te binden. Toch leefden de beide zusterafdelingen broederlijk verder. Voor het programma van „Ten toonstelling en feestelijkheden" (over de gehele pagina van de krant| en een uitgebreid verslag verwijs ik naar de Texelsche Courant en de Nieuwe Texelsche Courant van die dagen. Met dank aan de afdeling Texel van de H.M.v.L. voor de inzage van haar archief. N. Huysman Mocht u hieromtrent nog documen tatie hebben, dan houden wij ons aanbevolen, uiteraard ook de H.M.v.L. voor haar archief. De bouw van de poort, omheining en tribune werd opgedragen aan C. Boon voor een bedrag van f475— 16

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1987 | | pagina 18