Uit de Texelsche Courant van 1902 Belangende der Kerkendienst weeren en straffen, naar alle exigen- tie van zaken, de kindere in goede tugt houden en tot zedigh aanma nen, in 't uitgaan van 't schoolhuis tot den dijk toegeleiden en wel toe zien dat zig niemand voor zijne thuiskomst onbehoorlijk aanstellen, ook zal hij de bekwaamste kinderen in 't zingen van Psalmen onderwij zen, om geschikt en stigtelijk in de Kerk te kunnen zingen. Art. 1. Als voorlezer zal hij alle dagen van openbaren Godsdienst op zijn gezet te tijd na het laatste klokgelui, dat zijn zal des morgens terstond na 9 en 's namiddags terstond na 1 uur, in de kerk tegenwoordig zijn en naar ordene van den Predikant een aanvang van den Godsdienst maken, ook zoodanige kapittelen lezen als dezelve zal goedvinden, in het zin gen van Davids Psalmen, dezelve van het begin aan moeten vervol gen, ten zij de Predikant naar bij zondere voorvallende gelegenheid daar in goed dagt tot stigting der ge- meinte, enige verandering te maken. Art. 2. Als koster zal hij alle weken de ker- kevloer moeten reinigen de muur van de kerk tot de bovenbalken toe, en de banken afvegen en afstoffen het kerkkoor van alle vuiligheid ont ledigen, ook de gehele straat van de kerk af tot aan 't einde van 't Predi kantshuis, en de put van 't school huis, op de zelve wijze zuiver hou den, schoonmaken, als meede wel oppassen dat de Kerkepoort, of het hek altijd behoorlijk gesloten werde. Art. 3. Wanneer er meer als een briefje tot gebed of dankzegging in de Kerk word gegeven zal hij de zelve ordan- tie op een stellen. Art. 4. Hij zal het uurwerk, klok en wat daartoe behoort, goede agt slaan wel op winden en verzorgen, schoon en vaardig houden, dat ze den tijd ten dienste der ingezetenen behoorlijk aan toone en bij eenig toeval of ver andering zulcx bij tijd van de Kerk bekend maken, om door langer ver loop meerder schade te verhoeden. Art. 5. Hij zal de klok niet mogen luiden als met toestaan van hoger handt buiten de samen roeping der ge meente tot den Godsdienst, of het gebruik der overledenen, edog in dien er bij afwezen van den Predi kant of anders een leeraar van bui ten plaatsen gaan Prediken, zal hij 't laatste gelui zoo lang moeten op schorten tot dat hij gevraagd hebbe of de Predikant gereed is. Art. 6. Den Kerken en Kerkmeesters in hunne bedieninge vergaderd zijnde zal hij ten dienste staen, naarstig oppassen en getrow verrigten het geen hem van dezelve belast word, en ook elk in 't bijzonder ten dienste van hunne amten 't zij in hun afwezen in 't omgaan met de zakjes, 't zij andersins met allen vlijt behulpsaam zijn. Art. 7. Voor inkomsten zal hij hebben een vrij woonhuis en erve, tot een jaar- lijcx tractement van de Kerk meesters 50— van de Diakonie 30— waar voor hij ook de kinde ren der Armen, die gewoone maan delijks giften genieten, zal moeten voor niets helpen en de goederen die tot de tafel des Heilige Avond maal behooren, schoon houden., Art. 8. Van de kinderen leerende de 2 eerste A.B.C. boeken zal hij alle vie rendeel jaars trekken 4 stuivers, van andere tot schrijvens toe 10 stui vers, van de schrijvers 16 stuivers en van de cijfferaars 1 gulden. Art. 9. Vacantie zal hij hebben 3 dagen op elk een der gewoone 3 jaarfeesten donderdag en saturdag namiddags, als mede op N.jaar, Hemelsvaarts- dag en 3 a 4 dagen op de 2 gewone jaarmarkten des Eilands, en nog jaarlijcx 4 dagen boven de dagen voornoemt. Mids zulcx verzoekende aan Kerk en Kerkmeesters en klokwerk en kerkdienst wel bezorgend. Art. 10. Voor 't laatste zal hij zig moeten te vrede houden met de inkomsten en het tractement, dat hij bij 't school en 't geen daar bij is, zal vinden zonder oijt na vermeerdering of ver hooging te tragten, aangaande het tractement, en schoolgeld van de kinderen. Hij zal de kinderen, die na de voorzeide tijd in 't school komen bestraffen.... Bevolking per 1 Jan. 1902. Mannen 2936; Vrouwen 2876; Totaal 5812. Er werden 49 huwelijken gesloten en wel 46 tusschen jonge mannen en jongedames en 3 we duwnaars en jongedames. 2 april. Zijn we goed ingelicht dan heeft zich in de vorige week op ons an ders zoo rustige eiland een aan randing plaats gehad. In het Kooger- veld is een gehuwde vrouw door een z.g. papierventer lastig gevallen. Door de politie is een onderzoek in gesteld, maar de vogel, de papier- venter had Texel reeds verlaten. 28 mei. Aanvoer lammeren 7399 stuks. Prij zen f 6— tot ƒ11 28 mei. Geheel nieuw ingericht. Logement en Café Billard. Noord Hollandsch Koffiehuis. Goede consumptie - Net te bediening. Restaurant den gehee- len dag in het genot der muziek ee- ner prachtvollen Gramophoon met 56 records. Minzaam aanbevelend, Uw. Dw. Dnr. N. Zijm Jzn. Hoofdgracht Den Helder. 11 10 juni. Wij vernemen tot ons leedwezen dat het badpaviljoen aan de Koog dezer dagen is verkocht en zal worden overgeplaatst naar Katwijk aan Zee. Zoo zal dan binnen korten tijd de eerste en eenige gelegenheid tot uit spanning, geplaatst op een der schoonste plekjes aan het strand zijn verdwenen en het dorpje de Koog tot zijn rust van weleer terugkeren. 3 juli. Bij de Kapper en sigarenhandelaar Mens in de Parkstraat wordt op een vreemde manier reclame gemaakt voor een merk sigaren „Parkstraat jes" en wel door 3 automaten: een beweegbare hand wijzend op een neger, die op zijn beurt door tegen de ruit te tikken, de voorbijgangers op dit merk attendeert, en nummer drie eveneens een neger, die door hoofdbewegingen en rollende oogen tracht te kennen te geven dat de „Parkstraatjes" o zoo lekker zijn. Snijboonenmolens te huur bij: J. J. Smit, Waalderstraat.

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1987 | | pagina 13