Lezing Nico Dros over Ds. J. J. Buskes Uit de Texelsche Courant van 1902 De oud-Texelaar Nico Dros hield op 8 oktober j.1. een lezing over de ge beurtenissen rond het verblijf van Ds. J.J. Buskes op Texel van 1924 - 1926 en van 1929 - 1932. Nico bracht zijn bespiegeling in een breder perspectief. Nadat in 1834 de eerste Gereformeerde kerken uit een beweging der zogeheten Af scheiding waren ontstaan, kreeg Oosterend al in 1851 een Gerefor meerde kerk. Wellicht legde een oe fenaar in de godsdienst, de heer Rookmaker, die van 1820-1830 Texel regelmatig bezocht, daarvoor mede de basis. Bij de start telde de ge meente 7 mannelijke lidmaten. Als eerst kerk fungeerde een pakhuis (nu een schuur van A. Timmer ach ter de Centra), daarna kerkte men in een houten kerkje. In 1867 had de gemeente 168 doopleden en in 1900 meer dan 300 doopleden. Men was zeer op de eigen kring gericht; in 1887 werd een eigen school gesticht en ook had men een eigen jeugdvereniging. In 1920 weigerde men vanuit gereformeerde hoek mee te doen aan een Oranjefeest voor het hele dorp. Toen het feest toch doorging en men een kapel uit Dirkshorn uitnodigde verlieten de Gereformeerden het dorp per rijtuig voor een eigen viering. Vanaf 1918 was de predikantsplaats niet vervul baar en beoefenden ouderlingen het ,,preeklezen". Toen Buskes zich als gegadigde aanmeldde was hij net af gestudeerd. Hij werd in maart 1924 als predikant bevestigd en wist de gemeente in de eerst jaren tot grote bloei te brengen. Een geschil op lan delijk niveau zou uiteindelijk tot een breuk met zijn gemeente leiden. Aanvankelijk voelde de Oosterender gemeente zich overvallen door het landelijk getwist, hetgeen bevestigd wordt door de omstandigheid dat het feitelijk geschilpunt (Heeft de slang dan al niet gesproken) in Oosterend nooit ter discussie heeft gestaan. Hoe kon het landelijk ge schil ontstaan. Na 1910 begint er onrust in de Gereformeerde kerk te ontstaan vanuit de studentenbewe ging. In 1920 wordt Ds. Netelenbos uit zijn ambt ontheven op de Syno de van Leeuwarden. Hij wordt er verdedigd door Ds. Geelkerken. In 1924 wordt een preek van Ds. Geel kerken godslasterlijk geacht en hij wordt door de classis gedwongen af stand van zijn preek te nemen. Hij weigert dit. Uiteindelijk leidt dit tot de speciale Synode van Assen. Geel kerken wordt hier in zijn ambt ge schorst, maar houdt de eer aan zich zelf door uit de kerk te treden. Ds. Buskes was een vriend van Geelker ken, hij voelde zich ook wel ver want met de beweging rond Karl Barth, die een nieuwe bijbeluitleg voorstond. De Oosterender gemeen te werd gedwongen te kiezen tussen kerk en predikant. Volgens een schriftelijke getuigenis van Cor Tïap sr. uit 1927 zou aanvankelijk het overgrote deel achter Buskes heb ben gestaan, maar zou de meerder heid hem pas in laatste instantie hebben laten vallen. Volgens een opstel van de heer P. Vlaming uit 1985 koos een kleine meerderheid van de gemeente voor het kerkver band, waarna Buskes een preekver bod werd opgelegd door de classis in Alkmaar. Toen hij daarop toch in een dienst wilde voorgaan, werd hem de toegang tot de kerk ontzegd. Voortaan zou een kandidaat van el ders in de dienst voorgaan. De kwestie leidde in Oosterend tot een kerkscheuring. Hier werd in 1930 ook een „Hersteld-Verband" kerk gebouwd. De gemeente telde 50 be lijdende en 58 doopleden, (in 1938 260 leden). Landelijk telde het Ver band 21 kerkjes met 7000 lidmaten. Ds. Buskes werd er in 1929 de eerste predikant, maar in feite was de tweede periode van zijn verblijf op Texel voor hem zeer ontluiste- rend, waarna hij na drie jaar van Texel vertrok, want een verzoening was onmogelijk. In 1946 is het Her steld Verband opgegaan in de Ne derlands Hervormde kerk. Het in Oosterend gebouwde kerkje werd, na een gewonnen proces, uiteinde lijk toegewezen aan de Gerefor meerde kerk, waarna het werd gesloopt. De afbraakmaterialen wer den aangewend voor de nieuwbouw van een Gereformeerde kerk in Den Burg. In 1967 besloot de classis van de Gereformeerde kerk alsnog tot een voorzichtig eerherstel van Ds. Buskes, die inmiddels landelijk ook grote bekendheid had gekregen. Ni co beschreef de hele affaire uitvoe rig in „Stemmen van de Overkant", jaargang 2 nr. 3 (te raadplegen in de openbare bibliotheek). Niettemin acht hij zijn studie nog niet vol tooid, omdat hij niet in de gelegen heid wordt gesteld de kerkeraadsno- tulen van 1926 in te zien, terwijl ook aan 't archief van de classis 7 jaargangen (w.o. de bewuste) ontbre ken. Hij hoopt aan de kwestie nog eens een in alle opzichten gedegen geschrift te kunnen wijden. Voor de uitermate boeiende lezing bestond helaas maar een geringe belangstel ling vanuit de leden. G.A. Oskam 26 Nov. Dat een paard zich nog niet erg best met zijn stalen concurrent kan ver eenigen, bleek hier ook Zondag avond weer voor de zooveelste keer. De Heer S. uit Eierland, met zijn fa milie van een bezoek aan den Burg huiswaarts keerende, geraakte met paard en wagen, door het schichtig worden van het paard voor het licht van een aankomende fiets, in den zich aan den kant van de Waalder- weg bevindende sloot. Wonder ge noeg bekwamen de inzittenden bij na geen letsel, zoodat de reis na ee- nige vertraging verder kon worden voortgezet. ENIGE FEITEN UIT 1902 26 Febr. Vergadering Boerenbond. Poging om op Texel een Raiffeissenbank te stichten weer mislukt, en een adres aan de Raad om op Donderdag lam- merenmarkt te houden. Op 2 Sept. hield men in geestdrifti ge opgewektheid een feestdag Ko ningin Wilhelmina ter eere. Schitte rend, hulde aan de commissie. In 1902 zijn van Texel verzonden 32514 lammeren. Dominee Buskes en zijn vrouw, kort na hun huwelijk, vlak voor ze op Texel kwamen. 8

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1987 | | pagina 10