Van de redaktie De visschers die niet in dienst zijn tegen een vast weekloon hebben des winters bij ijsgang géén verdiensten, en geen enke le vorm van bijverdiensten. Vrouwen- en kinderarbeid komt op Texel niet voor. Reddingsmiddelen als zwem vesten e.d. hebben de vis- scherslieden niet aan boord, be houdens een haak en een z.g. boom welke in het bedrijf ge bruikt moeten worden. De uitbetaling van loonen in kroegen komt niet voor, de uit betaling geschiedt of aan boord of ten huize van den schipper. Indien één de visschers aan boord ongesteld wordt, wordt Tbon Eelman 1904 t hij verpleegd op de wijze zoals men naar eigen inzicht het beste kan doen. Genees- of ver bandmiddelen hebben de vis schers niet aan boord aangezien zij voor ten hoogste een week uitvaren Aan boord zijn de visschers ge huisvest in den boeg en in het vooronder. De boeg, breed 1.80 m., lang 1.50 m. en hoog 1.50 m. dient tot slaapplaats van den knecht en indien in sommige gevallen een jongen of aanko mende knecht mede aan boord is, ook van deze. Tevens dient zij tot bergplaats van een weinig touwwerk. Door middel van lui ken heeft de boeg gemeenschap met het vooronder waarin zich de slaapgelegenheid van den schipper bevindt. Lang 1.80 m., breed 3.00 m. en hoog 1.60 a 1.70 m., het dient tevens tot woonvertrek en is voorzien van een stookgelegenheid. Bij velen zoekt men tevergeefs naar een tafel. Bij het nuttigen van voedsel wordt dan alles of op den grond of naast zich op de zitbank geplaatst. Regel is het dat men zich gekleed te bed begeeft, ten einde steeds gereed te zijn. Ligt het vaartuig echter aan de wal, dan ontdoet men zich van de bovenkleding. Wan neer de visscher eenige dagen op zee heeft doorgebracht krijgt men bij thuiskomst de indruk dat hij zich gedurende dien tijd niet wascht, hetgeen dan ook door enkele visserschers be vestigd wordt.... Bij de uitoefening van de Noordzeevisschery blijven de vaartuigen in den regel twee of drie dagen op zee. De arbeids duur is zoo afwisselend dat een bepaald aantal uren niet te noe men is. Er zijn dagen waarop weinig arbeid wordt verricht, bij ruw weer, stilte enz. Op an deren dagen wordt 12 uur of langer gewerkt. Als het visschen goed gaat blijft de visscher het bedrijf gaarne voortzetten. In den regel wordt éénmaal per week na afloop van den arbeid het vaartuig geschrobt en schoongemaakt. Naar men ver zekert staat de zindelijkheid aan boord over het algemeen niet achter bij die van vaartuigen thuis behoorende in andere gemeenten. „Stuurse mannen" Onder deze leefomstandigheden kwam Piet aan boord van de TX 122 onder de hoede van Klaas Mossel en Toon Eelman. Piet: ,,Ze waren altijd zo woest op zee, bij het slechtste weer visten ze door. Het waren stuur se mannen, ze wouen nooit naar binnen toe. Maar op het lest wier het ook voor ons zo slecht, dan mosten we naar bin nen toe. Overdag als ze sliepen dan was deze kleine jongen „de baas" aan boord." Gniffelend kwat hij een pruimpje in de kwispeldoor naast z'n stoel en vervolgt: „Dan had ik de wacht. M'n vader had al tegen me ge zegd, je moet bij Klaas en Toon vandaan gaan, want er gebeuren ongelukken, ze benne veuls te brutaal. Maar ik wilde niet, want ik vond het prachtig bij m'n broer. Maar vader heeft net zo lang gezeurd tot ik daar van boord ging". Wordt vervolgd Bert Koning Ons verenigingsblad in nieuwe gedaante heeft allerwege lof ge oogst en daarin kunnen zonder meer de medewerkers van druk kerij Langeveld De Rooy ook hun werk geroemd zien. Het ziet er keurig verzorgd uit. Mocht u als lezer nog op- of aanmerkingen hebben wat be treft inhoud of vormgeving, dan houden we ons graag aanbevo len. Vanzelf is een woord van dank ook zeker verschuldigd aan het adres van Jan Paul Reij, die de ontwerper is van het om slag van ons blad. Op verzoek vermelden we hier nog eens de samenstelling van de redaktie. Die wordt gevormd door Gijs Oskam (02220-2185) - Adri van Opstal (02220-3019) - Nan Huysman (02228-294) - Cor Reij (02220-2955) - Marijke Palm (02220-2154). Om te voorkomen dat Texels di alect in allerlei vormen (die on getwijfeld bestaan) in ons blad wordt opgenomen, is besloten dat alleen het dialect zoals dat door onze werkgroep voor gestaan en gebruikt wordt, in ons blad wordt opgenomen. Alle goede bedoelingen ten spijt komt het ons redelijk voor dat we één lijn in deze trekken. In zendingen voor het blad lopen in het vervolg via de werkgroep dialect. Wanneer iemand een bijdrage levert in een andere schrijfwijze, gaan we er vanuit dat hij of zij met het bo venstaande instemt. Zo ziet dan het vijfde nummer van ons verenigingsblad het licht. We hebben getracht de in houd zo gevarieerd mogelijk te houden en aan u de beoordeling of we daar nu weer in geslaagd zijn. We wensen u heel veel leesplezier. '1

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1987 | | pagina 9