Figuur 6: Doorsnede van de houten brug met stenen landhoofden, gebouwd zowel in de Lunette als in de Redoute (1811). kend, een regelrecht gevolg van het bezoek van Napoleon aan de Stel ling van Den Helder en Texel in 1811. De werkzaamheden op Texel waren maar bescheiden in vergelij king met wat er in Den Helder ge realiseerd zou worden en wat moest leiden tot een grootse marinebasis („het Gibraltar van het Noorden"). Het eigenlijke doel van de forten Lunette en Redoute wordt in de mij ter beschikking staande bronnen niet vermeld. Wel mag men er van uitgaan dat ze aangelegd werden om in geval van een aanval, zowel te land als over zee, het hoofdfort de Oude Schans te dekken. Gedurende de negentiende eeuw werden de werken op Texel gehand haafd als onderdeel van de Stelling van Den Helder. Hun taak was in tijd van oorlog het bezit van het eiland te betwisten aan een vijand die het wilde gebrui ken als basis om van daaruit de Zuiderzee onveilig te maken. Bij Koninklijk Besluit van 24 januari 1922 (Staatsblad nr. 30) zijn de for ten op Texel als vestingswerken op geheven 6). In het begin van de der tiger jaren werden zowel de Lunette als de Redoute afgegraven. Van deze werken resteren nu nog slechts de grachten. Tegelijkertijd werd ook de helft van de Oude Schans afgegra ven, waardoor de toestand is ont staan zoals we die nu kennen. Had men bij de dijkverhoging in 1975-76 veel kunnen doen om de oorspronkelijke toestand rond de Lunette te verbeteren en te herstel len, helaas is dit niet gebeurd! De beide landhoofden verdwenen, eve nals de oorspronkelijke brugpalen. De fortgracht werd plaatselijk ver smald en in de gracht kwamen twee nieuwe dammen. 4 4 4 »- Figuur 7: De brugpalen en het landhoofd van de Lunette vóór de dijkverhoging van 1975!76. Het is dus nog maar heel weinig wat herinnert aan het bestaan van het fort Lunette, het werk van Fran se ingenieurs in een tijd dat ons ei land, evenals dat in 1940;45 ge schiedde, onverwacht de aandacht kreeg van een vreemde bezetter. G. Gerrits. NOTEN: 1) „Plan d'une lunette en projet a la sortie d'Oude-schild, vers le fort dans l'ile de Texel". Carton Le Hel der et Texel, Archives du Génie, Vincennes. 2) „Plan de la Lunette en constructi on avec Prolongement du flanc gau- che et paradots en projet au flanc droit. A la sortie d'Oude-Schild vers le fort. Dans l'ile de Texel". Zie bij 1. 3) Definitieve plattegrond van de Lu nette uit 1811. Oorspronkelijke tekst niet bekend. Zie bij 1. 4) „Kaart van de Zeeweringen gele gen bewesten, voor en beoosten het dorp 't Oudeschild op Texel, enz. door C. van der Sterr, 1838. Archief Dienstkring Texel Rijkswaterstaat. 5) „Plans, coupes et Elévations d'un Pont en construction aux Redoute et Lunette du Texel". Zonder jaartal. Zie bij 1. 6) W. H. Schukking: Verdedigings werken, in: De Nederlandse monu menten van geschiedenis en kunst, Deel VIII, tweede stuk: Westfries land, Tessel en Wieringen. Staats drukkerij, Den Haag, 1955. lZ/L, c)une/ ofurtrrfc Zo. <x, éZoz&zs 'c) fluJe- - ■/e^f ■/t

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1987 | | pagina 6