Figuur 3: De pas gebouwde Lunette met voorgestelde veranderingen (1811). Op de derde, nu definitieve teke ning 3), eveneens uit 1811 (figuur 4), blijkt dat er heel andere zaken zijn geschied. De paradot is niet aange legd, de verlenging van de linker flank heeft wel plaatsgevonden, maar daarbij is deze flank nog eens verlengd met een extra wal, die aan de Lunette zo'n onregelmatige vorm geeft. Waarschijnlijk is dit gedaan omdat men de open keelzijde van het fort teveel blootgesteld achtte bij een aanval van de landzijde. De tekening geeft duidelijk de ver schillende opritten naar het banket aan. Het banket is dat gedeelte van de wal waar de infanterie en de ka nonnen opgesteld werden, tegen vij andelijke projectielen beschermd door een aarden borstwering. Blijkens een kaart in 1838 4) (figuur 5) zijn de opritten in de loop vande negentiende eeuw niet blijven bestaan. Wellicht is door verwaarlo zing het aardwerk verworden tot de eenvoudige wal van de tekening. Gebouwen zijn er in de Lunette nooit geweest. Het enige metsel werk vond men aan de landhoofden Figuur 4: De definitieve Lunette (1811). Figuur 5: De Lunette in 1838. van de eenvoudige houten brug waarvan de tekening 5| ook nog aan wezig bleek te zijn (figuur 6). De palen van de brug, alsmede het landhoofd aan de fortzijde, hebben tot in onze tijd bestaan (figuur 7), maar zijn om onduidelijke redenen tijdens de dijkverhoging in 1975:76 verdwenen. Overigens hebben de Fransen nog een andere lunette op Texel gepro jecteerd, welke enkele tientallen me ters ten noorden van het fort de Ou de Schans had moeten komen en die de weg naar Den Burg over de Hoge Berg kon bestrijken. De bouw van de forten Lunette en Redoute, alsmede de versterking van de Oude Schans, zijn, zoals be- 3

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1987 | | pagina 5