De Lunette zodat de bedreigde panden konden blijven staan; maar of dit ook de werkelijke reden voor de nieuwe plaats van de Lunette was, is na zo veel jaar niet meer na te gaan. De nieuwe situatie is te zien op de tweede tekening uit 1811 2) (figuur 3). De vertaling van het bijschrift van de tekening luidt als volgt: „Plattegrond van de in aanbouw zijnde lunette met verlenging van de linker flank en geprojecteerde para- dots op de rechter flank". Het fort is op deze tekening in de normale kleuren (verschillende tinten grijs) aangegeven, behalve de geprojec teerde paradot op de rechter flank en de verlenging van de linker flank. Een paradot is een aarden rugdekking die de soldaten op de wal beschermde tegen eventueel vuur van achteren. De paradot, als mede de verlenging van de linker flank en de vergroting van de gracht zijn in figuur 3 met dunne lijnen aangegeven. Bij het gebruik van de termen links en rechts moet men de tekening zodanig draaien dat de open achterkant van het fort onder ligt. De verlenging van de lin ker flank stelt blijkens de tekening niet zo erg veel voor. Het geheel heeft nog steeds de vorm van een, zij het niet zeer symmetrische lunet te behouden. Figuur 1: Eén der lunetten in de Linie van Beverwijk. Een lunette werd meestal aangelegd in samenhang met andere fortifica ties. Bekend is de dubbele linie van 26 lunetten bij Beverwijk, aangelegd in 1800 na de Engels-Russische in val in Noord-Holland in 1799. Een verschanst legerkamp bij Vught (Versterkt Kamp Koning Willem II) werd door middel van een achttal lunetten verdedigd. Dit geschiedde in de jaren 1844:46. Curieus is dat de Texelse Lunette naar de vorm helemaal geen lunette is, maar een onregelmatige zeshoe kige schans. De oplossing voor dit probleem is gelegen in het feit dat het fort oorspronkelijk als een zui vere lunette ontworpen is. Het ont werp, evenals andere plattegronden van het fort, zijn te raadplegen in de Archives du Génie in Vincennes Al meer dan anderhalve eeuw ligt aan het westelijke uiteinde van het dorp Oudeschild de gracht van het voormalige fort Lunet(te), dat in 1811 aangelegd werd. Hoewel dit fort in de geschiedenis van Texel geen rol van betekenis heeft gespeeld, is het toch interessant de meer en minder bekende feiten eens op een rijtje te zetten. Allereerst is daar de naam Lunette. Deze is niet erg origineel, want lu nette is gewoon de aanduiding voor een bepaald type vestingwerk. Het zelfde geval doet zich voor met de forten Redoute en Oude Schans. De naam Fort Central voor het laatste werk heeft de Franse tijd niet overleefd. Een lunette is een eenvoudig, aan de keel (achterkant) open vesting werk bestaande uit twee facen die naar binnen gebroken zijn, waar door twee flanken ontstaan. Een lu nette wordt in Nederland altijd om ringd door een natte gracht (figuur 1). nabij Parijs. Het ontwerp uit 1811 (figuur 2) toont een zuivere lunette voor welke de vier meest westelijke panden van Oudeschild plaats moesten maken. Het fort staat in geel op de tekening, de standaard kleur voor ontwerpen bij de Franse genie. De gele kleur is op figuur twee en drie weergegeven door mid del van dunne lijnen. Naderhand is besloten het fort iets meer naar het westen aan te leggen,

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1987 | | pagina 4