Van het bestuur Uitgave van de Historische Vereniging Texel Nummer 5 Oktober 1987 Prijs ƒ3,50 Adres secretaris/penningmeester van de vereniging: A. A. van Opstal Meester Kraaistraat 4 1791 VB Den Burg. Adres van de redactie: G. A. Oskam Schilderend 44 1791 BH Den Burg INHOUDSOPGAVE: Van het bestuur. 1 De Lunette. 2 Uit de oude doos. 5 Op donderdag 8 oktober j.1. hield Nico Dros - oud Oosteren- der voor onze vereniging een in leiding in De Witte Burcht over Ds. J.J. Buskes en speciaal over de gevolgen van zijn werk op Texel. Nico Dros publiceerde hierover eerder in „Stemmen van de Overkant", jaargang (2) 1985 nr 3. Sinds dien heeft hij nieuwe bronnen aangeboord; We komen hier nader op terug. Gewezen wordt op een ander artikel van zijn hand, versche nen in het mei/juni nummer van het literaire tijdschrift „TI RADE" onder de titel Familieza ken. Het is een zeer lezenswaar dig artikel en maakt sterk de in druk auto-biografisch te zijn. Een andere uitgave verdient de aandacht, n.1. DICHTBIJ en toch verweg van F. Drost over varen op de Waddenzee, vroe ger en nu. De geschiedenis van de veerdiensten van alle be woonde Waddeneilanden. De uitgave is van Flevodruk Harlingen uit 1985. De vereniging kreeg de beschik king over een tweetal histori sche archieven t.w. van de Nuts- bewaarschool en van de Stich ting Bejaardenzorg Texel. Het ligt in de bedoeling de ar chieven te ordenen en er een inventaris van te maken. Het ar chief van de Nutsbewaarschool gaat v.w.b. de financiële verant woording terug tot 1890. Het archief van de Stichting Be jaardenzorg betreft vooral de ar- menkamers in de Waalderstraat, aan de Molenstraat en aan Den Hoorn. De oudste financiële administra tie gaat terug tot 1747, maar er is zelfs nog een charter bij uit 1650. Een deel van de beschei den verkeert in slechte staat en verdient gerestaureerd te wor den c.q. opnieuw te worden ingebonden. Voor zover het uniek materiaal betreft ligt het in de bedoeling een beroep op de gemeente te doen om het archief brandvrij op te bergen, zodra een archief inventaris zal zijn opgemaakt. Het gemeentebestuur zegde de vereniging toe, dat voortaan één keer per maand de oude re gisters van de burgerlijke stand op een avond zullen kunnen worden geraadpleegd. De sektie stamboomonderzoek zal dit na der uitwerken. Voorts is ge meentelijke medewerking toege zegd voor de kopiëring van het dagboek van Ds. Huizinga, welk karwei nu in de komende herfst zal worden aangevat. Het bestuur is de gemeente zeer er kentelijk voor de in dit verband toegezegde medewerking. Het bestuur van de vereniging heeft in d'Ouwe ULO vier dins dagavonden per maand verga derruimte gehuurd. Hierop kun nen dan bestuursvergaderingen en bijeenkomsten van werk groepen gehouden worden. 1 Het vergaan van de TX 122 op 6 oktober 1904. 6 Van de redaktie. 6 Vrachtlijst uit 1837. 8 Twee Joodse zusters hadden het moeilijk eer ze konden trouwen. 10 Uit de Texelse Courant van 1902. 11 „Al is 't suffertje dan maar, je grijpt er toch het eerst naar. 12 Hoe komt Oudeschild aan zijn naam? 14 Uit de Texelse Courant van 1902. 14 Uit de Texelse Courant van september 1929. 15 Oosterend op Texel. 16 De Texelse Doopsgezinden hadden bezwaar tegen 'n do- miné met 'n pruik! 16 Verder is ook in d'Ouwe ULO kastruimte gehuurd. Wij maken er belanghebbenden op attent dat de werkgroep genealogie op de tweede dinsdag van elke maand en de werkgroep dialect op de derde dinsdag van de maand bij elkaar komt en nu in d'Ouwe ULO. Verder zal er een maal per maand gelegenheid worden geboden 's avonds op een dinsdag aanwezige stukken te bestuderen of boeken ter leen te ontvangen. Hierover worden de leden nader geïnformeerd. Als bibliothecaresse heeft het bestuur mevrouw Bakker-Zijm benoemd.

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1987 | | pagina 3