DE KERMIS Uit de Tfexelse Courant van September 1929 We zijn midden in de kermisweek en afgaande op het bezoek, dat tot heden gering was, heeft het er veel van, dat de kermis haar tijd heeft gehad; kermis is er wel, maar de rechte kermisgeest ontbrak tot heden. Maandag, Dinsdag en Woensdag „stil", Donderdag wat drukker, doch wij hebben de kermis anders veel drukker gekend. Straatmuziek is er dit jaar, we zou den zeggen, te overvloedig; op 't eind van Den Burg is een echte Zigeuner-kolonie. Daar ziet men tal van vrouwen, mannen, meiden en kinderen, die in ruil voor de centen der ingezetenen hun erbarmelijke muziek, zang en kromme sprongen ten beste geven, kampeeren. De el lende die de toeschouwer daar ziet is treurig en zelfs schijnen de men- schen er niets of weinig van te voe len, want des avonds ziet men die barrevoets gaande bedelmenschen zich wijden aan den dans, walsende op de melodie van een draaiorgel. Doch nu wordt het tijd, dat we eens gaan vertellen wat er alzoo te zien is. Op het kermisterrein niets bijzon ders, overigens „elk wat wils". Een paardenspel en twee toneelgezel schappen, die voorstellingen geven, bovendien trad Woensdag- en Don derdagavond in hotel Texel op de fa milie Abr. de Winter. Vanwege de te wachten berichten betreffende de uitslag der herstemmingen, konden wij slechts een paar nummers van het programma bijwonen en.... nu ja, „goede wijn behoeft geen krans". Wat De Winter geeft is goed en komiek. Donderdag zijn wij de uitvoering van „Op Hoop van Zegen" gaan zien, dat door de firma Bakker werd opgevoerd. „Op Hoop van Zegen" is een sociaal stuk, geeft een juist beeld van 't in nerlijke visschersleven, van de geva ren daaraan verbonden en maakt aanschouwelijk de misstanden in dat leven. Over de opvoering zullen wij niet uitwijden, alleen zij vermeld, de fa milie Bakker gaf goed spel te genie ten: vooral aan mevr. Vink een complimentje voor de uitbeelding van Kniertje. Als nastukje kregen we „De terugkomst uit de stad", dat nogal de lachlust opwekte. Door het gezelschap Stoel en Spree werd in „de Vergulde Kikkert" op gevoerd „de Wees van Genève", naar men ons welwillend mede deelt, was de vertolking van dat stuk meesterlijk, doch drama's, 't is bekend, wil men hier niet en ver moedelijk dientengevolge was er slechts weinig publiek. Jammer, dat de zaal verre van ge vuld was. Het gezelschap had èn om zijn spel èn om zijn gunstige be kendheid op meer mogen rekenen. Vrijdag gaf dit gezelschap geen voorstelling. Het circus Robinson, een kleine, maar nette tent, waar men soms een aardig staaltje van paardendres- suur, een athleet, die je bijna in staat zou achten, Atlas, die volgens de oude Grieken den aardbol draagt, af te lossen, een clown die de lachlust weet op te wekken en nog veel, veel meer, ziet, geeft eiken avond een voorstelling. Men verzui- me niet eens te gaan kijken. Vrijdagavond was de schouwburg tent van de firma Bakker weder ge heel gevuld, opgevoerd werd „Jan Smees". Het leven in de achterbuur ten te Amsterdam (dat van Maurik zoo natuurlijk wist te schetsen] werd getrouw weergegeven. Het pu bliek was ten zeerste over het spel voldaan, de verschillende rollen en vooral die van Jan Smees, werden goed vervuld. Als nastukje gaf men „Jochem Pezel" dat zeer in den smaak viel. De domme Jochem Alkmaar Sundagévend 29 Sept. '29 Beste Duunker, Se sette ollegaar „beste Duunker" bove de briêve os opskrift, deerom zei ik et ok mar doên. Mar kenne doe ik je niet, deerfoor is et ol te veul jare lede, dot ik op Tessel weunde. Je het meskien mien gróó- touwers beter kenne. Dot wazze Giesbert Duunker en Maartje Dis per. Die weunde in de Kerrekepiêp an 't Skil. Dot doe nag kinder wazze fon iên of twie jaar, deer benne nou nag een hóóp fon trouwd en hèèu- we zellef een huushouwe. En mien gelieke weer ik uut skool of éves foor de stréétlonteres onginge, mee speulde, die benne foor zó vóórt se nag leve net os ikke, oud. En ja, ik weet et nag as de dag fon guster dot we don in 't skemertje in een gróte kring om een brondend keersie lie- pe, en don „in Holland staat een huus' songe, en olie vrouleu na óóns kieke en luustere. En ik lees ok nag oltiêd et Tesselaartje, en nou jullie et Tessels dialect weer on 't ophale benne, kreeg ik deer ok skik in. Et skrieve zal meskien nag wel fuddere, mar et uutspreke ben ik wel ferleerd. Nou, meskien kom ik deerfoor nag welderes na Tessel foor nachies, mit kerremes of zóó. Os er don nag iên of are ouwe ken nis is, die na et kerremes-inleue gaat te kieke, en om et eerste deunt je gaat, don doêne we dot mit me kaar. Mar niet meer mit iên skeppie uut de kom mit brondewiên mit boontjes. Mit kerremes hèèuwe we dot nooit deen. Doe wazze we ol zóó wies, dot et zóó niet hoorde, ol legaar on dezelfde lepel likke, mar os kiender os d'r een bruud wos, wist je niet beter. Ik sien mien eige nag staan gnokke foor et huus fon ouwe Antje, doe d'r zeun Jaap 15 deed het publiek dikwerd hartelijk lachen. Nog niet lang waren de voorstellin gen in Schouwburg en Circus geëin digd of een hevig onweder verge zeld van plasregens brak los en bleef zeer lang aanhouden. Heden zaterdag wordt door het ge zelschap Stoel en Spree gegeven: „De voddenraper van Parijs". We reldberoemd successtuk van F. Perat. Het gezelschap firma Bakker geeft om 2 uur kinderenvoorstelling en om 8 uur: „De bittere pil". Ook in het circus Robinson wordt een kin dervoorstelling gegeven. Texelse Courant, 1 juli 1905. In 1964 wier de kerremes foor et lest inleud deur Burregemeester de Koning. De kerremes liekt dut jaar foor et lest op de Groeneplaas houe te weze. trouwde mit sien TYijn. Se gawe puur zon brulloftpartee, en singe dot ik dee: De bruud, de bruud de huur is uut De zorreg komt on Ik wèèns je veul zege mit je nuwwe mon Mien elleboog, mien keel is dróóg Ik wow zóó graag eris drinke, Don zei de dorst wel sinke. Op et lest deer ging de deur ope, en deer kwamme se mit de kom mi brondewien en resiene. We dronge mekaar en vompe, dot begriep je, bang dot je niks kreeg. En net doe ik al aardig fooruut skadderde, sien ik mit dezelfde veert, in de vöörte mien zussie onkomme. Nou, we mochte fon Moeder niet om een skeppie frage, dot ik mitiên wegkru- pe achter de are kiender, en krigge dee ik fon de weeromstuut lekker niks. We gnichele d'r nag welderes om. Mar ik skei d'ur uut Duunker, et us ol niet vróóg meer. Ik wor sléperig, en de puus sit te skreeuwe foor de deur. Hee het sien skutteltje mellek hod en wil na bute, dot is geweun- te. Fenochte wos ik nag kwaad op em. Doe het ie een endje fleis fon mien bróód ofstole, stikkebordje en olies over de grond, stik natuurlijk. Ik zot net irrepels te skille, dot doen ik oltiêd onder koppiestiêd. Aars hod ik d'r wel eerder bee weest. Zeelings hod ie nag wel een mep fon me te pakke. En effies derna het ie weer een feugeltje opfrete. Ik kreeg d'r een krochbeu fon, zóó kwaad wier ik. Nou kroch ik de leste tiêd veul, maar zóó bluuf ik onde veert, en me appelesien wordt foor me neerleit, 't bewies dot et bèèdtiêd is. Dot is zóó mien ge- weunte om éves foor et slépe zokse- wot nag te gebruke. Een oud-Tesselaar

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1987 | | pagina 17