De grondleggers van het bedrijf. Adriaan de Rooij loverleden in 1930) en Willem Langeveld Pzn. Ioverleden in 1910). schappen zal houden. Men is er zich van bewust op het scherp van de snede te laveren, want naarmate de bevolking er ster ker mee verbonden is, is de kri tiek over „hetgeen de krant nu weer schrijft" sneller en luider. En veelvuldig zal de krant dan ook aan kritiek hebben blootgestaan. Toch kan het belang van de plaatselijke krant niet worden onderschat. In mijn artikel „Meer wee dan wel in 1887/'88 d.d. 22 sept, 1978) wees ik al eens op het grote belang van de voorlichtingsfunktie van de krant door de verbreiding van nieuwe inzichten o.m. voor de landbouw op het eiland. Maar ook was de krant in bepaalde situaties wel opinievormend of leverde zij daaraan een bijdrage: ik denk aan de verhitte discus sies rond de ruilverkaveling; rond het naaktstrand; rond de problematiek van landschaps park en duinpark en rond het hete hangijzer van de bootverbinding. Ook in ander opzicht was de krant van belang. Zou Dr. S. Keijser het Tessels hebben ge boekstaafd zonder het voorwerk van de Gebrs. Duinker in de dertiger jaren? Zou Van der Vlis zo bezeten ge raakt zijn van de Texelse histo rie zonder zijn bindingen met de Texelse Courant? Over het peil van de krant kun nen we vergelijkender wijze met soortgelijke bladen zeker tevreden zijn. Het feit dat Vrij Nederland in een serie artikelen over de Regionale Nieuwsbla den zijn derde artikel op 7-8-82 al wijdt aan de Texelse Courant onderschrijft dit m.i. ook. De eerste redakteur was moge lijk de heer W. J. Langeveld, doch die overleed al in 1910. Daarna bepaalde lange tijd de heer J. G. Kooiman het gezicht van de courant. Hij overleed in 1937, doch inmiddels hadden de heren G. J. en J. G. Duinker de courant al overgenomen. In de na-oorlogse periode is nu al meer dan 25 jaar redakteur Harry de Graaf, die een nuchte re kijk paart aan een grote mate van creativiteit en een enorme inzet voor de krant leverde en levert. Van de beide kranten heeft de gemeente slechts een deel van de betreffende jaargangen in be zit, t.w.: van de Nieuwe Texelsche Cou rant: de jaargangen 1902 t/m 1923; van de Texelsche Courant: de jaargangen 1916 t/m 1986 (uit gezonderd de jaargangen 1924 t/m 1926 en 1935), waarbij moet worden aangetekend dat ver schillende jaargangen uit de oorlogsjaren lang niet volledig zijn (in het bijzonder de jaargan gen 1944 en 1945). De heer C. Reij beschikt over de jaargangen 1898 t/m 1930 (uitgezonderd de jaargangen 1902 en 1922) van de Nieuwe Texelsche Courant. De jaargan gen 1890 t/m 1897 van deze krant zijn blijkbaar niet meer op Texel aanwezig. De B.V. v/h Langeveld De Rooij beschikt zoveel mij be kend over alle verschenen jaargangen van de Texelsche Courant. Beide kranten zijn van eminent historisch belang en daarom is het van grote betekenis dat ze veilig worden bewaard en daar naast op een verantwoorde wij ze kunnen worden geraad pleegd. Het zou op de weg van de gemeente kunnen liggen een veilige opberging van de niet bij de gemeente aanwezige jaargangen te bevorderen, c.q. de ontbrekende jaargangen op microfilm te doen overnemen. Ooit heeft de gemeente nog wel overwogen een eigen voorlich tingsblad uit te geven. Gelukkig is dit onzalige plan nooit door gezet, want m.i. is er de ge meente alles aan gelegen het eigen plaatselijke blad zo ac tueel en volledig mogelijk te houden. Ook namens de historische ver eniging onze gelukwensen bij het bereiken van deze mijlpaal. G. A. Oskam De ingebonden serie „Stem men van de Overkant" kan bij de Openbare bibliotheek wor den geleend. De boekwinkel die gevestigd werd in het voormalig gebouw van Jacob Kooiman /1932). 13

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1987 | | pagina 15