„Al is 't sufferdje dan maar, je grijpt er toch het eerste naar" Onder dit motto promootten we zo'n twintig jaar geleden de Texelse Courant als sandwich- men op Ouwe Sunderklaas. 't was in de tijd, dat de foto's in de krant duidelijk in de opmars waren; kennelijk had men de technische mogelijkheid gekre gen ze in betere kwaliteit af te drukken, waardoor het aantal opgenomen foto's aanzienlijk toenam. (De eerste foto, die in de Texelse Courant werd opge nomen betrof de te-water-lating van De Dageraad in 1908). We hadden de foto's van een hele jaargang verzameld, waarmee 4 borden konden worden gevuld. Aldus waren we een vroege uit gave van „Texel te kiek". Dat „sufferdje" bestond 15 sep tember 100 jaar en 't is duide lijk dat de plaatselijke krant sterk tot de verbeelding spreekt van de Texelaars en van allen die zich met Texel verbonden voelen. (De krant kent zo'n 1500 overkantse abonné's). Het begin was aarzelend en moeizaam. De krant verscheen éénmaal per week voor een kostprijs van f 0,30 per kwar taal. Toch werd nog geklaagd over „de hoge prijs". Ingaande 27 okt. 1887 kon de krant al 2 x per week uitkomen voor dezelf de prijs. (Alleen postabonné's betaalden nog f0,13 meer per kwartaal). Naast plaatselijk Een vroege uitgave van Texel te Kiek". genomen door W. C. Reij, waar na de krant vanaf 1-1-1899 door betrokkene wordt gedrukt. De krant werd 28-11-1908 begeleid door de N.V. Texelsche Uitge vers Vereeniging, waarin mee werkten Mr. W. F. Hidding (bur gemeester), W. Mets Tbn, Adr. Wagemaker, Jac. de Jongh, schoolhoofd te De Waal en Jn. Daalder Dzn, onderwijzer. De krant werd aangekondigd als een Algemeen Nieuws- en Ad vertentieblad, maar kreeg al lengs toch wel duidelijk een ka tholieke achterban. In 1945 bleef de drukkerij Texelse Cou nieuws werd er ook landelijk en internationaal nieuws in opge nomen, want landelijke kranten drongen nog nauwelijks tot Texel door, al kon je al wel op geven voor een „leesbeurt" van de NRC voor /T,50 per 3 maanden. In 1890 kreeg de krant concur rentie van een tweede plaatselij ke krant „De Nieuwe Texelsche Courant". In het nummer van „Stemmen van de Overkant" (jrg. 2 - 1985 - nr. 3) gaat Tom Engel uitvoerig op deze uitgave in.*). De uitgave zou gestart zijn door C. Boon. Hierbij zouden de heren J. H. Moojen, kapitein C. Mets en Zur Mühlen mede be trokken geweest zijn. Het blad wordt geëtaleerd als „het goed koopste en meest verbreide ad vertentieblad" en telde in 1896 350 abonné's. Vanaf 15 sept. 1896 verscheen het 2x per week. Het werd gedrukt op de drukkerij van Th. C. J. Boone kamp. De drukkerij werd over- 12 t grotendeels in tact. Per 1 juli 1930 wordt het recht om de krant te drukken voor f2680— overgedragen aan de Gebrs. Duinker, die toen al ei genaar waren geworden van de Texelsche Courant. De reden van de overdracht zou geweest zijn, dat de drukkosten van de krant te hoog opgelopen zouden zijn als gevolg van een wijziging van de arbeidsvoorwaarden in het drukkersbedrijf. Mogelijk speelde ook een rol dat de Texelse Courant sinds 1 nov. 1928 over haar eerste zet machine kon beschikken. De „Nieuwe Texelsche Courant" voerde de leuzen „Groen en Zwart, Texelsch in het hart" en „Wij huldigen het goede". De eerste leus staat in 1930 nog niet in de Texelsche Courant en is dus blijkbaar na de fusie overgenomen. In het eerste nummer van de Texelsche Courant wordt als doelstelling gehanteerd, dat de krant zich buiten alle partij-

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1987 | | pagina 14