Twee Joodse zusters hadden het moeilijk eer ze konden trouwen De overlevering wilde, dat in het Texelse geslacht Schagen twee Joodse zusters introuwden (met twee gebroeders Schagen) en dat deze meisjes hier ooit zouden zijn aangespoeld. Aan vankelijk leken de nasporingen wel in die richting te wijzen. Immers in hun huwelijksakten van 12 sept. 1830 wordt mel ding gemaakt van een „akte van bekendheid, gepasseerd en be hoorlijk gehomologeerd ge rechtelijk bekrachtigd) en gere gistreerd voor het vredengeregt van het kanton Texel", waarin de geboorte der bruiden werd aangeduid. Doorgaans wordt een akte van bekendheid alleen gebezigd voor vondelingen. Het betrof hier Antje Jacobs, oud 29 jaar, en Judith Jacobs, oud 27 jaar, die in 1830 respec tievelijk met Lucas Schagen, werkman (later veldwachter) en met Jacob Schagen, sjouwer man, beiden woonachtig te Ou- deschild trouwden. Wel werd echter al in de akten vermeld, dat de meisjes op Texel werden geboren als doch ters van Jacob Abrams en Mo- rianne Abrams, die in 1830 bei den al overleden waren. Bekend werd ook, dat de vader Jacob Abrahams op 22 okt. 1804 te Texel overleed en toen naar Amsterdam werd vervoerd om op de Joodse begraafplaats te worden begraven. Bij haar huwelijk in 1830 had Antje al 2 kinderen, t.w. Gerrit- je, geboren 17-1-1829, en Jan, geboren 18-2-1830. (Wordt later ook wel Lucas genoemd). Antje had graag voor de geboorte van haar tweede kind willen trou wen, maar dat lukte niet. Zulks omdat zij niet de voor een hu welijk vereiste geboorteakte of kerkelijke attestatie inzake haar geboorte kon overleggen. De burgerlijke stand werd pas in 1811 ingevoerd, maar voordien werden geborenen gebruikelijk in de kerkelijke doopregisters ingeschreven. De beide meisjes konden echter geen verklaring uit de kerkelijke doopregisters overleggen, omdat er op Texel geen Israëlitische gemeente aan wezig was. Daarom moest voor hen alsnog een akte van bekendheid wor den opgemaakt. Begin 1830 werd een dergelijke akte voor de Texelse vrederechter opge maakt. Daartoe verklaarden 4 getuigen, dat de meisjes respec tievelijk in oktober 1800 en in oktober 1802 werden geboren, zijnde de preciese geboortedag onbekend. Kennelijk was dit nog niet voldoende, want nader hand in 1830 werd voor beide meisjes nog eens een soortgelij ke akte opgesteld, waarin zelfs 7 getuigen verschenen. Zij ver klaarden, dat zij de ouders van de meisjes, gewoond hebbende op Den Burg, zeer wel hebben gekend. Als getuigen traden op: Cornelis Bouwezn Bakker, 49 jr, assessor toegevoegd be stuurslid) van de burgemeester, Simon Kikkert, 72 jr, deurwaar der bij het vredegeregt; Reijer Kikkert, 67 jr, deurwaar der bij de burgemeester; Anthony Kramer, 77 jr, meester- kleeremaker; Christiaan Ponger, 49 jr, meester-koperslager; Adrean de Bont, 49 jr, meester - schoenmaker; Cornelis Mooijen, 54 jr, meester- zilversmid. De beide meisjes waren de schrijfkunst niet machtig en te kenden de akten dus niet mee. Eerst daarna konden de huwelij ken worden voltrokken. Intus sen was Antjes 2e kind echter al geboren. Aan de namen van de kinderen wordt later toegevoegd: (Koop man), welke toevoeging vermoe delijk ontleend is aan het be roep van de vader. Immers fei telijk had de vader geen achter naam, want de toevoeging „Abrams" aan zijn voornaam geeft alleen aan, dat hij een zoon van Abram was. Vrij zeker hadden de meisjes op Texel ook nog een broer t.w. Al- lexander Jacobs, die in 1830 42 jr. oud was en te Amsterdam werd geboren. Van hem wordt vermeld dat hij koopman en Is raëliet was. In 1840 is hij niet meer op Texel woonachtig. De moeder van de meisjes is waarschijnlijk al kort na de ge- 10 boorte van Judith overleden. Wie voor de opvoeding van de kinderen na 1804 zorgde is on bekend. De beide dames zijn oud geworden; Antje werd 80 en Judith 76 jaar. Antje is de overgrootmoeder van mevr. N. Bruin-Hemelrijk en van mevr. J. Schagen-Vlas, beiden nog op Texel in leven en van mijn vorig jaar overleden schoonmoeder mevr. J. van der Sterre-Hemelrijk. Ongetwijfeld stammen ook de andere nog op Texel woonachtige Schagens van één van beiden af. Ik denk dat de „Moppies" daar hun groot gevoel voor humor aan te dan ken hebben. G. A. Oskam. Mevr. A. Bakker-de Grave kreeg een fotokopie toegezonden van een artikel, opgenomen in de streekeditie van TVend (Nrdr New Yersey) van The Observer d.d. 8 juli j.1. In het artikel is sprake van een naar de USA gemigreerde Al- bert Schagen. Deze werd gebo ren in 1826. Zijn grootvader ook een Albert (geboren in 1790) was een broer van de elders in dit nummer genoemde Lucas en Jacob Schagen (die resp. in 1799 en 1800 werden geboren). Een vertaling van het toegezon den artikel volgt hieronder. 86 leden van de Schagen-stam komen bijeen in Singac. BLOOMINGDALE. Een reünie van 86 leden van de Schagens een Hollandse familie, die is geëmigreerd naar Paterson aan het eind van de 19 eeuw en sindsdien voorspoedig gedijde werd onlangs gehouden in de Russische zaal in Singac. Onder de aanwezigen waren de secretaris van het dagelijks bestuur van Trend: Till Dunning en haar man Neal, wier moeder wijlen Jenny Dunning-Schagen was. Neal Dunnings broer John was in staat een korte geschiedenis van de Schagens te leveren, zo als zij bekend waren op hun

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1987 | | pagina 12