«Jf De Texel-berg in Noord-ltalië Overname van historisch film materiaal op video-banden Waarschuwing V VV,;;:3 elk geval voer Jacob Bremer in 1786 uit voor de rederij Lourens Brandligt en zoons te Amster dam, op het schip ,,De Prinses van Pruisen". Op 13 september was hij op Texel terug, met 1 walvis (45 vaten). In elk geval hield hij het voor gezien, waar schijnlijk had hij „zijn schaapjes op het droge". Terwijl de lagere bemanning een vast maandgeld ontving (ca ƒ20—) voeren de commandeur en officieren „op part": behalve een vast bedrag van ca. ƒ150— bij het uitvaren, kreeg de commandeur door gaans tenminste 25— per ge vangen walvis. In 1795 werd Jacob Jansz Bre mer met enkele andere patriot ten in de „municipaliteit" geko zen. Maar dat is een ander verhaal. Jan Teunisz Bremer, zoon van Jan Renier, zoon van Teunis Jan, zoon van Jan, zoon van Simon, zoon van Jacob, zoon van Pieter, zoon van Jacob Jansz Bremer. LITERATUUR: Winkler Prins Encyclopedie, deel 19, blz, 253 (7e druk) 2) P. Dekker, De Walvisvaarders uit noordelijk Noord-Holland van 1770-1803. In: West-Friesland Oud en Nieuw, 40e jrg., 1973, blz. 31 e.v. 3) J. A. van der Vlis, 't Landt van Texsel, 1977 (2e druk), blz. 163. 4) A. M. van der Woude, Het Noor derkwartier, 1972, blz. 420 e.v. 5) P. Dekker, De laatste bloeiperiode van de Nederlandse arctische walvis- en robbevangst, 1761-1775, 1974, blz. 114. 6) A. Bijl Mz., Walvisvaarders op avontuur, 1959, blz. 103 e.v. De auteur dankt de heer P. Dekker te Schipluiden zeer hartelijk voor het ter beschikking stellen van de overige, niet in de literatuur voorko mende gegevens. De vertoning van historisch filmma teriaal uit de Duinker-kolektie uit de dertiger jaren, aangevuld met de opvoering van de Bredero-klucht van de koe, door Pannekeet hertaald in het Westfries, door de Schager to neelgroep OZOS is een groot succes geweest. Twee avondvoorstellingen en één middagvoorstelling waren uitverkocht en velen moesten nog worden teleurgesteld. De middag voorstelling was gratis toegankelijk voor de bewoners van de rusthuizen en het verpleeghuis, zodat we op zondag 8 'maart te maken kregen met over de 20 rolstoelen, hetgeen in de akkommodatie van De Vergul de Kikkert nogal wat problemen gaf. Het overgrote deel van de bezoekers reageerde enthousiast op het ver toonde. Een vierde soortgelijke voor stelling wordt echter niet meer beoogd. Intussen is met de familie Duinker in principe overeenstemming be reikt over een overname van de be treffende 16 mm banden op video banden, waardoor het oorspronkelij ke filmmateriaal kan worden gespaard. De eerste aanzet is daar toe gegeven, maart het zal nog veel inspanning vergen dit projekt af te ronden, waar het ook in de bedoe ling ligt er een gesproken tekst bij in te spreken. Daarna ligt een verdere vertoning in het voornemen, ook van dat materi aal dat nu nog niet kon worden vertoond. Het is de bedoeling een zelfde lijn te volgen t.a.v. ander historisch film materiaal, dat op Texel betrekking heeft. Commercieel gebruik van de videobanden zal zijn uitgesloten; wel kunnen verenigingen of instel lingen er voor een eigen geschie denis-film t.g.t. gebruik van maken. Gegadigden die van plan mochten zijn om de hoeve „MARIA", Prr Hendrikpolder, met bijbehorend land, ingezet op /11.600 te koopen worden in hun belang aangeraden, zich vooraf om inlichtingen te wenden tot onderge- teekende, die bedoelde hoeve, behoo- rende tot den boedel van wijlen den heer S. BREGMAN, levenslang in huur heeft voor een honderd twee en tachtig gld. 's jaars. Hoeve „Maria" Prins-Hendrik-polder, Tpypl J. THOMASSEN. (12 febr. 1916) Ma tra okMu^t/n. e ,1 Texel-Ferner Texel-gletsjer) Voor de Texelberg staat een hoogte van 3317 m aangegeven, wel even hoger dus als onze Hogeberg. Het betreffende deel van de Alpen ligt tegen de Oostenrijkse grens aan, 6 km ten westen van Merano in de Ötztaler Alpen. Deze naamgeving ondersteunt de veronderstelling dat de naam Texel van Romeinse oorsprong is. In een volgend artikel stellen we ons voor uitgebreid op de vele ver klaringen van de naam Texel in te gaan. G. A. Oskam. Van Jan de Waal kregen we een foto toegespeeld van een kaartfragment van het Noord-Italiaanse berggebied. De foto wordt hieronder afgedrukt. Merkwaardig is dat de naam „Texel" een drietal malen op dit kaartfrag ment te vinden is, t.w. in de combi natie Texel-Gruppe; in de combina tie Texel-Sp. Texel-Spitze (of wel Texel-berg) en in de combinatie

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1987 | | pagina 7