Jacob Jansz Bremer (1733-1799), Commandeur ter Walvisvaart Groenlandvaarder in de IJszee. Gravure A. de Blois naar een tekening van C. Moy. (Aanwezig in de collectie Honig, Museum Zaandijk Bijdrage, ingezonden door drs. J. T. Bremer, rector RSG Enkhuizen. Het levensonderhoud, dat doet dit volk verduren En uitstaan niet alleen 't gevaar van storm en wind IGemeen aan ieder die zijn kost met varen wint) Maar ook d'ellende die in 't ijs men kan ontmoeten. Alsmee hoe dat de vis zijn vangers kan begroeten. Geen vaart nog handel daar zoo veel bekommernis En droeve rampspoed staag in te verwachten is. ,,Rijmbeschrijving" 1683. Jacob Bremer, die in 1757 trouwde met Guurtje Pietersdr. Boon, een burgemeestersdochter uit De Waal, was commandeur (gezagvoerder) op Groenland in de periode 1766-1786. Over zijn jeugd is mij niets bekend, maar het is wel zeker dat hij vóór hij commandeur werd, jarenlang in een lagere rang aan boord van een van de Texelse walvisvaar ders gevaren zal hebben, want men voer graag zoveel mogelijk met eigen volk". Natuurlijk lukte dat doorgaans maar zeer ten dele, want het beroep van walvisvaarder was hard en ge vaarlijk. Het overgrote deel van de bemanning bestond dan ook uit buitenlanders, vooral af komstig van de Noordfriese waddeneilanden en uit Oost- Friesland, Oldenburg, en het ge bied rondom Bremen. Monsterrol 1786 Zo voer Jacob Bremer op zijn laatste reis als commandeur in 1786 met 42 koppen waaronder 12 Texelaars: de stuurman Jan Duynker, de harponiers Claas de Zeeuw en Hendrik Bakker, de matrozen Jacob Cornelisz Groot, Jan Bakker, Claas Bak ker, Jacob van der Schuijt, Pie- ter Wagenaar en Van Dirksz, de koksmaat Harmen Wagenaar en de kajuitwachters (scheepsjon gens) Sipke Jacobsz Kuijper en de zeventienjarige zoon van de commandeur Pieter Bremer. Verder kwam alleen de schie man Cornelis Breet uit de Noordkop nl. van ,,De Sluijs", d.i. Oudesluis in de Zijpe. Meestal begin je als kajuitwach ter en als je 't goed deed kreeg je steeds meer verant woordelijk werk. 'Waarschijnlijk was Jacob al stuurman toen hij trouwde, want een burge meestersdochter trouwde je niet zo maar. Oud bedrijf De walvisvaart is een oud be drijf, dat reeds in de 11e eeuw door de Basken werd uitgeoe fend. Vooral de Hollanders (en in mindere mate de Engelsen en Duitsers) ontplooiden in de 17e eeuw een dermate grote activi teit, dat er tenslotte sprake was van overbevissing. Het gevolg 2

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1987 | | pagina 4