Heimwee van een ouwe Texel-vaarder Wout Meijer houdt lezing over Ds. Jakob Huizinga Hoe noemen wij onze voorouders? eiken dag voor het postkantoor te Den Burg kon zien staan, wachten de op zoveele zaken, die vertrouwen vragen. Dat ze bij Jan vertrouwd waren, is steeds gebleken, en daar aan heeft zeker niemand ooit getwij feld, ook niet de reiziger, die hem meermalen schatten meegaf, om zelf te kunnen maken de mooie wande ling over „het Bergje", dat zoo'n heerlijk panorama oplevert. Thans heeft Jan een meer modern voertuig. En nu? Jan wordt oud. We wen- schen hem toe, dat hij weldra zijn welverdiende rust zal genieten on der zeer gunstige omstandigheden; we wenschen hem toe het eereme taal dat gedragen mag worden door de broeders in de orde van den Ne- derlandschen Leeuw. Ook dan nog zal Jan zeker dikwijls toegesproken worden door de velen, die hij steeds op zijne eigenaardige wijze van dienst was. Maar wat we ook wen schen, dat is, dat Jan Kalis geen op volger noodig zal hebben. Jan en de „delie" zijn inséparables, ze hooren bij elkaar, maar ze dienen dan ook gelijk af te treden. Dan be hoort men met de tram langs de verschillende dorpen te kunnen gaan, en zeker zullen dan nog veel meer oogen genieten van de schoo- ne landouwen van het grootste der Waddeneilanden. Zoo dikwijls reeds is er concessie gevraagd en verleend, doch telkens liep de zaak op niets uit. Nu wordt er opnieuw gewerkt. Moge het zijn met den besten uitslag! Dan zal ook misschien Jan Kalis nog kunnen ge tuigen, dat een tram verre de voor keur verdient boven een „delie". (Uit „Eigen Haard", 12-7-1913) De weg nog met grind en gruis En klinkers midden voor de paarden Ach, dat ze dat toch niet bewaarden We voelden ons daar toen al thuis. We keken naar de pieten Met ouw Teun nog, op de Bol We waren steeds van Texel vol Wat kon je daar genieten. Bejaard nu, denk ik vaker of Thijsse 't zo wel had gewild En hoe het was in Oudeschild de „Dokter Wagemaker". Ach, kon ik maar weer toeven Als Wolkers aan de Rozendijk Waar ik naar 't Hoornder kerkje kijk Ik zou niet anders hoeven.... Op 29 april j.1. kwam Wout Meijer uit Bergen naar Texel om voor de vereniging een praatje te houden over Ds. Jakob Huizinga, wiens dag boek over de jaren 1846-1879 thans voor kopiëring beschikbaar is geko men. Het dagboek werd door de heer Meijer overgetikt en overge schreven, voorwaar geen kleinigheid als men bedenkt dat het hier om meer dan 1000 pagina's gaat. De avond werd behalve door de historische zanggroep bijgewoond door een 30 leden en andere belangstellenden. De heer Meijer ging uitvoerig in op de herkomst van Ds. Huizinga en zijn voor-Texelse periode. Voorts gaf hij ons een voorproefje van het dag boek door te vermelden welke on derwerpen alzo in één jaar in het dagboek aan de orde komen. (1846) Uit het clubblad „Noordkopstuk ken" van de N.G.V. afd. Den Helder. Herhaaldelijk vraagt men zich af hoe eigenlijk de namen der voorou ders zijn. In de praktijk zullen wij deze namen weinig nodig hebben, doch voor hen, die in deze zaak be lang stellen, mogen onderstaande namen dienen: 1. Vader, 2. Grootvader, 3. Over grootvader, 4. Betovergrootvader, 5. Oudvader, 6, Oudgrootvader, 7. Oudovergrootvader, 8. Oudbetover grootvader, 9. Stamvader, 10. Stam- grootvader, 11. Stamovergrootvader, 12. Stambetovergrootvader, 13. Stamoudvader, 14. Stamoudgrootva- der, 15. Stamoudovergrootvader, 16. Stamoudbetovergrootvader, 17. Edel- vader, 18. Edelgrootvader, 19. Edel- overgrootvader, 20. Edelbetover- grootvader, 21. Edeloudvader, 22. Edeloudgrootvader, 23. Edeloudover- grootvader, 24. Edeloudbetovergroot- vader, 25. Edelstamvader, 26. Edelstamgrootvader, 27. Edelstam- overgrootvader, 28. Edelstambet- overgrootvader, 29. Edelstamoudva- der, 30. Edelstamoudgrootvader, 31. Edelstamoudovergrootvader, 32. Edelstamoudbetovergrootvader, 33. Voorvader, 34. Voorgrootvader, 35. Voorovergrootvader, enz. tot in het 64ste geslacht. Met „aarts" komt men dan tot het 128ste, met „op per" tot het 256ste en eindelijk met „hoog" tot het 512de geslacht. Hoe wel deze namen nu eenmaal zo aan genomen zijn en uit een oogpunt van systematiek natuurlijk zeer goed voldoen, munten zij niet uit door fraai Nederlands. Het toonde aan dat het dagboek voor onze vereniging van grote bete kenis zal zijn, omdat het voor ver schillende interesses kan worden ge raadpleegd. Weinig bekend is ook dat Ds. Huizinga, zijn vrouw en een kind achter de Hervormde Kerk te Den Burg zijn begraven op het Doopsgezinde gedeelte van de begraafplaats. Op deze avond verzorgde de histori sche zanggroep zijn eerste optreden. Vooraf was aangekondigd, dat het bij deze volkszang in de eerste plaats om het plezier van het zingen gaat en dat de perfektie niet voorop staat. De 7 nummers werden door Willem Kikkert toegelicht. In aan merking nemende, dat Willem pas in het decembernummer van ons verenigingsblad de suggestie opper de, valt te concluderen dat Willem best trots mag zijn op wat sinsdien is bereikt. Het gebodene viel in het algemeen zeer in de smaak en het zal dan ook stellig niet voor het laatst geweest zijn dat deze 30 personen tellende groep voor het front is getreden. Al met al kan de vereniging terug zien op een geslaagde avond. Winkeliers te Den Burg, berichten dat zij hun zaken vanaf 14 Februari, des avonds te 9 uur zullen sluiten, uitge zonderd den dag voorafgaande aan Zon- en Feestdagen en de week voor St. Nicolaas. C. Brouwer J. Kortenhoeven Wed. M. Bakker A. Langeveld T. Buijs Wed. Lemstra E. Boekei W. P. Lap Jb. Bakker I. Moerbeek Wed. S. Bakker H. Maas Gebrs. Dros P. Oele J. G. Dros W. Pieper C. Dros M. Plaatsman Gebrs. Pereboom Wed. W. Eelman Gez. Rab C. Graaf A. C. Rab Haakman Wed. W. C. Reij J. A. Hillen J. de Ruiter Joh. Hillenius P. de Ruiter C. Huisman K. Slot Wed. Hin Th. Schraag Joh. Keijser P. Spreeuw P. Kiel G. Smit J. Kikkert Pzn. Ph. Vlessing J. Kikkert Jzn. C. Visser Jb. Kikkert, Slager H. Verstegen M. A. Kuijper Wed. E. Vlessing M. Kuip A. v.d. Vis Gez. Wuis A. Kalf Dzn. R. J. Witte Wed. Kok D. Witte Dzn. D. P. Koorn C. Witte Dzn. Gebrs. Kok J. D. Witte Alb. Kikkert Wed. P. J. Zoetelief P. Kind Wed. P. Zijm J. Kalf T. Zijm (krant 9 febr. 1916) 15

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1987 | | pagina 17