Het Gouden Jubileum van Jan Kalis Omnibus bij het postkantoor (Tkxel). De vroegere ,,gele delie", nu afgedankt. door J. DAALDER Dz. Het eiland Texel is in de meeste dingen goed bij. Landbouw en vee teelt staan er op hooge trap en men schroomt niet, de middelen aan te schaffen, die hierin nog verbetering kunnen brengen. De meeste wegen over het eiland zijn behard en in goeden staat, en woningen en schu ren, alsmede kleederdrachten en in terieurs der woningen getuigen van welvaart. Armoede wordt er op het eiland niet geleden. Het dorp Den Burg, het grootste de zeven, is fraai aangelegd, heeft een mooie omgeving, en de hotels zijn er uitstekend in orde, waarover me nig vreemdeling zich verbaast. Meer dan één huis getuigt er van weelde. Nu ligt het dorp, hemelsbreed gere kend, ongeveer 45 minuten van de haven, doch de weg, die over den 15 meter hoogen heuvel „Het Berg je" voert, heeft eene lengte van ongeveer een uur gaans, 't Is mogelijk, dat er weldra een verkorte weg, buiten den heu vel om, aangelegd zal worden. En wanneer men nu met de prachti ge salonboot „De Dageraad" van Texels eigen stoombootonderneming, die getuigt van de solidariteit der Texelaars, van den Helder over het Marsdiep steekt, dan zou men ver wachten straks met een tram naar Den Burg te kunnen gaan. Toch niet, men heeft op Texel nog nim mer een trambel gehoord. In dit op zicht is het groote eiland, dat jaar lijks wordt bezocht door honderden touristen, die vooral om de natuur- schatten verschijnen, nog zeer ten achter. Wel heeft men er auto's en mooie koetsjes, (maar die vragen hooge huurprijzen), doch het alge meen vervoermiddel is nog een „de lie". En op dat voertuig rijdt sedert menschenheugenis de oude Jan Ka lis, die daardoor een bij duizenden menschen bekend persoon is gewor den. Op den 2den Juli viert hij zijn gouden jubileum en al die 50 jaren is hij in dienst geweest bij dezelfde firma. Was men ook op het gebied van vervoermiddelen meer voor uitstrevend geweest op het eiland, dan had Jan er zijn standje aan moeten geven. Nu rijdt hij nog el- ken dag eenige malen heen en weer, en altijd is hij dezelfde. Ziek is Jan nooit, en weer en wind trotseert hij op een hoogen bok van zijn „delie", waarnaar vanaf de stoomboot nog menig oog uitziet. Of het Jan aan blijken van be langstelling ontbroken zal hebben, wanneer zijn gouden feest voorbij gegaan zal wezen? Stellig niet! Daar voor zal gezorgd hebben Mej. C. Bruijn, die zoo vertrouwelijk naast Jan op den bok heeft plaats geno men. Die heeft menigeen aan boord geklampt, met de mededeeling, dat Jan op den 2den Juli zijn gouden ju bileum zou vieren, dat hij nooit op zijn post ontbreekt en dat hij zelfs van geen vrijen Zondag wilde hoo- ren, toen die hem aangeboden werd. En haar streven is bekroond, dat getuigt het mooie gele banknoot- je, ontvangen van H.M. de Koningin-Moeder, dat getuigen de vele bijdragen, voor den plichtsge trouwen Jan geschonken. Zeer vele jaren heeft Jan gereden op den hoogen gelen „delie", dien men Demoderne" diligence, die dagelijks tusschen de Texelsche haven en Den Burg rijdt. 14

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1987 | | pagina 16