VLIEG DEMON STR ATI E'S Vliegdemonstraties. Op zaterdag 17 juni 1911 kwamen uit Alkmaar drie heren onder lei ding van Dr. A. Dros uit Westgraft- dijk met de aviateurs Darioli en Schuurman naar Texel om hier een vliegfeest te organiseren. Voor de bespreking in Hötel de Lindeboom kwamen 14 vooraanstaande Texe laars met de heren bijeen. Nu het toestel nog in Alkmaar stond zou den de kosten niet zo hoog zijn. De vliegers verklaarden dat Texel voor zo'n evenement zeer geschikt was en nadat de Texelaars met de plan nen hadden ingestemd werd een co mité gevormd. De huisarts H. Over werd voorzitter, de secretaris van de Gemeente Texel en van de Dertig Gemeenschappelijke Polders J. Rui- bing werd de Vice-voorzitter, de die renarts J. W. Roeloffs nam het se cretariaat op zich, bijgestaan door een 2e secretaris B. C. Lap, die later het penningmeesterschap overnam van de huisarts A. Wagemaker. Als commissaris werd gekozen C. Boon Pzn, een landeigenaar die nu nog aangeduid wordt als „Kees Raggel". De overige leden van het comité waren W. Meijeringh, de Rijksont vanger op Texel, de hotelhouder van de Lindeboom, J. Bruijn, de hande laar S. Vlessing, de dijkgraaf van Polder Eijerland, alsmede de heren J. C. Visser en D. Mentz. In een overeenkomst werd vastge legd dat er een garantie van ƒ1000— moest komen en dat er „wind en weder dienende" zes vluchten in de drie dagen zouden worden gemaakt. Voor de veertig aandelen van elk 25— werd getekend en het comité ging aan de slag. Een geschikt terrein werd gevonden achter de Algemene Begraafplaats bij „den Boomgaard" aan de Koger- weg. (Later heeft de nu jubilerende S.V. Texel in haar beginjaren nog op dit „vliegveld" een paar voetbal wedstrijden gespeeld). Op het terrein kwam een kiosk van de Gebroeders Dros voor de ver koop van sigaren en chocolade. Be wakingspersoneel werd aangeno men. Foto's ontbreken, zodat niet zeker is of de tent voor de berging JL.- van de machine, zoals gevraagd werd, ook gebouwd werd. In het koetshuis van Roeloffs op de Ste nenplaats werd door de mechani- ciens gesleuteld. Het pand werd in juli 1911 gesloopt en vervangen door nieuwbouw (winkelpand Jan Agter). In de Texelse Couranten werd de volgende advertentie geplaatst: (Zie advertentie) Zaterdag 30 juni 1911 woei het de hele dag te hard en 's middags lie pen de aviateurs op de kermis, ter wijl het publiek grotendeels op de wegen en de bijgelegen landerij en eindeloos wachtte, 's Avondsa om acht uur maakte Darioli zijn eerste voor Texel zo historische vlucht, die drie tot vier minuten had geduurd. De toeschouwers wa ren zeer enthousiast over de prachti ge prestaties met het „brooze" vliegtuig. Zondags waren er weer veel kijkers maar werd er de hele dag niet ge vlogen omdat er te veel wind was. Maandagmiddag ging de omroeper Den Burg rond om aan te kondigen dat om vier uur zou worden gevlo gen en binnen een half uur waren de toeschouwers weer op hun meest onbetaalde plaatsen. Toen moesten zij weer geduld beoefenen tot 's avonds acht uur. Er werd een nabij den BURft op TEXEL. Gedurende de kermisdagen op 30 Juni, 1 en 2 Juli 1911. Aviateurs Schuurman en D arioli, Parijs. ENTREE S TOT. HET VLIEGTERREIN doorloopende kaarten voor de 3 dagen op naam le rang f 1 50, 2e rang f 1,00. doorloopende dagkaarten op naam le rang f0,80, 2e rang f0 50. gewone entreekaarten, (die na bet verlaten van bet terrein niet meer geldig zijn) le rang f 0 50,2e rang f 0.30. Kaarten te allen tijde verkrijgbaar bij J. Q Ph PISART Apotheek Weverstraat" Den Burg bij den Penningmeester B. C. LAP, aldaar en bij den ingang van het terrein. Doorloopende kaarten worden niet afgegeven aan den in gang vat! het vliegterrein. Op nader bekend te maken dagen en uren zal gelegen heid worden gegeven de vliegmachine te bezichtigen tegen beta ling van 25 cent per persoon. HET COMITÉ. mooie vlucht gemaakt doch bij de landing ging het mis. Doordat het scheef neerkwam brak de „vin". Dinsdagavond is er nog eens ge tracht een vliegtocht te maken, maar omdat de nieuwe vin niet „machtig genoeg was om de nodige kracht aan te brengen" werd van verdere pogingen afgezien. Het comité was dubbel teleurgesteld omdat er te weinig was gevlogen en omdat er maar 150 kaarten waren verkocht. Een groot aantal Texelaars had de machine en de prestaties gratis gezien. Algemene gegevens las ik in „Avia teurs van het eerste uur", een boek van Wim Schoenmaker en de ar chieven van de Texelse en de Nieu we Texelsche Courant werden door genomen. De laatste eindigde deze historie met een gedicht van een on genoemde rijmelaar: Toen de eerste vliegmensch hier opging, Was dit voor Texel een vreemd ding. Schier iedereen was zeer verrast, En velen zelfs enthousiast, Maar in de dierenwereld kwam Heel wat beroering, naar 'k vernam, Een jonge spreeuw vroeg heel verbaasd: Wat vogel is 't toch, die zoo raast? Een kraai riep onder 't angstig vlien: Zoo'n reiger heb 'k nog nooit gezien. Een lieuw, verschrikt door al 't geraas, Riep: Vliegen doe ik beter, baas! Een zwaluw sjilpte van een dak: 'k Doe 't vlugger en met meer gemak, Een koet riep uit het hooge riet: Zoolang hij vliegt, doe ik het niet. Een ekster, rustend op een tak, Sprak: concurrentie in ons vak! Een meeuw riep weer: hij doet het net; Zou hij beschermd zijn bij de wet? Wel neen, riep een waanwijze tjerk: 't Is niets dan menschlijk peuterwerk! Verschrikt sprak toen een oude kluit Hij jaagt ons allen 't luchtruim uit. Een kievit zag 't wijsgeerig aan En riep: ons standje is naar de maan Een vleermuis riep, met heesch geluid Hij vliegt, als wij, eerst 's avonds uit! Je heb gelijk, sprak vader uil; Zoolang hij vliegt houd ik mij schuil Maar in de weiden was 't ook naar, De schapen holden door elkaar. Bij 't snorrend bovenaardsch geweld, Stoof angstig rundvee over 't veld, En sidderend bulkte een oude stier: Zeg, als je lef hebt, kom dan hier! En hoe is 't bij den mensch gegaan? Hij was zeer dankbaar en voldaan. Liep 't met 't weer meestal niet mee Toch hulde en lof aan 't comité. Zonder haar energiek bestaan, Was hier geen vliegmensch opgegaan. Texel, 15 mei 1987, C. J. Reij. 11

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1987 | | pagina 13