De löndmeter en et hondje fön Pacha een flinke Dienstbode Liefst Dagmeid. maar de swörtköppe en de kok- meeuwe make d'r nou ok heel wöt dóód. Sówwe se die meeuwe teuge- wóórdig niet te veul beskerreme? Yroeger sag je ok veul meer klüte. Ön de westkant fön de Watermoole- weg leie se temet overöl en bee de Wéél op de Wilde leie d'r ok puur. In de Prins leie d'r verskeie bee de Mooleköllek en bee de kreeke die hiir en deer in et lönd logge. Ok aa- re feugels zóó ös mareis, kragema- kers en tjerreke sag je vroeger veel meer, die leie overöl in et lönd en ok in de nöölle. Deer leie se in 't Gróóte Flak, Kaperflak, Nóórdflak, Pieterróózeflak, 't Zonneflakkie en zellefs in de binneflakke fön de bü- teriggel. In et Gróóte Flak lagge ok puur snippeëitjes en die benne d'r ok temet niet meer. 't Is wel be- gróótelek, fiende jullie ok niet. In de broêdtiid kónne se zó leuk in de lucht vliige en op iin vlerrek d'r eige na benede late föölle, wöt een bezonder snorrend geluud gaf. Se leie d'r eitjes zó secuur weg, döt je ze temet niet fiende kon, en je most de z.g. tóóretjes in het grös öl in de gate hèèwwe, wow je se fiende. Ik denk zó bee mien eige, sówe se d'r niet te lang jacht op maake. In April ös de béésies öl lèègge, magge se niet skote worre, ös se d'r tot hallef Feebrewarie óp jaage sówe, wös döt lang genog. Doe we nog jonges wözze, beskouw- de we et öltiid ös 'n sport, wie de mééste kleine eitjes fön liewerikke, stöögies (tapuiten), kneutjes en gröspiepertje (vinkies noemde we die) kon fiende. Ok sochte we na paapies, kwikstéértjes, rietgörsies, zwaalüwtjes en nag méér. Maar, zóó ös ik öl skreef, uuthale deeë we die niet. Ik hóóp döt olie jónges en mei- kes d'r nag zó over denke, wönt et mooiste op Tessel is en blüft toch de feugelwééreld, zó mooi ös je die nörreges fiend. Maar nou skei ik d'r mee uut, aars wordt et ferhaaltje veul te lang. Groetend, Eisoeker. (Texelsche Courant, 26-3;30) REGEERINGSVISCH De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter openbare kennis, dat Don derdag 10 Februari a.s. aan de Waag te den Burg waarschijnlijk weder Re- geeringsvisch verkrijgbaar zal zijn. Texel, 8 Februari 1916. De Burgemeester voornoemd, BUIJSING-DAMSTE. (9 februari 1916) GEVRAAGD: Loon f3 per week. A. DROS Garritsen. (9 februari 1916) Et zei 'n goeie seuvetig jaar lede we- ze, döt er op de Mient een heidflak- te, weer nou öl meer ös dorteg jaar dennebóme staan, d'r nag een plag- gehut sting, weer twie ouwe mèènse weunde. Fön bute öf so je sèègge, döt et een sképeboe wös, maar ös je d'r in kwam keek je je óge uut, zó skóón en gnap ös et er wös. Hóóg wös et er niet in de kamer, maar d'r lög toch 'n gnappe zolder in en ok de wönde wazze mit hout betimmerd. Een klein raampie gaf wöt licht en veerders wös d'r ééves een peterolie-lamp, weer de oudjes toch nag wöt konne leze of stoppe of breie. De ouwe baas höd een stikkie groênlönd en ok een tuuntje. Op et endje lönd stinge en paar geite foor de mellekeree en in et tuuntje teel de ie irrepels en groente foor et hé le jaar. Omdöt se dicht bee et strönd weun de, hödde se et héle jaar hout om te- stoke en ok gebruukte se veul heid, döt hee fön de Mient moch steke en weerfan ie ok ön de bakkers fer- kocht in et durrep. Hee brocht die heid dön in een dréégsel op sien rèèg deer na toe, wöt sowöt een uur lópe wös. Zó ik öl seide, et wözze iênvoudige mèènse, die d'r eige levetje leefde en gien mèèns kwaad of te kort deeë. Ok hödde ze een aardig hond je, een klein keffertje, maar ie dee giên mèèns kwaad. Ik wös d'r veul mit mien vader weest en fond et héél geweune mèènse, maar foor freemde wös d'r een soort geheimsinnigheid om et huus gelege. Zó wös et op een keer döt er een löndmeter op óóns eiland kwam en 8 ok deer de Staatsgronde mete moste worre. Me vader en nag iên, die in de Kóóg weunde, moste de mön deerbee hellepe. Ze hödde mit mekaar öfsproke om die freemde d'r er in te late loöpe en er es te kieke, of döt ie zóveul lef höd ös ie d'r uut sag. Flak bee de hoek fón et hutje most een iezere pen in de grond slege worre, om dön fön deer uut de meetlient ön te trekke en zó te me te. Maar wie most döt doên. Mien vader dee net of ie niet durrefde, wönt seide ie, ös je bee huus komt en de hond hoort je, dön begint ie mitiën te keffe en dön komt die vrouw uut huus en dön bei je nag niet gelukkig. Os nou die meneer et zellef wow doên, most ie sien skoe- ne uuttrekke en op koesies d'r sluup-sluup op of gaan. D'r most mete worre, dus de lönd meter, die de klespraat gloofde, dee sien skoene uut en gong op toontjes, mit de pen in sien hönd na de hoek fön huus om die pen in de grond te zette. Je begriept dat vader en die are vent d'r eigen verkneukelde doe ze 'm deer op toontjes deur de nötte heid sagge lóópe. Net wös de freemde bee de hoek fön huus komme, of déér begon et hondje te blaffe, nou döt wös klaar hoor! Hee liet de pen en öl in de steek en gong ön de haal, een héél end weg, Over een tuunwööltje, stroffelde over een lient weer de geite ön vost stinge, floog overend en dukelde effies later in een drin- keskollekie weer in in de ölterasie gien erreg in höd höd. En vader en sien maat liepe foor de sjeu ok een endje hörd weg, maar lache döt se deeë, 't wös of d'r gien end ön kwam. Toen höd de löndmeter et eindelek deur, döt se em foor de gek houe hödde, want et blaffe hield op en d'r kwam giên mèèns na bute! G. J. Logman. (Uit de Speelwagen)

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1987 | | pagina 10