5 rauw aan. Deer nou Aris van Boven woont, daar sting een pakhuus. Wimpie Schagen werkte er, anders weet ik niet. Maar toen ik voer, kookte we ze aan boord". "Dan kwam de voorhamer naar beneden" Wie leverde de visserijbenodigdheden? "Op de haven had je voor de zeilen Xruithoed en je had Klaas Duinker ok. Waar nou het café staat had ie een tagerie. Concurrentie had je geloof ik niet, ze hadden allebei voldoende werk. Kruithoed die taande de netten in een grote ketel voor de visserlui. Duinker niet, dat was enkel zeilmakerij. Ze leverde ok touwen en om te breien. Tochten en voor gangers had je ok in die tied, die leverde ze allemaal. En dan had je nog Slaman, de smid. Maar dat was een lastige baas. Ik weet nog dat wij nog schooljongens waren, dan gooide we daar de deur open en dan kwam de voorhamer naar beneden. Op de helling had je in die tied ok nog een smederijtje, de naam zou ik niet zo kennen noemen, ik geloof dat ie van Strend kwam". TEen windkracht_5/§_kon_sie_wel_hebbea_maar_dan_is__|_t_mooie_eraf_hoor2 Hoe beoordeelden jullie de weersgesteldheid, met de barometer? "Je had op 't havenkantoor alle dagen een weerbericht, alle dagen een telegram, ja zeker, en de stormbol hing ok als het slecht weer was. Wanneer dat weerbericht er precies komen is weet ik niet, maar het hing er al in de twintiger jaren en de tekens voor de stormbollen stingen erbij. De zwarte ronde bol hing temet altoos: Wees op uw hoede! Je had toen zoveul bollen en wat 't allegaar betekende weet ik niet meer. Je had bollen met vlaggen erboven en twie bollen aan elkaar en een puntbol. Nou ja, as 't slecht weer was ging je niet. Windkracht 5/6 kon je wel hebbe, maar dan is 't mooie eraf hoor»- En hetl-houdt erna hoe de wiend is. As ie zuidwest of noordwest is, hé. Dat je een oppertje heb weet je wel, skeelt allemaal" Dus 's morgens eerst naar het havenkantoor voor jullie uitvoeren? "Wel nee joh, as het goed weer was ging je varen en as je door slecht weer werd overvallen, dan moest je sien dat je thuus komt. Ik heb gelukkig nooit ongelukken meemaakt, wel eens een slechte reis had. Nou ja, ongelukken ben er wel gebeurd. De TX 123 heeft z'n mast eraf gestrekken, de TX 20, ook. Maar dat moet Nan (Tuinder) je verteld hebben. Die voer toen bij z'n vader, maar geen slecht weer hoor. 't Was zo maar een rare zee, een knik, en-de mast kapot. Ik heb wel eens een slechte reis meemaakt, maar gien barre tochte hoor". 221LG9yTO_FLOEG2 Welke havenmeesters heeft u meegemaakt? "Je had Beumkes en Ab (Hemelrijk) sien vader is ok nog havenmeester weest. Je had er wel een stuk of drie, twee Hemelrijen en Beumkes. Toen hiewen ze de haven nog schoon ok, toen had je die peerde rotzooi. De haven wier almaar schoonmaakt met de kreuwagen en de lange bezem, 't gebeurde wel dat ze deer een dagtaak aan hadden. Deer zie je nou niks meer van, toen had je meer verkeer op de haven as nou. Nou is het de kotters gaan maandags weg en je ziet ze vrijdag terug. Toen had je een berg van die beurtlui. Lammermarkten, tjalken en aller lei rotzooi had je toen. Al 't vrachtgoed wier toen over water an- brocht. Stienen, pannen, zo raar ken je niet prakeseren. Keislag, alle jaren had je een grote reis van keislag. Je had veul werk op de haven, das nou gebeurd. Het gebeurde wel dat ze gien werk op d haven hadden. Dan gingen ze wier ophalen en zo, en seumers gingen ze 't land in. Dat was "de gouwe ploeg".

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1987 | | pagina 9