Op 10 december 1986 vulde de heer W.J.J. Boot uit Opperdoes een voorlichtingsavond voor onze vereniging over het onderwerp "Stoom schepen". Hij schreef indertijd het boek "Texelstoom"dat in 1980 door de b.v. v/h Langeveld De Rooy werd uitgegeven en behalve de •geschiedenis van de n.v. TESO ook de stoombeurtvaart en de Texelse stoomschelpenzuigerij en de berging behandelt. Intussen is hij bezig met een soortgelijke uitgave over Terschelling, welke uitgave ook voor de Texelaars interessant belooft te worden, omdat ook ingegaan zal worden op de relaties van de Texelse firma Dros met Doeksen op het terrein van de scheepsberging. De avond trok een goede twintig belangstellenden, waaronder nog al wat personeels- en oud-personeelsleden van de n.v. TESO. Er was ook een model van de Dageraad aanwezig, hetgeen één der TESO-mensen de opmerking ontlokte dat de steven van het model niet klopte met de werkelijkheid. De heer Boot pleitte ervoor te pogen de Baron Rengers en de Marsdiep te behouden voor het nageslacht. Beide boten zouden verkrijgbaar zijn en uit een oogpunt van schsepsgeschiedenis zou het aanbeveling ver dienen te voorkomen dat ze te zijner tijd op de schroothoop belanden. Hij belichtte in zijn praatje ook de relatie tussen dokter Wagenmaker en mr. J.P. Bosman. Het zou zijns inziens aanbeveling verdienen de persoon van dokter Wagenmaker nog eens in een reëlere context te bestuderen, daar het aureool dat hem nu omgeeft niet geheel in overeenstemming is met de feitelijke situatuatie. Uitvoerig ging hij ook in op de geschiedenis van de stoomvaart op Texel voordat de n.v. TESO werd opgericht. Al met al een bijzonder interessante avond.

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1987 | | pagina 33