De Omwenteling te Texel in 1705. 27 [Bijdrage lot de geschiedenis van het eiland). Nadat het eiland tengevolge van de felle vorst, gedu rende elf dagen van alle nieuwstijdingen verstoken was, kwam den 25 Januari 1705 de loods Pieter Piiinker, wonende in Den Helder, op Texel met het bericht, dei- capitulatie van de provinciën Holland cn Utrecht. Tevens meldde hij de aankomst van ongeveer 800 Fransche soldaten in Den Helder en dat nog moor troepen aldaar verwacht werden, terwijl bij de eerste gunstige gelegenheid een sterk garnizoon naar Texel zou gaan. Don 27" Januari werd aan den Burg, door de zich aldaar bevindende Fiansche krijgsgevangene officieren en do burgerij, onder veel vreugdebetoon de vrijheids boom geplant. Bij die gelegenheid hield de burger- Jan Ran een redevoering om de ingezetenen tot vrede en eensgezindheid op te wekken. Tevens noodigde hij hen uit naar de herberg „de Zwaan" te gaan om bij meerderheid van stemmen zes commissarissen te ver kiezen, die de rust zouden helpen bevorderen en voor de belangen der burgerij moesten waken. Den 28° Januari werden te Oudeschild, Hoorn, Oos terend, Waal en Koog vrijheidsboomen geplant. In elk dezer dorpen hield de burger Jan Ban toespraken en noodigde liij de inwoners uit commissarissen te ver kiezen met dezelfde opdracht als die te Burg, waar aan overal gevolg werd gegeven. Den 29° Januari kwamen de commissai issen van den Burg en van het Oudeschild in de herberg „do Keizerskroon" te Burg bijeen en gaven aan den com mandant der fransche oflicieren, den Kolonel Cantagrello, kennis van hunne aanstelling. Zij stelden hein voor hiervan aan de burgerij bij eene proclamatie mode- deeling te doen. Daar dit des Kolonels goedkeuring verwierf, stolden zij eeno proclamatie op, die in het frans'ch werd vertaald door don luitenant-kolonel Van Kossem. Tevens gaf do kolonel do verzekering,'dat hij en zijne oflicieren in allo opzichten zouden mede werken oin do rust te handhaven. Op Zaterdag den ;!1" Januari werd do eerste verga-- doring van alle commissarissen gehouden. Het voor naamste onderwerp, waarover gehandeld werd,' was do wijze van inkwartiering der verwacht wordende fransche troepen. Na eene lange deliberatie werd besloten een drietal commissarissen naar Den Helder te zenden teneinde mcL don commandant van het fransche garni zoen aldaar over een en ander te sproken. Dientengevolge begaven zich drie commissarissen cn de luitenant-kolonel Van Rossom naar hot Oudeschild om van daar naar Den Helder over te varen. Te- Oudeschild vernamen zij echter dat reeds een fransch officier van Den Helder was overgekomen. Meenende dat het doel hunner reis daardoor was vervallen, keerden allen naar den Burg terug. Zondag 1 Februari 1795 des voormiddags te 10 ure werd wederom in „de Keizerskroon" eene vergadering gehouden, die door alle commissarissen werd bijgewoond. Nadat verslag was gedaan van de reis naar het Oude schild, doelde de baljuw, burger Elout, aan do verga dering mede dat hij een brief had ontvangen van den franschen Generaal De Winter waarin deze generaal kennis gaf 100 man bij de eerste gelegenheid naar. Texel te zullen zenden tot handhaving der rust en met verzoek voor de inkwartiering dezer soldaten wel te willen zorgen. De herwaarts overgekomen fransche officier had hem daarenboven gezegd, dat de Generaal weder van Den Helder vertrokken was en zich aldaar slechts oflicieren met den Kapiteinsrang bevonden. Do commissarissson overwogen nu, dat zij door de burgerij slechts bij mondelinge stemming gekozen waren met de bedoeling dat do oude Regeering door hen verwijderd zou worden, maar dat zij eene bepaalde schriftelijke lastgeving daarvoor nog niet hadden ont vangen. Daarom maakten zij bezwaar tot verdere stappen 1 over te gaan. Na een breedvoerig overleg werd alsnn J besloten, dat twqo commissarissen naar 's Giavcnhage en Amsterdam zouden gaan om aldaar aan do tegon- woordigo provisionocle Representanten der steden, uit makende een groot gedeelte van het llollandsohc volk, kennis te geven van hotgeen op dit eiland was voor gevallen hen to vragen op welke wijze de oude Regooring afgezet behoorde te worden en do nieuwe vertegenwoordigers behoorden verkozen te worden en verder om naar alles te informeeren, wat tol heil cn nut van het eiland en de burgerij kon strekken. Zes commissarissen werden bovendien tot eene com missie benoemd om gedurende de reis dezer hoeren zich hier met dit onderwerp onledig te houden. Den 2» Februari gaven de inwoners van den Burg vrij luidruchtig hun misnoegen te kennen over het talmen met de afzetting der Regenten. Dit deed de commissarissen besluiten den volgenden dag andermaal in „de Keizerskroon" te vergaderen, waai toe ook de baljuw werd uitgenoodigd. In deze vergadering (3 Februari) werd allereerst besloten, dat een der commissarissen provisioneel als Secretaris zou optreden. De baljuw nam vervolgens het woord en deelde mede, dat de hier vertoevende fransche krijgsgevangenen, misleid door va Ischc geruchten aan den Burg, in de meening verkeerden, dat de open bare rust gevaar liep om verstoord te worden; mocht de fransche officier, die dezen dag naar Den Helder zou terugkeoren, daarvan kennis geven aan Genei aal De Winter, dan kon allicht het gevolg wezen, dat meer fransche soldaten op dit eiland ingekwartierd zouden worden dan hem, baljuw, door den Geneiaal was aan geschreven. Na omvraag werd besloten een brief aan Generaal De Winter te schrijven en direct naar de Hoorn, aan den franschen officier tebczoigon. In dien brief stond, dat de commissarissen het nondig oordeel den den Generaal konnis te geven, dat alhier voor alsnog gceno schaduw van vrees voor ccnigc onrust was, waarom zij vriendelijk verzochten de burgerij van dit eiland met geen meerdere inkwartiering te bezwaren, maar zulks op den voet aan den baljuw Elout goschrovon to laten berusten. Hiermede gereed zijnde werden op hun verzoek tweo inwoners van den Burg binnengelaten, die namens de burgerij kwamen vragen om do oude Regenten van hunne posten te ontzetten en anderen in hunne plaats aan te stellen, waarop ten antwoord werd gegeven, dat de vergadering het verzoek in overweging nomen en te bestemder tijd aan de bui gerij van haar besluit zou kennis geven. Alsnu werden de deliberatiün vooit- gezet en als een vasten grondregel gedecreteerd: „het eiland Texel zal over het geheel, en ondeelbaar „gerepresenteerd worden, als één lichaam waarvan do „onderscheidene dorpen deelen zijn en dat derhalve „in alle conclusiën en besluiten de meerdeiheid zal „gevolgd worden zonder eenige betrekking van of tot „wat dorp."

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1987 | | pagina 31