Mag ik even 14 HOE BESTAAT HET Een ieder die in het verleden speurt zal vroeg of laat wel eens iets heb ben ervaren of meegemaaktwaarvan hij zegt: "Hoe bestaat het..." of "Dat is sterk Bij het samenstellen van de stamboom De Porto kwam het navolgende toeval aan het licht. Cornelis de Porto overleed in 1873 "te Leeuwarden. Een Tesselaar met vrouw en negen kinderen die in Leeuwarden sterft, vraagt om nader onderzoek. Dan blijkt dat Gornelis de Porto op 22 juli 1873 in de strafge vangenis te Leeuwarden is overleden. Uit de opgevraagde conduite-staat van Cornelis blijkt dat hij ver oordeeld is tot 5 jaar tuchthuis, wegens brandstichting. De courant Het Nieuws Van De Lag van die tijd vermeldt over drie edities in oktober 1872 het verloop van de rechtzaak. Hierin wordt beschreven dat Jonkheer Mr. G'.H. Backer voor het Provinciaal Gerechtshof in Noordholland, op 10 oktober 1872, Gornelis de Porto schuldig heeft bevonden aan het hem ten laste gelegde feit van brandstichting op de hoeve Antwerpen te Eier- land op Texel. Hierna volgt veroordeling tot 5 jaar tuchthuisstraf. Ruim negen maanden na zijn opsluiting sterft Cornelis. Hoe? Waaraan? Niet meer na te gaan. Wel is bekend dat zijn dochter Antje de Porto in 1880 op 16-jarige leeftijd trouwt met de duitse marine officier Eeinrich Friedrich Wilhelm Gunkel. Uit dit huwelijk wordt één dochter geboren, Elisa- beth Gunkel. Heinrich Friedrich Wilhelm komt bij excertie-oefeningen op Willems oord zeer ongelukkig in zijn eigen sabel te vallen, en overlijdt ter plekke. Twee jaar later trouwt Antje opnieuw, nu met Pieter Stam, ook weer een marineman. Haar dochter Elisabeth Gunkel trouwt met Petrus Kop. Uit dit huwe lijk wordt onder andere geboren Petrus H. Kop. Deze laatste nu trouwt met Jonkheer Mr. C.H. Backer, èen rechtstreekse nazaat van Jonkheer Mr. G„H. Backer, die in 1872 de staf brak over Gornelis de Porto! Een nazaat van de tot 5 jaar tuchthuisstraf veroordeelde Cornelis de Porto trouwde dus met een nazaat van de man, die dezelfde Gornelis tot 5 jaar tuchthuis veroordeelde. Hoe bestaat het Bijdrage van Th. van Heerwaarden

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1987 | | pagina 18