13 SCHELDNAMEN Op de Texelse skeurklender kwamen begin januari een aantal scheld namen voor met betrekking tot de inwoners van Texel, die mij aan leiding geven tot kommentaar. De inwoners van Den Burg worden hierin betiteld als "Skeetetrek- kers". Dit is mijns inziens onjuist. In het Texels woordenboek wordt de term "Steeketrekkers" gebruikt, een term die overigens niet verklaard wordt. Elders kwam ik de uitdrukking "Stieketrekkers" tegen en dan wordt het iets duidelijker, daar de term zich dan in verbinding laat brengen met het woord "Stiekel". Het is nu een maal zo dat stiekels het meest voorkomen op het land van lakse boeren, want dan kan zich ineens een stiekelexplosie voordoen, die het nog jaren daarna nodig maakt de "stiekels te trekken of te hak ken". Aldus zou de scheldnaam zich laten verklaren, namelijk dat de Burgse boeren hun werk te gemakkelijk opnamen. Voor de Oudeschilders wordt in het Texels woordenboek de term "Bokken" gebruikt. De nu gebruikte aanduiding "Plompers" was ik tot dusver niet tegen gekomen. Overigens is er ook een scheldnaam voor alle Texelaars gezamenlijk. Zij worden betiteld als "Kwallen". G.A. Oskam BIDPRENTJES De meeste, en zeker de oudere lezers, kennen nog wel de zogenoemde "bid prentjes" Wij hebben daar grote belangstelling voor. Als u ze nog hebt en af wilt staan aan onze vereniging, wilt u ze dan sturen aan het adres Historische Vereniging Texel p/a Meester Kraaistraat 4 1791 VB Den Burg.

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1987 | | pagina 17