11 De fabriek bleef funktioneren tot 1930. Toen waren verschillende boeren intussen overgegaan naar "De Eendracht", waarna tot ver koop van de fabriek aan "De Eendracht" werd besloten. In Den Burg wordt in 1910 een nieuwe fabriek gesticht; het speci aal hiervoor door de firma Van Wessem gebouwde pand "De Boksberg". Secretaris van het bedrijf was Jac. Kikkert Nzn. De toelevering van melk bleef problemen geven. Eoen men zich in 1912 in de landbouw organisaties al beraadde over de oprichting van een coöperatieve zuivelfabriek, leidde dit ertoe, dat de stoomzuivelfabriek adver teerde dat de kaasfabriek voortaan coöperatief zou werken. Niettemin bleef succes uit. Volgens Nobel werd de fabriek al in 1913 gesloten en het pand daarna tot woonhuis verbouwd. In Eierland werd in 1910 de stoomzuivelfabriek "De Samenwerking" gesticht. De stichting was het gevolg van een voorlichtingsavond welke de toenmalige zuivelconsulent voor Noordholland voor de afdeling Eierland van de Holl. Mij. van Landbouw hield. Nog in het zelfde jaar werd de bouw van een nieuwe fabriek aanbesteed. Voor zitter was J. Roeper, secretaris D.G. Dros. Aanvankelijk funktio- neerde de heer Dissel als kaasmaker. In 1912 hield meester Klimp een inleiding voor de leden van de fabriek over het onderwerp "betaling van de melk naar het vet gehalte". Nog dezelfde avond werd tot overname van dit systeem besloten. Tegenwoordig heeft men voor soortgelijke beslissingen wel wat langere tijd nodig. In de eerste wereldoorlog liep de melkaanvoer drastisch terug omdat veel boeren hun land scheurden. Het gevolg was dat het bedrijf gesloten moest worden. Na 1918 werd de fabriek verkocht aan een groepje Eierlandse boeren, die poogden het bedrijf opnieuw op gang te brengen. Dit lukte evenwel onvol doende, zodat de N.V. uiteindelijk moest worden opgeheven. De aan deelhouders hebben er toen nogal wat geld bij ingeschoten. Volgens Nobel werd de fabriek in 1931 opgeheven. Het pand werd in 1948 door de firma Dros gekocht en is nu garagebedrijf. In Den Hoorn werd in 1914- "De Onderneming" opgericht, ook hier in NV-vorm. Hier ontwikkelde zich tegelijkertijd ook de fokkerij; zo ontstond in Den Hoorn de eerste stierenvereniging. De melkaanvoer beliep in de top zo'n 1 miljoen KG melk per jaar. In 1937 kwam een voorstel in stemming om te fuseren met "De Een dracht"; 25 personen stemden tegen, 19 voor en 2 blanco. In dat jaar werden ook 42000 liters schapenmelk verwerkt. Als gevolg van de verplichte standarisatie werd het bedrijf in de tweede wereldoorlog stilgelegd en moest de melk toen in "De Een dracht" worden verwerkt, hetgeen uiteraard nogal wat protesten opriep. Niettemin werd in 1946 definitief tot een likwidatie besloten. De Coöperatieve Zuivelfabriek "De Eendracht" kwam 1 april 1930 in bedrijf. De fabriek verwerkte ook schapenmelk. In 1936 137iOOO KG, in 1937 125.000 KG. De fabriek werd sindsdien ettelijke malen ver bouwd en uitgebreid; ondermeer in 1964, toen de fabriek geschikt gemaakt werd om 20 miljoen KG melk te kunnen verwerken. Het bedrijf bood toen werkgelegenheid aan 48 mensen. In 1980 waren er op Texel 5850 melkkoeien en waren de 145 melk- leveranciers goed voor de aflevering van 30 miljoen KG melk.

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1987 | | pagina 15