"Een cent of 17/18 voor een pond paling" "Hier werd wel paling gevist met de kor zomerdags in het wier. In de wiervelde van Stompe, Luizebocht en wat had je nog meer Lutjewaard, Zuidwal en Spruite had je ok, ik ken al die name niet meer. We viste met een gewoon garnalennet met een grote zware pees ervoor en dat ging dar. over 't wier heen. En de zwaarte van die ketting, 't was allemaal lood hoor. Die leden pees drukte de paling vanzelf naar boven en dan kwam ie in het net. En as je 't dan trof dat 't wier begon te broeien, dan kon je wel eens een enkele paling meer vangen, dan krope ze warm hè? Maar anders was het droog brood werk hoor. As wij paling gingen- vissen en we vingen honderd pond in de week, dan hadde we een beste vangst en weet je wat je dan kreeg? Een cent of 17/18 een pond. Was je een dag of vier weg, dus je voelt wel, dan most je nog eten ok, dat 't ok een zuinig broodje was Met het verdwijnen van het wier was alles weg: de paling en de krukke'ls, alles naai' de sodemieter". "Je moet met 't netje voor de mond" Heeft u nog in het wier gewerkt? "Ik niet zo, maar var: hieruit gingen se wel te wiermaaien. Piet Krijaen, Kasper Tuinder, Sieme Kuyper, noem maar op. Maar ik heb wel de haven wiervrij houden. Toen was Beumkes havenmeester. Die had een vlet met een net, en ik was gek van water, zoals ik je al verteld heb. Dus dan kwam Beumkes bij me en zei: je moet met het netje voor de mond. Dat deed ik altied, allien maar enkel met oostenwind had je dat. As dat wier in de mond kwam, dan kon er een bonk van die rotzooi in de haven komen, maar hoeveel ik er voor betaald kreeg weet ik niet meer. Ik heb het wier nog wel gedroogd langs de stenen, dat nog wel, bij ome Dirk Vlas. "Dove Dirk" zije we dan. Die had een pakhuus op de haven staan en die hielp ik nogal deerus drogen aan de dijk. Veel mensen huurden een stuk- kie diek en droogden 't wier op de stenen. Jan 3akker was toen de perser en ome Wumpie (Vlas) was er ok alties bij. As 't druk was waren ze met sien tweeën, maar Jan Bakker was eigenlijk de baas. Met zo'n ouwe pers liepen ze in de rondte" EXPLOITATIE DER WIERWAARDEN, GEMEENTE WIERINGEN. Geen Zeegras wordt door het Gemeente-Bestuur erkend te zijn GEMAAID Zeegras, wanneer de balen niet voorzien zijn van een bewijs van echtheid. Voor echt erkend, De Burgemeester van Wieringen,

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1986 | | pagina 10