HET REGT VAN THIENDEN VAN DE OUDE EN NIEUWE SLOOTGAART Piet Kleverlaan Portret van Philips Doublet III uit 1667. 9 Het tiendrecht behoorde oorspronkelijk tot de kerk en was bedoeld om de geestelijkheid, de armen en de gebouwen te onderhouden. Allengs is dit recht over gegaan naar de eigenaar (heer of vrouwe) van een heerlijkheid. Een t(h)iende is een vorm van winstbelasting waarbij een deel van de jaarlijkse opbrengst van het land moest worden afgedragen. Oorspronke lijk was dit een tiende deel. Maar in de Middel eeuwen zijn ook andere percentages bekend, zoals o. a. de elfde schoof. Vroeger had een kerk of een heer dit recht om deze belasting in hun gebied te innen. In veel gevallen werden één of meerdere rechten verpacht of verkocht. Aanvankelijk werden de tienden in natura gevorderd. Later werd een bedrag per morgen-oppervlakte vastge steld. Tot het eind van de 18e eeuw was deze vorm van belasting voor de grootgrondbezitters een belangrijke bron van inkomsten. Oude en Nieuwe Slootgaard De stormramp in het midden van de 13e eeuw verwoestte de Westfriese Omringdijk ten noorden van Sint Maarten. Verpacht of verkocht Uit de failliete boedel van Lamoraal II van Egmond werd in 1608 de Heerlijkheid Harenkarspel verkocht aan Jacob Huijgensz. van der Dussen, burgemeester van Delft. Hij kreeg o. a. inkomsten uit de vis- en vogelrech- ten, zwanendrift en ook uit o. a. smal- en raaptienden. 1) De genoemde rechten werden in veel gevallen ver pacht of verkocht. Zo ook in Harenkarspel. Diverse investeerders hadden land in de Speketer, Bleekmeer en Slootgaardpolder. Eén van hen was Philips Doublet (1633-1707). Dit blijkt uit de volgende akte. In 1690 op 18 februari verscheen voor de schout en schepenen van Haringcarspel Dieuwer van Twuijver, weduwe van Jan Pietersz. Langedijck, wonende op Dirkshorn en zij verklaarde verkocht te hebben voor 2000 gulden aan de heer Philips Doublet heere van St. Annelandt en wonende in ‘s Gravenhage een huijsmanswoninge met 28 geersen 10 sneesen en 2 roeden landt uijtwijsent het verpondingsboeck gelegen in de Oude Slootgaart. Item noch een stuck landt in de Specketer groot 9 geersen en 10 roeden volgens als voren.2) Deze Doublet had ook het regt van thienden van de Oude en Nieuwe Slootgaard. Een half jaar voor zijn overlijden verkocht hij dit recht. In een opdragt-brief van 25 januari 1707 wordt deze transactie beschreven. Een deel uit deze akte: Voor de schout en schepenen van de heerlijkheijt Haringhcarspel compareerde Floris Oowis Hospes tot Outcarspel op Langedijck als gevolmagtigde van de edele heer Philips Doublet heere van Moggershill etc. woonagtich in ’s Gravenhage om te transporteren en op te dragen aan Cornelis Kuijper, schoolmeester tot Outcarspel, ende Harck Langeboer, secretaris tot Oude Niedorp, het regt van thienden vande Oude en Nieuwe Slootgaart.3 Voor dit recht was toen f 1500,- betaald. In deze akte staat verder: sulcx en sodanich als sijn vader en verdere voorouders tot dage toe hebben beseten. Zowel de vader als de grootvader van Philips Doublet hebben dus ook dit regt van thienden gehad. Zijn grootvader, Philips, overleed in 1612 en was eigenaar van een aantal percelen land in de Nieuwe Slootgaard. Bij een verkoping had hij deze percelen gekocht van de geldschieters van de drooglegging.4)

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2019 | | pagina 9