19 Een flinke missionaris Een tweede prentbriefkaart uit het eerste schooljaar is niet door Piet zelf geschreven aan zijn ouders maar door zijn studiegenoot Dirk Deutekom uit ’t Zand, die al een of twee jaar langer in het Missiehuis is en blijkbaar als zijn mentor fungeert. Op de voorzijde staat het Missie huis afgebeeld. Beste familie, Even een antwoord op uw kaart, die ik in alle gezond heid ontvangen heb. Ik maak het heel goed en de studie gaat ook best. Wat Piet betreft, die maakt het ook best hoor, hij is heelemaal tevreden en is hier best gewend, we zullen maar hopen dat er van hem en ook van mij een flinke missionaris mag groeien. Zoo ik van Piet hoorde, maakt Cor het gelukkig weer goed, doe hem de groe ten. Ik wensch Gods beste zegen en hartelijke groeten. Deutekom. Wel gedateerd is weer een briefkaart van Piet zelf. Er blijkt onder meer uit dat er heel wat meer corresponden tie moet zijn geweest dan er tot nu toe bekend is. Keer, 7.3.1923 Lieve Ouders, Ik heb geschreven dat ik geen tijd heb gehad om een brief aan Pastoor te schrijven maar nu heb ik er toch een naar hem gestuurd. Ik dacht als ik het niet schrijf moesten jullie denken dat ik jullie voor het lapje hield. Ik heb ook nog vergeten te schrijven dat jullie de groette moesten doen aan alle bekenden, familieleden enz. De hartelijke groette van Piet Komen. Tot 26 Maart Vader en zoon Vader Komen stuurt aan zijn zoon een briefkaart, zonder afbeelding en met een wel erg korte tekst vanuit Anna Paulowna waar hij aan het koolsnijden is, een voor Piet bekende tuindersklus in de herfst. De kaart is ongeda teerd, de postzegel is afgeknipt. Postzegels werden in die jaren en ook nog lang daarna gespaard voor de missie. Verzamelaars kochten dan weer missiepakketten, waar van de opbrengst ten goede kwam aan de missie. Zo moet het ook gegaan zijn met zegels in de familie Komen. Waarschijnlijk is deze kaart uit de begintijd van Piets eerste schooljaar. Beste Pietje, Ik ben in Anna Paulowna aan ’t kool- snijden en zend u van hier een kaart, je vader K. Komen Op 25 februari 1923 feliciteert de zoon zijn vader met zijn 49e verjaardag. Hij zendt hem dan een ex tra fraai beschreven briefkaart. Het is niet de eerste keer dat hij er blijk van geeft te hebben leren kal ligraferen. Met de jaarwisseling had hij zijn ouders verrast met een al even fraai geschreven nieuwjaars wens, met o. m. deze regels: Het is thans de eerste keer dat ik u niet met mond en hand Nieuwjaar kom wenschen, maar deze keer met brief en hart, en ik hoop dat ik het in ’t vervolg altijd per brief mag doen, en dat hopen jullie natuurlijk ook van harte want anders zou het niet goed gaan. Prentbriefkaart van moeder aan Piet, 23 juni 1924. Veluweweg, rechts café de Posthoorn, daarachter het winkeltje van Ophem. Het lijkt erop dat hij en zijn medestudenten voor fees telijke gelegenheden werden geoefend in schoonschrift. Tegen het einde van zijn tweede studiejaar, op 23 juni 1924, feliciteert zijn moeder hem met zijn verjaardag, maar schrijft ze hem ook dat ze enkele dingen als cadeau niet meer gaat opsturen, omdat hij toch binnenkort naar huis komt. Op de voorzijde staat een foto van café De Posthoorn en het winkeltje van Ophem aan de Veluweweg. Van de vele kinderen op de foto zal Piet er verschillende hebben herkend. Moeder Komen schreef in 1924 op de prentbriefkaart aan zoon Piet. B. P. Hartelijk gefeliciteerd met je verjaardag van ons allen en wij zullen een extra gebedje voor je storten, opdat de goede God je in alles mag helpen. Vader wilde je nog wat sturen nl een atlas, maar je weet wel hoe moeder is, o wacht het nog maar wat af, het is toch zoo vacantie en dan kunnen wij wel zien, dus het is mijn schuld dat er niets komt dan deze kaart. Ik hoop echter dat ge het mij niet kwalijk zult nemen. Het komt wel terecht hoor Piet. Gisteren hebben wij het klokje ontvangen, jelui hebben een studentje verloren, jammer hé! Hier alles nog goed, wij hopen van harte van bij jou ook. Vele hartelijke groeten van ons allen en nogmaals veel zegen. A. M. Komen-Hoogzaad

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2019 | | pagina 19