Waarland, 24 september 2018. 10 Het recht van tienden bleef toen wel bestaan. In 1909 trad in ons land de Tiendwet in werking en toen verviel definitief de tiendplichtigheid. Het water overspoelde het land ten zuiden van Schagen en stroomde het laaggelegen veenland van De Waert binnen. Er ontstonden toen verschillende meren zoals De Slootgert, de Wits-, Bleek- en Schaapskuilmeer. Ook bleven er nog stukken oud land bestaan. In onze omgeving waren dat o. a. de Waert- en Speketerspolder. In 1590 werd De Slootgert drooggemalen en het nieuwe land kreeg de naam de Nieuwe Slootgaard en later Slootgaard. In het oosten van de Speketer lag de Oude Deel van de kaart uit de Hingman collectie. Vervaardigd door Gerrit Dirksz. Langedijk. Links ziet u de molen van de Speketer en rechts een deel van de Nieuwe Slootgaard. Slootgaard. Dit deel met een oppervlakte van ongeveer twaalf hectare lag lager dan het omliggende land van de Speketer en waterde via een grondduiker af op de Nieuwe Slootgaard. De Oude en Nieuwe Slootgaard hadden één gezamen lijke waterhuishouding. Vandaar ook dat het regt van thienden niet gesplitst was. Wat ook opvalt in de Oude Slootgaard en de Speketer is de huisnummering in de periode van 1870-1960. De huisnummers in de Oude Slootgaard begonnen toen met dezelfde letter als die van de Slootgaard, namelijk met de letter C. Terwijl de andere huizen in de Speketer de F als begin letter hadden. De gemeente Harenkarspel hield toen duidelijk rekening met het feit dat deze twee polders één waterschap vormden. Nog genoeg vragen? Hoelang de genoemde schoolmeester en secretaris dit recht gehad hebben, is vooralsnog niet bekend. Mogelijk is er in het Oud-Rechterlijk Archief Harenkarspel of bij een notaris nog een akte aanwezig waarin staat dat dit recht verkocht is. De nieuwe grondwet van 1848 en de daaruit volgende gemeentewet maakten een einde aan vrijwel alle heerlij ke rechten, maar geen einde aan het bestaan van heerlijk heden. Anno nu zijn er nog steeds Nederlanders die het recht bezitten zich heer te noemen. Philips Doublet huwde in 1660 met zijn nicht Suzanna Huygens. Van haar vader, Constantijn Huygens, kreeg zij een bruidsschat ter waarde van f 50.000,-. Philips kreeg van zijn vader eveneens een bruidsschat. Deze bedroeg ook f 50.000,-. Constantijn Huygens was diplomaat en één van de grootste dichters uit de Gouden Eeuw. Bepaalde wegen herinneren nog aan de situatie van vroeger. Er is een Ringvaart-, Slootgaard- en een Speketersweg. Maar de Oude Slootgaard is echt geschiedenis geworden. Geraadpleegde bronnen: - Regionaal Archief Alkmaar. - Heerlijkheden in Nederland, 2008. 1) Smaltienden: o.a. peulvruchten en wortelen. Raaptienden: raap- en koolzaad. De Bleekmeer: water, polder en molens. Toendertoid 54, november 2018. 2) Oud-Rechterlijk Archief Harenkarspel Fiche 5966-95 136 en 136v. 3) Oud-Rechterlijk Archief Harenkarspel. Fiche: 5967-98 183v, 184 en 184v. Uit het Nieuw Noordhollandsch Dagblad van 27 juni 1945. Ali Mulder en zijn vrouw Ali Stoop Gd. woonden in de Oude Slootgaard (nu: Ringvaartweg 20). Het adres was toen: C 98. Graanmaaien. Onderget. biedt zich weer aan voor het graanmaaien met zelfbinder. Opgave vóór 1 Juli. A Mulder, Slootgaard C 98, Karenkarspel. 4) Toendertoid 53, bladzijde 23 en 24. 'N SÏJtfiurf l

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2019 | | pagina 10