EZ 22 Bij de afpaling van De Slootgert is de 8e paal geslagen tussen de Schager kerk en de Waarlandsmolen. Uit: Perfect gemeten. uit 1603, de kaart van de zaadlanden bij Schellinkhout ook uit 1603 en de kleurenkaart uit 1620 van de eerder bedijkte Egmondermeer. Deze laatste maakte hij samen met zijn zoon Dirk Gerritsz. Gerrit Dirksz. Langedijk werd op 2 januari 1624 te Alkmaar begraven. De anonieme kaart uit 1602 De uitleg op de kaart van de Slootgaard uit 1602 in het Noord-Hollands Archief in Haarlem betreft de molen gelden, de oppervlaktematen en de lengte van de dijk: Die moolen gelden worden jaerlicx omgeslagen voir 268 morgen 0 snees een roede, seven voeten te soe die oude Slotgaerde daer mede in begrepen is. 12 voeten maken een roede, 20 roeden maken een snees, 12 snees een gars, 3 gars een morgen of 720 roeden 1 morgen. Den Rinck Dijck is lanck int ommegaen 2249 roeden, compt over ijder gars 2 roeden 9 voeten behalven daer anders meede veraccordeert is. 1602f) Wat opvalt is, dat het handschrift van bovengenoemde uitleg afwijkt van het handschrift in de verschillende percelen. De kaart is verdeeld in vier blokken en de per celen kregen een letter. In elk perceel staat ook de naam, de eigenaar en de oppervlakte in gars, snees en roede. Uit de notulen van de Staten van Holland en Westfriesland van 11 november 1599. Approbatie betekent goed keuring door een hoger gezag. In verklaringen van 17 en 18 juli van dat jaar lezen we: Gerrit Dircxz. Langedijck, gesworen lantmeter, woonen- de tot Alcmaer heeft een kaart vervaardigd met de drie verscheijden stucken, affgeteeckent met drie diversche coleuren als geel, groen ende root. De landen mette geluwe ende roode coleuren voor de Lamoraal en die mette groene coleur voor de andere partijen. In het repertorium van Nederlandse kaartmakers, gepu bliceerd in 2003 en samengesteld door M. Donkersloot- de Vrij, is deze driekleurenkaart van landmeter Gerrit Dirksz. Langedijk niet vermeld. Zo vader zo dochter De heerlijkheid Harenkarspel werd in de 14e eeuw beleend aan de heren van Egmond. Lamoraal I van Egmond, geboren in 1522, behoorde tot de rijkste en invloedrijkste families in de Nederlanden. Het liep echter slecht met hem af. Hij werd beschuldigd van hoogverraad aan Philips II en kreeg aan het begin van de Tachtigjarige Oorlog in 1568 de doodstraf. Zijn bezittingen werden daarna verbeurd verklaard. Sabina van Beieren, de echtgenote van Lamoraal, was veroor deeld tot een leven in armoede. Een pleister op de wonde was, dat enkele jaren later de kinderen Frangoise, Sabina en Lamoraal II enkele eigendommen van hun vader terugkregen. Hierbij was ook De Slootgert in de heerlijkheid Harenkarspel. Sabina van Egmond hoopte dat het droogleggen van De Slootgert haar winst zou opleveren. Ze had echter onvoldoende financiële middelen, maar ze wist drie geldschieters voor dit karwei te vinden: Emmanuel van Steenborn, Anthonis Sonck en Willem Schouten. Sabina vroeg in maart 1590 aan de Staten van Holland en West- friesland toestemming om het meer droog te malen. De vergunning werd op 1 mei van dat jaar verleend. De drie geldschieters zouden samen voor eigen kosten het karwei laten uitvoeren en betaalden elk als aanbetaling f 2.000. Er werden afspraken vastgelegd welk deel van de opbrengst van het land de bedijkers zouden krijgen en gedurende hoeveel jaar. Na een jaar was het meer droog. Het werkvolk kon be ginnen met het verstoelen van de dijk, zodat elke pach ter wist welk deel hij moest onderhouden. Het eigendom van de grond behoorde nog geheel aan het Huis van Egmond. Een verkoping volgde Door tegenvallende opbrengsten gedurende een aantal jaren werd de overeenkomst uit 1590 herzien. Niet Sabina, maar haar broer Lamoraal II van Egmond, vertegenwoordigde in 1598 het Huis van Egmond. Het ging bergafwaarts met het Huis van Egmond. Lamoraal II raakte finan cieel aan lager wal en moest een groot deel van zijn bezittingen, waaronder de Slootgaard, in 1599 verkopen. Schouten, Van Steenborn en Sonck werden de nieuwe eigenaren. In de notulen van de Staten van Holland en Westfriesland is deze approbatie of goed keuring beschreven: Op t versoeck vanden Grave Lamorael van Egmont, om te hebben approbatie van seeckere koop bij Mr: Willem Schouten met sijn Medestanders ghedaen, van de onverkochte Landen vande Slotgaerde, leggende in ’t Graefschap Egmont, tot 150 guldens per Marge Hiermee was de rol van het Huis van Egmond in Harenkarspel uitgespeeld. In hetzelfde jaar slaagden de drie bedijkers erin al hun percelen onderhands te verkopen. Een uitzondering was Willem Schouten, die een aantal stukken in zijn bezit heeft gehouden. Grave Latoto* rael vanEgmont approbatie van de koop der Lan- denghenaemt de Slotgaerde^ gele gen in 't Graef* Jchap Egmont by Mr.fViUim Schoutengekocht

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2018 | | pagina 22