DE WAARLANDSE JAREN VAN KAPELAAN GERARD ZAAL Siem Bakker Nzn. Rapport van G. Zaal 1e klas, april 1944 IJver: zeer goed Gedrag: goed 11 Nauwelijks zesentwintig was Gerard Zaal, toen hij eind januari 1956 in Waarland aantrad als kapelaan. Hij zou er ruim zes en een half jaar blijven. Inmiddels op leeftijd, maar nog steeds vitaal, woont hij aan de Prinsessekade in Haarlem. In zijn huiskamer liggen bij het bezoek zorgvuldig bijgehouden fotoalbums op tafel. Met daarin tal van herinneringen aan de Wulfram-parochie, de parochianen en hun activiteiten in de jaren 1956-1962. Hij is de Waarlanders niet vergeten en velen van hen zijn hém ook niet vergeten. Gerardus Hendrikus Wilhelmus Zaal is geboren op 25 januari 1930 te Castricum. Zijn vader was verpleger bij het provinciaal psychiatrisch ziekenhuis Duin en Bosch. Voor Gerard werd het geen gemakkelijke tijd toen hij zich in 1943 had aangemeld voor de opleiding op het kleinseminarie Hageveld in Heemstede. Dit was door de Duitsers bezet, zoals in Toendertoid te lezen is in de verhalen over Herman Stam en Jan Zutt. Gerard Zaal in het jaar van zijn priesterwijding,1955. Doordat de bevolking van Castricum in januari 1943 was geëvacueerd, verbleef ons gezin in Medemblik. We kwamen daar terecht omdat mijn vader in Castricum werkte in een psychiatrische inrichting en een deel van de patiënten naar Medemblik werd overgeplaatst. Mijn tweede jaar heb ik doorgebracht op de mulo van de fraters van Huize St. Radboud, een internaat voor jongens uit het hele land. Van vier personen kreeg ik extra begeleiding: rector van Dieren hielp me in de meeste vakken; Louis Winnubst, ‘priesterstudent’, Medemblik Uit de Driemaandelijkse Verslagen van Vorderingen, IJver en Gedrag blijkt dat zijn cijfers voor de negen vakken heel goed zijn. Een goede leerling. In september 1944 moest hij als tweedeklasser wegens de oorlogsom standigheden thuisblijven. Alle drie zijn ze in de oorlogsjaren begonnen aan dezelfde priesteropleiding, maar elk op een ander tijdstip en ook op een andere plaats. Noodlocatie in Venhuizen Zijn eerste leerjaar heeft Gerard Zaal in 1943-1944 doorgebracht op de noodlocatie in Venhuizen, waar twee eersteklassen waren, die samen 63 leerlingen telden. Hij zat met de tweede helft van het alfabet in klas B. Op een door hem getekend plattegrondje uit mijn vage herinnering is te zien hoe deze noodlocatie was ingericht. Alles was heel dicht bij elkaar: parochiekerk, parochiehuis, parochietuin, schoolgebouw en Zusterhuis met kapel. Toch was het behelpen: De schoolzolder was de slaapzaal, met 63 bedden in alle maten en vormen. Een ellenlange zolder, met in het midden de surveillan tenkamer waar je je waste met de grote beurt. Voor de rest waren er lampetkannen bij de bedden. Voor onze dagelijkse gebeden, de H. Mis enzovoorts gingen we naar de kapel van het Zusterhuis. Krap voor ons alle maal tegelijk, maar met wat stoelen erbij ging het net. Vanwege de voedselschaarste in oorlogstijd moesten we soms helpen bij de voedselvoorziening, hetgeen weinig gebeurde en dan ook nog gezellig verliep. We deden meer mee om de beleving dan om het resultaat. Godsdienstleer Bijbelse Gesch. Latijn Grieks Nederlands Frans Oude Gesch. Wiskunde Aardrijksk. 8 10 - 7 8 9 - 9 - 9 - 8 9

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2018 | | pagina 11