kV BEEMSTERBOER? BESCHUIT flfl L JwmrlafidE I [Z WMPLArtD ♦UJï I F?# 9 Er werden varkens gehouden voor het oude brood. Vooral op zaterdag hielpen mijn schoonzussen, Annie en Trien, mee in de zaak. Dan waren Piet en Cor aan het venten met een auto, waarop stond: Bakkerij De Vlijt. De auto van Bakkerij De Vlijt De Opel waarmee Piet en Cor ventte, had hun vader Jaap in 1938 gekocht. Hij gebruikte de auto toen niet alleen voor het venten, ook reed hij mensen naar het zieken huis die krap bij kas zaten. Zo bracht hij de jongens, Piet Kamper en Arie Pankras, naar de St. Anthonius kolonie in Bakkum. Tijdens de oorlog moest de auto worden in geleverd bij de Duitsers en om dit te voorkomen, ging hij onder strobalen in de schuur van Zutt aan de Westkade. Ook Piet Meester en Joop Pater waren Beemsterboer dankbaar; zij mochten in de auto lessen voor hun rij bewijs. Een paar jaar na de oorlog is de auto verkocht. Foto uit 1949, gemaakt door meester Raas in de tuin naast de bakkerij. Vlnr achter: Cor, Carolien en Carolien Biersteker. Voor: Jan, Nel, Jopie, Jaap. Een knecht zoeken, want je moest ondanks je verdriet ver der. Na enige tijd kwam Gerard Laan uit Nibbix- woud. Toen verdween de naam bakkerij Beemsterboer in Zijdewind. Op 7 juni 1951 trouwde ik met Gerard Laan en samen kre gen we nog vijf kinderen. Buurmeisje Miep Jonker hielp in de winkel en in de huishouding. Ze vertelt hierover: Ik heb vijf jaar bij buurman Piet en buurvrouw Truus gewerkt. Het was tus sen 1947 en 1952. Voor mij een heel leuke tijd. Er waren vijf jonge kinderen en daar had moeder Truus soms haar handen aan vol. Wanneer het zo uitkwam, gaf ik ze de fles en deed ze een schone luier om. Ik stond graag in het winkeltje. Er was een toonbank en tegen de muur was een plank met koekblikken. Hieruit werden half-pondjes allerhande verkocht, zoals bokkenpootjes, Arnhemse meisjes, krakelingen en bitterkoekjes. Er stond ook een broodkist met knip- en ronde witten, bruine stoeten en kadetjes. Aan een andere wand was een plank met zuur- tjesflessen gevuld met o.a. botersnoepjes en perendrups. Op vrijdag maakte ik altijd half-pondjes allerhande klaar voor de knechts, die ze de dag erna meenamen bij het venten. Bijna alles ging op de pof en wat ik meegaf aan de klant schreef ik op in het winkelboek. Eens in de week of maand maakte Piet Beemsterboer de rekening op. Op zaterdag werd er afgerekend. Vaak kwam een kind om een boodschap en die zei: ‘Schrijf het maar op voor ons. Want in het dorp kende je iedereen. Bij een geboorte of een verjaardag werd er taart besteld. Deze werd naar de klant gebracht in een houten kistje. Het kistje moest worden teruggebracht. Regelmatig gebeurde dit niet of was het kistje niet schoon. Zaterdagmiddag had ik het echt druk. Ik moest de vloer van de bakkerij schrobben en de broodplanken en man den afboenen. Als dat klaar was, zat mijn werkweek erop. Niet alleen ik maar ook de knechts hadden een goede baas aan Beemsterboer Op zijn tijd een grap en Miep als hulp bij Piet en Truus Het verlies van haar man Jaap en ruim tien jaar later van haar zoon Cor heeft Nel van de Bakker, zo werd ze in Waarland genoemd, veel verdriet gedaan. Een lichtpunt voor haar was dat haar zoon Piet en zijn vrouw Truus Vreeker vol enthousiasme de bakkerij aan de Veluweweg hadden overgenomen en ze merkte ook dat het goed ging met de zaak. Ons gezin verhuisde Mevrouw Laan gaat verder: Er leefden toen drie gezin nen van de zaak. Het werd dus tijd om uit te kijken naar een andere bakkerij. In Zijdewind kwam een bakkerij te koop. Lou Bleeker wilde naar Alkmaar. Omstreeks 1949 verhuisde ons gezin naar Zijdewind. Daar begon een nieuwe start. We waren nog jong. Dus er kon heel veel, maar zoals sommigen misschien nog weten, het liep anders. Cor was vaak moe en had vaak hoofdpijn. Dan denk je aan stress en werkdruk. Dat was echter niet het geval. Toen we een halfjaar in Zijdewind woonden, werd er bij Cor een hersentumor geconstateerd. Dat liep slecht af. Hij overleed op 21 maart 1950. Hij was nog maar dertig jaar oud. Toen moest ik geholpen worden. ELËCTR.BROOD^SaiUIT-l<OEk,-&BAniëEfPAmBl| Pt

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2017 | | pagina 9