-w t jC - De zes bakkers Beemsterboer. Vlnr: Bart, Cor, Jeroen, Niels, Jaap, Niek. De winkel in t Veld, foto 2017. 12 Jaap, Carla en hun kinderen waren inmiddels verhuisd naar een nieuwe woning naast de bakkerij (Veluweweg 15), zodat de winkel vergroot kon worden. Er gebeurde meer. Niek gaat verder: Inmiddels was mijn broer Cor in de zaak gekomen. Ook wilden we een nieuwe oven. De oven is immers het hart van de bakkerij. Dat was geen eenvoudige beslissing: Een oven kostte in die tijd even veel als een rijtjeshuis. De knoop werd doorgehakt. In 1981 kochten we de Rolls-Royce onder de ovens. Op elke plek in de oven is het even warm. Hij kan niet stuk en wordt nog steeds gebruikt. met wie hij in 1981 trouwde. Vader overleed op 69-jarige leeftijd op 20 oktober 1987. De vierde generatie De vierde generatie kwam er aan. In 1988 was Niels, de oudste zoon van Niek en Elly, de eerste. Kort daarna volgden zijn broer Bart en neef Jeroen, de zoon van Jaap en Carla. Deze laatste had daarvoor anderhalf jaar bij bakker Kuin in Noord-Scharwoude gewerkt. Een echt familie bedrijf met zes Beemsterboeren in de bakkerij. Daarnaast was er een vaste medewerker en een meisje voor in de winkel. Het hart van de bakkerij Gaandeweg deden steeds meer bewoners van Waarland hun boodschappen bij een supermarkt buiten het dorp. Kwaliteit en een uitgebreid assortiment. Met deze doel stelling voor ogen, hoopten de bakkers Beemsterboer dat hun winkelverkoop een stijgende lijn zou gaan vertonen. Niek vertelt: De supermarkten adverteerden met o.a. vijf broden tegen een geredu ceerde prijs. Ook wij deden dat, zo konden we de concur rentie aan en we hebben ons er toen goed doorheen geslagen. Het eerste jaar dat wij dat deden, las ik in het vakblad dat de bakkers hun eigen prijs moesten aanhouden en zich niet moesten laten intimideren door de supermarktketens. Een paar jaar later veranderde dat. Toen werd geadviseerd: Doe drie of vijf broden in de reclame. Dan kopen de klanten hopelijk weer bij de warme bakker op de hoek. Leveren aan kruideniers De kleinere kruideniers zagen met lede ogen hun klanten naar de grote supermarktketens gaan. Door geen fabrieks- brood meer te verkopen, maar brood van een warme bakker hoopten ze dat ze weer terugkwamen. Eén van die kruideniers was Stam uit Schagen. Hij haal de zelf dagelijks het brood en gebak. Een andere goede klant was Van Duin uit Warmenhuizen. Brood, maar vooral tompoezen. Want ook in Warmenhuizen vond men Beemsterboers tompoezen de lekkerste uit heel de omgeving. Jarenlang is Van Duin naar Waarland gereden. Tot 1986. Toen sloot deze kruidenier zich aan bij het Albert Heijn-concern. Binnen Waarland ventte Jaap met een elektro-kar en Niek deed de buitenwijk met een Volkswagenbusje. Niek ging nog wel huis aan huis, Jaap niet. Hij gebruikte een bel, zodat de klanten naar hem toe konden komen. De buitenwijk werd in 1981 nog groter. Bakker Laan uit Zijdewind stopte en toen kreeg Niek een groot deel van zijn klanten erbij. Maar de tijden veranderden en in 1992 is bakkerij Beemsterboer definitief gestopt met venten. Niek: Het was voor ons eco nomischer Het venten nam veel tijd in beslag en we kregen kosten aan de elektro-kar en de bus. Ondanks dat, vonden sommige klanten het hele maal niet leuk dat we niet meer langs kwamen. -J-P

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2017 | | pagina 12