VAN ONZE NIEWE KERK Waarland 23 Aug 1922 Mook, 12 februari 2017. Met dank aan Jaap Pankras en Gerard Zaal. 27 Siem Bakker Op 14 maart 1922 werd de voltooide nieuwe kerk van de parochie Sint Wulfram ingewijd door de deken van Schagen. Daarna op 19 juni 1922 nog eens door de bisschop van Haarlem A. J. Callier, die daags tevoren feestelijk was ingehaald met een erepoort bij de Hogebrug en een stoet van 25 ruiters te paard. Ter gelegenheid van de ingebruikneming van de kerk moeten prentbriefkaarten beschikbaar zijn gekomen. Daarvan zijn er op dit moment twee bekend bij Waar land van Toen. Op elk ervan is de kerk vanuit een andere gezichtshoek gefotografeerd. Het zijn foto’s waarop rechtsonderaan Waarland staat geschreven, in witte letters. Er zijn ook andere foto’s van de kerk uit de tijd van de bouw en de voltooiing bekend, waarvan diverse al zijn gepubliceerd. Hier gaat het om prent briefkaarten die zijn gepost. De eerste kaart heeft als afzender J.J. Vollering, past. De geadresseerde is de heer M. Ham, Schiedamsche Dijk, Vlaardinger-Ambacht, zwager van J.J. Vollering en getrouwd met Jacoba Vollering, zus van de pastoor. Er staat geen tekst op de achterkant en een postzegel ontbreekt. We mogen aannemen dat de pastoor alle reden heeft gehad om deze kaart in de eerste helft van 1922 aan zijn familie te sturen. Hij had zijn taak als bouwpastoor vervuld. Pastoor Vollering overleed in 1939. Prentbriefkaart Waarland 1922 met de toen voltooide kerk. Foto-album kapelaan Zaal. Jaap Pancras en Trijntje Weel met hun jongste dochter Aafje. Een uitsnede van de foto bij hun 25-jarig huwelijksfeest. Jb Pancras en Trijntje Weel en de kinderen Waarde Nichtje ik laat u weten dat wij alle gezond zijn en ik hoop van u allen het zelfde nu ik filisiteer u van harte met u verjaring en zend u hierbij een foto Van Onze Niewe Kerk ik zou wel wille dat gij hem zelf eens kon zien! Nu Bartje doe aan alle bekende de Groete De parochiaan Trijntje Pancras-Weel heeft er een ge stuurd naar haar nicht Bartje Weel in Sint Pancras. Trijn tje is geboren op 12 april 1873 in Koedijk als dochter van Teunis Weel en Cornelia Jongkees en trouwde op 2 mei 1896 met Jacob Pankras. De laatstgenoemde, geboren te Haringcarspel op 5 oktober 1870, schreef zelf zijn achter naam met een c. Jaap Pancras en Trijntje Weel woonden in Waarland aan de Veluweweg. Nu staat hier een nieuwe woning met huisnummer 10. Over hen en hun gezin schreef Jeanet Stroet in Toendertoid nr. 21. Bij haar ver haal staat ook een foto van Jaap en Trijntje met hun kinderen, die gemaakt is naar aanleiding van hun 25-jarig- huwelijksfeest op 2 mei 1921, één jaar voordat de nieuwe kerk in gebruik zou wor den genomen. In een keurig handschrift met rode inkt schrijft Trijntje op de achterkant van de prentbriefkaart aan Bartje (Barbara, ge boren op 24 augustus 1989, dochter van Cornelis Weel en Elisabeth Ursem), dat ze gauw eens moet komen kijken naar de nieuwste trots van het dorp, Onze Niewe Kerk. Trijntje schrijft in de briefstijl van haar tijd en spelt zoals zij spreekt. Zij feliciteert haar nicht met haar 23e verjaar dag. Barbara Weel was dienstbode bij Jan Duinmeijer en Neeltje Trompetter in Sint Pancras. Zij overleed op 24 maart 1925. Deze fotokaart is afkomstig uit een album van Gerard Zaal, die in de periode 1956-1962 kapelaan was in Waarland. Naar zijn zeggen heeft hij deze kaart een keer van iemand gekregen als een mooi, vroeg plaatje van zijn kerk. Geen speciale reden verder. Voor Toendertoid een mooi plaatje met een fraaie tekst op de achter kant.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2017 | | pagina 27